Blog

Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Czas czytania: ok. 7 minut

Na wygląd całej nieruchomości wpływa wybór ogrodzenia oraz jego montaż. Dlatego też najczęściej stosuje się ogrodzenie panelowe. Jest ono trwałe, solidne, a przede wszystkim estetyczne. Prezentuje się dobrze na każdym terenie. Klienci zazwyczaj nie mają wątpliwości co do jego instalacji na równym podłożu. Pojawiają się, jeśli w grę wchodzi montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie.

Artykuł w skrócie:

  1. Czym jest ogrodzenie panelowe?
  2. Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie
  3. Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie nieruchomości jest bardzo ważne z uwagi na kilka kwestii. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo nieruchomości oraz osób na niej przebywających. Zabezpiecza działkę przed dzikimi zwierzętami. Chroni również prywatność mieszkańców domu posadowionego na działce. Nie można przy tym pominąć aspektu wizualnego. Odpowiednio dobrane i właściwie zamontowane ogrodzenie dodaje uroku całej nieruchomości. Można wręcz stwierdzić, że nadaje jej właściwego charakteru. Wszystkie te funkcje spełnia ogrodzenie panelowe. Ponadto charakteryzuje je prosty montaż na równym terenie. Okazuje się, że instalacja ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie też nie jest niczym trudnym.

Czym jest ogrodzenie panelowe?

Coraz częściej właściciele nieruchomości prywatnych, jak i firmowych, decydują się na ogrodzenie panelowe. Składa się ono z paneli przymocowanych obejmami do słupków. U podstawy paneli może być wykonana podmurówka betonowa z prefabrykowanych materiałów bądź wylewana samemu. Każdy panel wykonany jest ze stalowych drutów odpowiednio oddalonych od siebie.

W ofercie można znaleźć panele 2D oraz 3D. W modelu 2D znajdują się proste linie w pionowych prętach. Natomiast w modelu 3D w niektórych miejscach pręty są wyprofilowane, co nadaje im ciekawego wyglądu.

Panele ogrodzeniowe malowane są proszkowo. Dzięki temu klienci mają możliwość skorzystania z wielu kolorów, które będą najlepiej pasować do elewacji budynku lub innych charakterystycznych elementów budynku. Ponadto panele są ocynkowane, co chroni je przed korozją. Dodatkowo są odporne na czynniki mechaniczne, a także zmienne warunki atmosferyczne.

Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Niezaprzeczalną zaletą paneli ogrodzeniowych jest ich prosta instalacja. Jednak jak powinien przebiegać montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie? Wszystko zależy od nierówności, z jaką mamy do czynienia. Do niej dobierany jest odpowiedni sposób montażu.

Często właściciele nieruchomości decydują się na korygowanie niewielkich nierówności terenu. Jeśli nierówności są większe, wiąże się to z dodatkowymi dużymi kosztami i czasem. Jednak nierówny teren nie stanowi przeszkody, aby zamontować na nim ogrodzenie panelowe.

Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Decydując się na montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Do wytyczenia linii, wzdłuż której ma przebiegać ogrodzenie, potrzebny będzie długi sznurek. Zostanie on przymocowany do palików wbitych w ziemię. Poza tym niezbędna będzie łopata do wykopania dołów. Trafią do nich słupki oraz beton. Nie można zapomnieć również o miarce oraz poziomicy – przydadzą się do wykonania pomiarów.

Krok 1 – Uporządkowanie terenu

Pierwszy krok w trakcie montażu ogrodzenia panelowego to uporządkowanie terenu. Ten proces nie tylko wpłynie na jakość prac, ale też na estetykę całego terenu. Nie mogą się na nim znajdować przedmioty, które wpłyną na jakość montażu lub go uniemożliwią. Warto pozbyć się wszelkich krzewów, roślin oraz drzew, które będą znajdować się na linii przebiegu ogrodzenia. Powinno się również usunąć z terenu gruz, który może utrudniać montaż paneli.

Krok 2 – Wykonanie pomiarów i planów

Na tym etapie przydadzą się wcześniej wspomniane: miarka, sznurek oraz paliki. Najpierw należy dokonać odpowiednich pomiarów, aby było wiadomo, ile paneli ogrodzeniowych będzie potrzeba do całej konstrukcji. Następnie, przy pomocy sznurka oraz palików trzeba wyznaczyć linię prostą. To wzdłuż niej przebiegać będzie ogrodzenie.

Krok 3 – Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Kolejny etap jest niezwykle ważny. W związku z tym, że ogrodzenie ma być zainstalowane na nierównym terenie, można to zrobić na dwa sposoby.

Montaż równoległy paneli ogrodzeniowych

Pierwszym jest montaż równoległy. W takiej sytuacji górna linia ogrodzenia przebiega równolegle do linii terenu. Najczęściej montaż taki przeprowadza się na terenie, gdzie kąt nachylenia nierówności jest nie większy niż 24 stopnie.

Schodkowy montaż ogrodzeń panelowych

Drugim jest montaż schodkowy, nazywany również kaskadowym. W trakcie montażu stopniowo obniża się kolejne panele o taką samą wysokość. Dzięki wykorzystaniu podmurówki betonowej cała konstrukcja jest jeszcze lepiej dopasowana do charakterystyki terenu.

Krok 4 – Montaż słupków

Po wyborze sposobu montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie można przejść do wykopania dołów dla słupków. Powinny być one głębokie na ok. 70 – 100 cm. W ich centrum trzeba umieścić słupek. Następnie do dołka można wlać beton. Nie można zapominać o odpowiednim ustawieniu słupka, do czego przyda się poziomica.

Krok 5 – Montaż ogrodzenia za pomocą paneli

Ważne, aby z właściwym montażem paneli odczekać do całkowitego związania się betonu w słupkach. Dopiero wtedy można zabrać się za ostatni etap prac, który jest najłatwiejszy. Polega on na przymocowaniu paneli do słupków. Robi się to za pośrednictwem specjalnych obejm. Warto pamiętać, że występują ich trzy rodzaje: początkowe, pośrednie oraz narożne. Początkowe należy zamocować na początku ogrodzenia oraz przy furtkach i bramach. Pośrednie pomiędzy dwoma panelami. Zaś narożne, jak nazwa wskazuje, w narożnikach działki.