Blog

Montaż ogrodzenia panelowego – przewodnik krok po kroku

Czas czytania: ok. 16 minut

Montaż ogrodzenia panelowego jest niezwykle łatwy i szybki. To jedna z jego największych zalet. Nawet w sytuacji, kiedy dojdzie do ewentualnego uszkodzenia jednego z przęseł, wystarczy kilka prostych kroków do jego wymiany. Przekonajmy się, jak zrobić ogrodzenie panelowe i cieszyć się jego estetyką oraz funkcjonalnością.

Artykuł w skrócie:

  1. Co to jest ogrodzenie panelowe?
  2. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
  3. Montaż ogrodzenia panelowego bez podmurówki czy z podmurówką?
  4. Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?
  5. Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku
  6. Podsumowanie

W ciągu ostatnich lat ogrodzenie panelowe zyskało na znaczeniu. Forma odgradzania nieruchomości od otoczenia kojarzona dotychczas z siedzibami firm lub zakładami przemysłowymi, trafiła na prywatne posesje z wybudowanymi domami. Okazuje się bowiem, iż panele są na tyle estetyczne, że dobrze komponują się z tymi, wybudowanymi w nowoczesnym stylu, ale także i tradycyjnym. Do tego są bardzo funkcjonalne i tanie. Jak zrobić ogrodzenie panelowe? To bardzo łatwe. Wystarczy kilka prostych kroków i można się cieszyć z płotu cieszącego oko oraz zapewniającego prywatność i bezpieczeństwo.

Co to jest ogrodzenie panelowe?

Zanim zaczniemy wyjaśniać, jak zamontować ogrodzenie panelowe, zacznijmy jednak od początku, czyli od tego, co to jest płot panelowy. Najprościej mówiąc, to płot skonstruowany ze stalowych przęseł. Powstają one w wyniku połączenia pionowo oraz poziomo ułożonych drutów. W efekcie powstają prostokątne oczka o regularnej wielkości. Żeby zbudować całą konstrukcję ogrodzenia panelowego, poszczególne przęsła montuje się do stalowych słupków przy pomocy specjalnych obejm. Zapewniają one stabilność płotu. Przeważnie długość przęsła wynosi 2500 mm. Z kolei wysokość jest zależna od naszego wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybierając ogrodzenie panelowe, warto zwrócić uwagę na kilka technicznych kwestii. Przede wszystkim wspomniana już wysokość. Jest ona co prawda zależna od nas, jednak należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W nim bowiem mogą znajdować się zapisy dotyczące charakterystyki ogrodzenia, w tym także jego rozmiarów. Jeśli takowe informacje nie będą zawarte w MPZP, to i tak trzeba pamiętać, iż płot wyższy niż 2,20 m będzie wymagał procedury zgłoszenia w wydziale architektonicznym miejscowego starostwa powiatowego lub urzędu. Przy panelach niższych nie ma takiej konieczności.

Wybierając przęsła, trzeba zwrócić uwagę również na dostępne modele. Możemy zdecydować się na panele 2D lub 3D. Różnice między nimi nie są duże, jednak znaczące pod względem grubości drutów oraz ceny. Panele 2D charakteryzują się prostym ułożeniem drutów, zarówno w pionie, jak i poziomie. Są one także grubsze. Z kolei panele 3D wyglądają trochę inaczej. Druty poziome są proste, natomiast pionowe mają przetłoczenia. Ich ilość jest zależna od wybranej przez nas wysokości, przy czym im wyższe ogrodzenie, tym więcej przetłoczeń. Pręty są również delikatnie cieńsze niż w modelu 2D. Stąd też panele 3D są tańsze, a 2D droższe.

Trwałość paneli ogrodzeniowych to jedna z ich ogromnych zalet. To dzięki ocynkowaniu przęsła są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a tym samym czynniki powodujące korozję. Efekt ten wzmacnia się także poprzez malowanie proszkowe, które nadaje kolor drutom zgodny z paletą RAL.

Przeczytaj także: Gdzie kupić ogrodzenie panelowe?

Montaż ogrodzenia panelowego bez podmurówki czy z podmurówką?

Innym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego, jest zastosowanie podmurówki. Jest to ważne również ze względu na montaż płotu. Czy stosowanie podmurówki jest konieczne? Nie, ale warto to rozważyć. Zadaniem podmurówki jest nadawanie ogrodzeniu większej stabilności. Ponadto podstawa pod przęsłami uniemożliwia przedostawanie się zwierząt poza nieruchomość i na nią, a także przerastanie roślin. Co więcej, podmurówka dodaje jeszcze więcej walorów estetycznych ogrodzeniu panelowemu.

Kiedy rozważamy, jak zrobić ogrodzenie panelowe, możemy zdecydować się na któryś z dwóch wariantów podmurówki. Od razu warto podkreślić, że stosowanie takiej bazy pod panelami wydłuży montaż ogrodzenia, jednak od wyboru rodzaju podmurówki zależy, czy będzie to bardzo krótkie przedłużenie terminu, czy dość długie.

Prefabrykowana podmurówka betonowa to jedna z dwóch możliwości. Są to gotowe już elementy, które wymagają jedynie ułożenia. Jest to zatem proces o wiele szybszy, który w nieznacznym stopniu wydłuży budowanie ogrodzenia panelowego. Prefabrykowana podmurówka betonowa jest bardzo trwała, a ponadto możemy ją ustawiać w każdych warunkach atmosferycznych, nie zważając na wysokie lub bardzo niskie temperatury. Dlatego też gotowe elementy umożliwiają wybudowanie kompletnego ogrodzenia z podmurówką nawet w ciągu 2 dni.

Z kolei podmurówka betonowa wylewana samemu wymaga już poświęcenia większej ilości czasu oraz pieniędzy. Przede wszystkim musimy sami kupić składniki do przygotowania betonu. Następnie wylewać, przy czym dbać o wykonywanie tych działań zgodnie ze sztuką budowlaną. Tego procesu nie da się przeprowadzić w zbyt wysokich temperaturach, bo beton będzie za szybko wysychał. Nie da się również tego zrobić, kiedy termometr wskaże bardzo niskie temperatury. Wtedy beton nie zaschnie i nie będziemy mogli wykonywać dalszych prac. W efekcie możemy prace budowlane wydłużyć do kilku – kilkunastu dni.

Przeczytaj również: Czym się różni łącznik betonowy od ceownika?

Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Słusznie przekonuje się, że montaż ogrodzenia panelowego jest nieskomplikowany. Kiedy wybraliśmy już odpowiednie panele, zdecydowaliśmy o stosowaniu lub nie podmurówki, a także ewentualnym jej rodzaju, można przystąpić do przygotowań. Warto pamiętać, że zawsze istnieje możliwość skorzystania z fachowych ekip, które wiedzą, jak zbudować ogrodzenie panelowe. Gdy chcemy sami przeprowadzić takie prace, konieczne będzie wyposażenie się (o ile jeszcze nie posiadamy) we właściwy sprzęt.

Na początku należy przygotować teren do prac budowlanych. Musi być on oczyszczony ze zbędnych elementów, które będą przeszkadzać i uniemożliwiać roboty. Zniknąć z planowanego przebiegu ogrodzenia powinien gruz, rośliny, drzewa. Jeśli w tych miejscach znajdują się pozostałości po wcześniejszej konstrukcji, należy również się ich pozbyć. Niezbędne będzie również zdjęcie górnej warstwy ziemi.

Do prac związanych z budowaniem ogrodzenia będziemy potrzebować kilku przedmiotów. Przede wszystkim drewnianych palików oraz sznurka. Posłużą one do wytyczenia linii przebiegu płotu. W trakcie robót wykorzystamy drewniane wsporniki. Będą one podtrzymywać panele. Nasze prace nie obejdą się bez metrówki, a także poziomicy. Przy ich pomocy dokonamy niezbędnych pomiarów oraz wypoziomujemy słupki. Nie możemy również zapomnieć o łopacie.

Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku

Kiedy już mamy przygotowany teren oraz niezbędne narzędzia, możemy zabrać się za montaż płotu panelowego. Warto podzielić sobie prace na poszczególne etapy. Montaż samemu ogrodzenia panelowego krok po kroku jest w miarę łatwy, a także satysfakcjonujący.

Krok 1 – Pomiar i planowanie

Na początku zajmiemy się planowaniem oraz pomiarami. Od tego etapu zależy, jaki uzyskamy efekt na zakończenie robót. Dlatego też warto się do niego przyłożyć.

Żeby wiedzieć, jak zbudować ogrodzenie panelowe, musimy zdecydować o jego przebiegu. Możemy poprowadzić płot wzdłuż granicy, jednak wiąże się to z pewnymi skutkami, w których udział wezmą sąsiedzi. Otóż jeśli linia ogrodzenia zostanie poprowadzona zgodnie z przebiegającą granicą, to staną się oni współwłaścicielami budowanego przez nas płotu. To rodzi konieczność pewnych ustaleń. Sąsiedzi bowiem nie muszą się zgadzać na tożsamy przebieg ogrodzenia z linią graniczną. To wymusza na nich uczestnictwo w przyszłych ewentualnych naprawach płotu, o czym mówi Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.). Jeśli nie mamy dobrych stosunków z sąsiadami, to lepiej unikać powodów, przez które te relacje mogą w przyszłości stać się jeszcze gorsze. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc poprowadzenie linii ogrodzenia w granicach naszej działki. Wtedy tylko my o nim decydujemy i ponosimy wszelkie koszty związane z możliwymi naprawami w przyszłości. Tutaj też pewne czynniki zobowiązują nas do zwrócenia na nie szczególnej uwagi. Wybudowane, nawet jedynie na naszej działce, ogrodzenie nie powinno negatywnie wpływać na zamieszkiwanie osób na sąsiednich nieruchomościach. Musimy wystrzegać się zjawiska tzw. immisji, czyli wspomnianego wpływu naszej działki na sąsiednią posesję. Często bowiem zdarza się, że wybudowany płot jest za wysoki i zasłania innym domom dostęp do światła słonecznego. Niestety takie kwestie, zamiast polubownie, kończą się przeważnie sprawami sądowymi.

W wyznaczaniu przebiegu ogrodzenia pomogą drewniane paliki oraz sznurek. Jeśli decydujemy się na linię płotu wzdłuż granicy, możemy je osadzić obok elementów ją wyznaczających. Paliki połączymy sznurkiem, aby zachować prostą linię. Kiedy decydujemy się na płot wewnątrz działki, możemy umieszczać paliki równolegle do linii granicznej. Przy czym wyznaczanie należy rozpocząć od punktów narożnych nieruchomości.

Krok 2 – Lokalizacja słupków

Pozostajemy na etapie planowania i pomiarów, ale jednocześnie przechodzimy do drugiego ważnego kroku, czyli lokalizowaniu słupów. Dzięki wcześniej wyznaczonej linii przebiegu ogrodzenia, proces ten będzie łatwiejszy. Musimy najpierw obliczyć, ile paneli łącznie będziemy potrzebować na naszą nieruchomość. Żeby to zrobić, musimy zebrać pomiary wszystkich boków działki. Każdy z nich możemy podzielić przez 2,58 m. Wynika to z faktu, iż każdy panel ogrodzeniowy ma długość 2,5 m, do tego należy doliczyć słupki z obydwu stron, których przekrój wynosi po 40 cm. Po wykonaniu działań będziemy wiedzieć, ile potrzebujemy paneli i ile słupków. Warto przy tych pomiarach i obliczeniach uwzględnić miejsce na bramę i furtkę.

Powyższe dane na temat wymiarów pomogą nam w lokalizowaniu słupków. Należy odmierzyć odpowiednią odległość od punktów narożnych i w tych miejscach umieszczać paliki. Przydadzą nam się one w dalszych czynnościach.

Krok 3 – Montaż słupków

Przechodzimy do kolejnego kroku instrukcji, jak zbudować ogrodzenie panelowe. Umieściliśmy paliki w miejscach docelowo przeznaczonych na słupki. Trzeba będzie zająć się wykopaniem dla nich dołów. Jeśli posiadamy wiertnicę glebową, to zadanie mamy ułatwione. W innej sytuacji naszym jedynym narzędziem będzie łopata. Dołki kopiemy na głębokość 50 – 60 cm. Następnie umieszczamy w nich słupki, jednak w taki sposób, aby znajdowały się one idealnie w centrum.

Kolejną czynnością będzie zalanie dołka ze słupkiem betonem. Musimy go odpowiednio przygotować, najlepiej z użyciem betoniarki. Poleca się, aby najpierw wlać niewielką ilość betonu, jednak taką, która wstępnie ustawi nam słupek. Tak powinniśmy zrobić z każdym. Dopiero wtedy można wylać do dołków resztę betonu. Przy tym trzeba pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu słupka, a także jego podparciu drewnianymi wspornikami po całkowitym zalaniu betonem. Teraz musimy odczekać trochę czasu, aż beton się zwiąże.

Krok 4 – Montaż paneli ogrodzeniowych

Kiedy wylany beton wysechł, możemy przejść do dalszych robót. Jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie podmurówki betonowej, możemy zamontować deski oraz łączniki. Trzeba pamiętać, żeby deski znalazły się idealnie w wydrążonych w łącznikach miejscach. Następnie przechodzimy do montażu ogrodzenia panelowego. Przęsła mocujemy do słupków przy pomocy specjalnych obejm oraz nierdzewnych śrub i nakrętek. Najpierw przyczepiamy je do jednego słupka, a potem do drugiego. W zestawie z przęsłami otrzymamy trzy rodzaje obejm. Początkowe powinniśmy zamontować do panelu, które będą znajdować się przy bramie i furtce. Pośrednie zamocujemy przy kolejnych przęsłach. Narożne zaś ulokujemy przy panelach w narożnych częściach działki. Na koniec pozostaje nam zamontować daszki na słupkach.

Podsumowanie

Montaż ogrodzenia z paneli jest łatwy i szybki. Powinien być jednak poprzedzony zdobyciem wiedzy na temat tego, jak budować ogrodzenie panelowe. Odpowiednie przygotowanie terenu, a także podzielenie pracy na etapy, bardzo pomoże w osiągnięciu zamierzonego efektu. Jeśli jednak nie chcemy sami brać się za tego typu prace, możemy je zlecić fachowcom.