Blog

Jak dobrać kolor ogrodzenia panelowego?

Czas czytania: ok. 9 minut

Płot pełni wiele funkcji, a jedną z nich jest wpływanie na estetykę całej nieruchomości. Dlatego też przydatna jest wiedza, jaki kolor ogrodzenia do stylu domu lub jego elementów będzie najlepiej pasować. Każdy bowiem chce, aby płot współgrał z domem lub ogrodem, albo tworzył kontrast. Sprawdźmy więc, jakimi zasadami kierować się przy dobieraniu koloru ogrodzenia.

Wielokrotnie powtarza się zasadnicze role, jakie ma do odegrania płot w otoczeniu domu. Ma chronić nieruchomość przed wstępem na nią osób niepowołanych. Uniemożliwiać przedostawanie się dzikich zwierząt. Zapewniać prywatność mieszkańcom. Jednak w tym wszystkim warto pamiętać o jeszcze jednej, niezwykle ważnej funkcji. Mowa o wpływaniu na estetykę całej nieruchomości, w tym również domu. Z tego powodu istotne jest zorientowanie się, jaki kolor ogrodzenia do konkretnych konstrukcji lub elementów będzie odpowiedni.

Dlaczego kolor ogrodzenia jest ważny?

Oprócz wymienionych wyżej bardzo ważnych funkcji ogrodzenia, kluczowy jest też jego wygląd. Chcąc dopasować płot do tradycyjnych lub nowoczesnych domów, najczęściej wybiera się ogrodzenie panelowe. Jest ono samo w sobie niezwykle estetyczne, nieskomplikowane, dzięki czemu nie przytłacza żadnej nieruchomości. Proste w montażu przęsła okalają coraz więcej posesji, tworząc harmonijne konstrukcje wspólnie z bramami wjazdowymi i furtkami wykonanymi z takich samych elementów. Nie bez znaczenia jest również to, że przęsła ogrodzenia panelowego są malowane proszkowo. Wtedy właśnie wzmacniana jest ich trwałość oraz, co najważniejsze, nadawany kolor z palety RAL. Dlaczego kolor ogrodzenia jest ważny? Odpowiadając na to pytanie, wskazuje się, że płot to pierwszy element, na który zwraca się uwagę przy pierwszym spojrzeniu na całokształt nieruchomości. Barwa nadaje posesji całkowicie nowego charakteru lub wzmacnia aktualny. Nie bez znaczenia są zatem rozważania na temat, czy wybrany kolor ogrodzenia będzie pasować do poszczególnych elementów domu lub jego całości. Barwa płotu budzić może zachwyty, sprawiać, że nieruchomość wyróżnia się na tle innych. Może również wkomponowywać posesję w otoczenie, współgrając z nim pod względem koloru. Ponadto poprzez dobór barwy ogrodzenia można optycznie powiększyć lub pomniejszyć nieruchomość.

Jak wybrać kolor ogrodzenia?

Wielu inwestorów zastanawia się, szuka wsparcia i odpowiedzi na pytanie jak wybrać kolor ogrodzenia. Jest to bowiem niezwykle ważny element, który może zaważyć na wizerunku całej nieruchomości. Barwa płotu może wywołać zatem pozytywne, jak i negatywne skutki. Dlatego też, analizując, jaki kolor ogrodzenia dobrać do całej posesji, warto skorzystać z koła barw, jak w studiu graficznym. Jak nazwa wskazuje, koło zbudowane jest z wielu pól wypełnionych kolorami i ich odcieniami. Znajdziemy w nim kolory podstawowe, pochodne, dopełniające i złamane. Pomijając jednak te skomplikowane nazwy, warto zauważyć, że na kole barw sąsiadujące ze sobą barwy to współgrające. Po przeciwnej zaś stronie umiejscowiono kontrastujące. Przykładowo: zielony i żółty to barwy, które się dobrze ze sobą komponują. Kolory żółty i fioletowy tworzą przeciwwagę. Tym sposobem możemy łatwo dopasować kolor ogrodzenia do elewacji, czy też innych elementów.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do stylu domu?

Decydując, który kolor ogrodzenia do stylu domu będzie najbardziej odpowiedni, najpierw musimy określić, z jaką formą mamy do czynienia. Inne bowiem barwy płotu będą pasować do stylu tradycyjnego, inne do dworkowego. W tym przypadku raczej dobiera się kolory, które będą harmonijne w stosunku do specyfiki wybudowanego domu. Można zatem zauważyć, że do stylu klasycznego najbardziej pasuje brąz, mahoń oraz czerń. W tym miejscu warto podkreślić, że przez wiele osób czarny kolor uważany jest za uniwersalny, czyli będzie pasował do wszystkich stylów architektonicznych. Jest on jednocześnie najbardziej popularny i najmniej wyróżniający. Kolor antracytowy, grafitowy i wspomniany czarny będą doskonale komponować się z minimalistycznym stylem budynku. Domy skonstruowane wg formy rustykalnej otoczone będą w większości ogrodzeniami w kolorze brązowym, oliwkowym oraz beżowym. Nieustannie modny styl skandynawski dobrze komponuje się z płotami w kolorze białym, beżowym oraz błękitnym.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do elewacji?

Sam styl architektoniczny, który jest podstawą naszego domu, nie jest jedynym elementem, do którego możemy dopasować kolor ogrodzenia. Wiele osób bowiem decyduje się na dobranie barwy płotu do elewacji. Tutaj możemy jednak spotkać dwa przekonania. Pierwsze mówi, że to jedno z najlepszych, najbezpieczniejszych, a zarazem łatwiejszych wyjść z sytuacji. Drugie z kolei wskazuje, że dobieranie koloru do całej elewacji jest błędem, lepiej skupić się na charakterystycznych elementach. Nie mniej jednak komponowanie barwy ogrodzenia do w taki sposób jest bardzo częstym zabiegiem. Można więc do jasnej elewacji dopasować melanżowe ogrodzenie panelowe. Będzie do niego również pasować kontrastujący czarny płot. Zaś do białej oraz szarej dopasować można ogrodzenie panelowe koloru antracytowego lub szarego. Właściciele domów, których front jest drewniany, chętniej wybiorą panele ogrodzeniowe w kolorze brązu.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do stolarki okiennej?

Bardzo często właściciele nie chcą dopasowywać barwy ogrodzenia do całego domu, a jedynie do jego konkretnych elementów. Wtedy rozważa się, jaki kolor ogrodzenia do stolarki okiennej będzie idealny. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się takie same barwy, jakie zastosowane zostały w przypadku okien. Jeśli zatem stolarka okienna jest w kolorze brązowym, to również takiej barwy powinien być płot. Zbudowana zostanie harmonia ogrodzenia z elementami szczególnymi. Płot nie będzie przytłaczał całej nieruchomości, ale doda jej delikatności.

Dobierać kolor ogrodzenia do ogrodu?

Coraz modniejsze jest również dobieranie koloru ogrodzenia do barw ogrodu znajdującego się przy domu. W ten sposób wyróżnia się nieruchomość na tle pozostałych w sąsiedztwie, ale także nadaje nowy wydźwięk ekspozycji domu. Fani ogrodnictwa decydują się na ogrodzenie w kolorze niebieskim, szarym, brązowym, a często też mahoniowym. Wszystko po to, aby współgrać z barwami roślin, czy drzew. Co ciekawe, rzadko w takim dopasowaniu wybierany jest kolor zielony. Jednak warto dokładnie się zastanowić, jaki kolor ogrodzenia do ogrodu wybrać, aby nie stworzyć na terenie nieruchomości przesadzonej wielobarwnej kompozycji.

Podsumowanie

Ogrodzenie panelowe jest bardzo estetycznym elementem okalającym nieruchomość. Warto jednak zastanowić się nad jego kolorem. Może on być dobierany do stylu domu, elewacji, stolarki okiennej, a także barw ogrodu. Dzięki malowaniu proszkowemu oraz bogatej palecie RAL można nadać panelom kolory pasujące do wymienionych wcześniej elementów.