Blog

Brama przesuwna czy uchylna – wady i zalety

Czas czytania: ok. 7 minut

Brama przesuwna, czy uchylna? To pytanie bardzo często trapi inwestorów, którzy chcą wykonać kompletne ogrodzenie nieruchomości. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przygotowaliśmy ich krótką charakterystykę, która pomoże w wyborze bramy wjazdowej dopasowanej do Twoich oczekiwań oraz warunków na działce. Zaczynamy!

Artykuł w skrócie:

 1. Brama wjazdowa przesuwna – charakterystyka
 2. Brama wjazdowa przesuwna – wady
 3. Brama wjazdowa przesuwna – zalety
 4. Brama wjazdowa skrzydłowa – charakterystyka
 5. Brama wjazdowa skrzydłowa – wady
 6. Brama wjazdowa skrzydłowa – zalety
 7. Podsumowanie

Twoja nieruchomość oprócz wytrzymałego i stabilnego płotu, potrzebuje również furtki, a także bramy wjazdowej. Ten ostatni element jest szczególnie ważny – wymaga doboru rozwiązania, które będzie w pełni optymalne i dostosowane do charakterystyki posesji. Brama wjazdowa jest konstrukcją szczególnie narażoną na uszkodzenia. Jest bowiem najczęściej wykorzystywana – poprzez jej otwieranie i zamykanie. Ilekroć chcesz wyjechać z posesji samochodem lub na nią wjechać, musisz skorzystać z bramy wjazdowej. Jeśli zatem jesteś na etapie projektowania kompletnego ogrodzenia lub wymiany jego poszczególnych składników, zapewne zastanawiasz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. Brama wjazdowa przesuwna, czy uchylna? Poniżej znajdziesz zestawienie wad oraz zalet obydwu rozwiązań.

Przeczytaj także: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać?

Brama wjazdowa przesuwna – charakterystyka

Brama przesuwna to coraz częściej wybierany przez inwestorów produkt. Składa się ona z jednego skrzydła, które podąża wzdłuż ogrodzenia, aby było otwarte. Brama wjazdowa przesuwna może poruszać się po specjalnej szynie lub znajdując się ponad poziomem gruntu. W tym drugim przypadku szczególnie ważne jest zachowanie przeciwwagi – inaczej brama będzie opadać.

Brama wjazdowa przesuwna – wady

Wykorzystanie bramy wjazdowej przesuwnej nie jest możliwe w każdej sytuacji. Wynika to z jej wad, do których można zaliczyć:

 • brak możliwości zastosowania na wąskich działkach, ponieważ zabraknie miejsca na przesunięcie bramy do pozycji otwartej,
 • zabrudzenia w szynie, uniemożliwiające otwieranie,
 • konieczność całorocznego dbania o czystość wszystkich elementów w przypadku rozwiązania szynowego,
 • brak możliwości zlokalizowana furtki po dowolnej stronie bramy, z uwagi na zajęcie pewnej części ogrodzenia i “zabarykadowanie” tego fragmentu,
 • wyższa cena w porównaniu do bramy wjazdowej uchylnej.

Brama wjazdowa przesuwna – zalety

Mimo powyższych wad brama wjazdowa przesuwna ma też kilka ważnych zalet. Niekiedy przysłaniają one niedogodność tego rozwiązania. Do zalet bram wjazdowych przesuwnych zaliczamy:

 • stabilność konstrukcji, co szczególnie widać podczas zmiennych warunków atmosferycznych, np. brak samoczynnego zamykania pod wpływem silnego wiatru,
 • ograniczenie ilości zajmowanego miejsca, ponieważ brama wjazdowa przesuwna po otwarciu znajduje się w pozycji równoległej do płotu,
 • wygodę użytkowania, która sprowadza się do przesunięcia bramy, zamiast otwierania każdego skrzydła osobno,
 • możliwość zastosowania automatyki do bramy, która składa się z mniejszej liczby elementów niż w przypadku rozwiązania uchylnego,
 • ustawienie bramy w trybie furtki, dzięki czemu możliwe jest rezygnowanie z dedykowanego rozwiązania.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Tymczasowa brama ogrodzeniowa budowy domu

Brama wjazdowa skrzydłowa – charakterystyka

Drugim wariantem, z którego możesz skorzystać, jest brama wjazdowa skrzydłowa. Znacząco różni się ona od rozwiązania przesuwnego. Przede wszystkim opiera się głównie na dwóch skrzydłach – jedno jest rzadkością. Są one otwierane do wewnątrz nieruchomości, jak nakazują aktualne przepisy. Dlatego też bardzo często stosuje się w ich przypadku ograniczniki, które uniemożliwiają wysunięcie się skrzydeł na zewnątrz działki.

Brama wjazdowa skrzydłowa – wady

Podobnie, jak rozwiązania przesuwne, bramy wjazdowe skrzydłowe mają swoje wady. Warto się z nimi zapoznać, aby już na etapie projektowania ogrodzenia mieć świadomość tego, że nie zawsze dogodne jest zastosowanie takiego wariantu.

Do wad bram wjazdowych skrzydłowych należą:

 • trudniejszy montaż z uwagi na konieczność właściwego wypoziomowania skrzydeł, aby nie mogły samoczynnie się zamykać,
 • brak odporności na wiatr, który może zamykać bramę,
 • zajmowanie większej ilości miejsca na działce oraz podjeździe, ponieważ skrzydła otwierają się do wewnątrz działki,
 • brak możliwości montażu na nierównym terenie, gdzie występuje wysoki stopień nachylenia,
 • konieczność odśnieżania podjazdu zimą, ponieważ śnieg uniemożliwi swobodne otwieranie i zamykanie skrzydeł bramy wjazdowej,
 • bardziej skomplikowany napęd automatyki, składający się z większej liczby elementów niezbędnych do otwarcia obydwu skrzydeł jednocześnie.

Przeczytaj również: Ile kosztuje montaż bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa skrzydłowa – zalety

Jak każde rozwiązanie, brama wjazdowa skrzydłowa (uchylna) ma swoje zalety. Pokazują one, że to ciekawy wariant, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Zalety bramy wjazdowej uchylnej (skrzydłowej) to:

 • możliwość zastosowania furtki po dowolnej stronie bramy,
 • dopasowanie do wąskich działek, na których nie ma miejsca na rozwiązanie przesuwne,
 • możliwość otwierania tylko jednego skrzydła,
 • waga skrzydeł,
 • proste otwieranie,
 • dostępność modeli,
 • zastosowanie automatyki,
 • niższa cena.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, czy brama wjazdowa przesuwna, czy skrzydłowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, najpierw zwróć uwagę na charakterystykę Twojej działki. To ona głównie determinuje wybór pierwszej lub drugiej opcji. Jeśli jednak masz możliwość zastosowania dowolnego rozwiązania, przyjrzyj się im wadom oraz zaletom. Wtedy wybierzesz najlepszą bramę wjazdową, która spełni Twoje oczekiwania.

To co, wiesz, którą bramę wjazdową wybrać? Sprawdź nasze bramy przesuwne oraz skrzydłowe!