Blog

Brama teleskopowa – co to jest?

Czas czytania: ok. 7 minut

Brama to jeden z najważniejszych elementów ogrodzenia. Musimy więc przeanalizować wiele aspektów, aby wybrane przez nas rozwiązanie było w pełni komfortowe. Istotne są również względy bezpieczeństwa. W wielu sytuacjach zastosowanie standardowego rozwiązania przesuwnego lub skrzydłowego nie jest możliwe. Wtedy możemy rozważyć bramę teleskopową. Czym się ona charakteryzuje na tle innych wariantów? Przekonajmy się!

Artykuł w skrócie:

 1. Brama wjazdowa – przesuwna, czy skrzydłowa? 
 2. Brama teleskopowa – alternatywa dla innych rozwiązań 
 3. Brama przesuwna teleskopowa – szynowa oraz samonośna 
 4. Gdzie sprawdza się brama teleskopowa? 
 5. Zalety bramy przesuwnej teleskopowej 
 6. Podsumowanie 

Przeczytaj także: Bramy wjazdowe – 6 praktycznych wskazówek 

Brama wjazdowa – przesuwna, czy skrzydłowa? 

Jako inwestorzy bardzo często zastanawiamy się, jaka brama będzie najlepsza na naszej nieruchomości. Czy wybrać wariant przesuwny, czy może skrzydłowy? Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety i wady.  

Brama wjazdowa skrzydłowa jest jednym z najczęściej spotykanych modeli. Stosujemy je przeważnie tam, gdzie mamy do czynienia z wąskimi działkami. Taki wariant bramy bazuje na otwieraniu skrzydeł do wewnątrz. To z kolei sprawia, że zajmują one dodatkową przestrzeń na podjeździe. Musimy jednak pamiętać, że otwieranie bramy skrzydłowej jest bardzo łatwe i nie wymaga dużej siły. Poza tym umożliwia ona zastosowanie furtki po dowolnej stronie. 

Brama wjazdowa przesuwna to rozwiązanie, które również jest chętnie przez nas stosowane, jednak wymaga spełnienia ważnego warunku. Jest nim wielkość działki. Brama wjazdowa przesuwna jest jednym długim skrzydłem, które po otwarciu musi zająć przestrzeń wzdłuż ogrodzenia. Jeśli zatem nasza działka nie jest szeroka, będziemy musieli rozważyć inny wariant. Właśnie tu z pomocą przychodzi model teleskopowy. 

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Brama przesuwna czy uchylna – wady i zalety 

Brama teleskopowa – alternatywa dla innych rozwiązań 

Brama teleskopowa jest nowatorskim, a zarazem bardzo ciekawym modelem. To doskonała alternatywa dla wyżej omawianych rozwiązań. Brama teleskopowa to odmiana wariantu przesuwnego. Jednak nie mamy do czynienia z jednym dużym i ciężkim skrzydłem, które zajmuje sporo miejsca wzdłuż ogrodzenia. Wręcz przeciwnie. Brama składa się przynajmniej z dwóch skrzydeł, które są małe. Po otwarciu nakładają się one na siebie, tworząc jeden rząd. Z kolei po zamknięciu, zakończenie jednego skrzydła to początek drugiego, które znajduje się zaraz za nim. Sama brama wygląda interesująco, ale taki sam jest również proces jej otwierania oraz zamykania. Możemy bowiem zaobserwować, jak poszczególne skrzydła w tym samym czasie wysuwają się lub chowają za sobą, a działa to bardzo płynnie i nie powoduje żadnych dodatkowych utrudnień. 

Brama przesuwna teleskopowa – szynowa oraz samonośna 

Jako że brama teleskopowa jest tak naprawdę przesuwną, to możemy wybrać dwa jej typy: 

 • brama teleskopowa samonośna – bazująca w głównej mierze na przeciwwadze, która znajduje się poza światłem wjazdu. Umożliwia ona utrzymywanie konstrukcji ponad powierzchnią ziemi. 
 • brama teleskopowa szynowa – wymagajaca zastosowania szyn umieszczonych w nawierzchni, po których będą przesuwać się skrzydła. 

Obydwa rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Dlatego powinniśmy rozpatrywać je indywidualnie i wybierać te, które będą najbardziej odpowiadać charakterystyce naszej działki oraz naszemu komfortowi. 

Zobacz także: Montaż bramy przesuwnej – jak się do tego zabrać? 

Gdzie sprawdza się brama teleskopowa? 

Omawiane wcześniej bramy przesuwne nie są możliwe do zastosowania w każdych warunkach. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wariant teleskopowy, to perspektywa znacznie się zmienia. To model, który sprawdzi się doskonale tam, gdzie ilość potrzebnego miejsca na model przesuwny jest zbyt mała. Brama teleskopowa zajmie znacznie mniejszą przestrzeń, co szczególnie docenimy, jeśli posiadamy wąską działkę. Takie rozwiązanie będzie również idealne, jeśli nasza nieruchomość jest płytka, a podjazd bardzo krótki. Będzie ona wygodniejsza od modelu skrzydłowego, który otwiera się do wewnątrz działki i zajmuje dodatkowe miejsce. 

Zalety bramy przesuwnej teleskopowej 

Brama teleskopowa to niestandardowe rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest bardzo atrakcyjna z uwagi na możliwość zastosowania wariantu przesuwnego tam, gdzie dotychczas to było niemożliwe. 

Zalety bramy teleskopowej: 

 • zajmuje niewiele miejsca, 
 • można ją stosować na wąskich działkach, 
 • można ją montować na podjeździe, który jest pochylony, 
 • umożliwia zastosowanie automatyki
 • pozwala na wybór sposobu otwierania: opartego na przeciwwadze lub szynie, 
 • montaż takiego rozwiązania jest prosty, 
 • szybkość działania – otwieranie w tym samym czasie wszystkich skrzydeł, 
 • można ją zamontować w trudno dostępnym miejscu, 
 • bezawaryjna praca, 
 • dopasowanie do wymagań inwestora. 

Warto, abyśmy podkreślili jeszcze jedną zaletę bramy teleskopowej. Jest ona na tyle uniwersalna, że świetnie komponuje się z różnymi rodzajami ogrodzeń. Będzie ona doskonale wyglądać w połączeniu z płotem panelowym, palisadowym, a także betonowym. 

Sprawdź również: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać? 

Podsumowanie 

Wybór odpowiedniej bramy na naszą nieruchomość to nie lada wyzwanie. Musimy zwrócić uwagę na wielkość działki oraz podjazdu. Z uwagi na niewielką ilość dostępnego miejsca, możemy poczuć się ograniczeni pod względem wyboru. Jednak problem ten rozwiązuje brama przesuwna teleskopowa. To model przesuwny, który składa się przynajmniej z dwóch skrzydeł. Co ciekawe, podczas otwierania, ustawiane są one za sobą. Dzięki temu nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Z kolei podczas zamykania stanowią pewną konstrukcję, która uniemożliwia wstęp na działkę niepowołanym osobom.