Blog

Jak i dlaczego warto ogrodzić plac zabaw?

Czas czytania: ok. 7 minut

Dzieci uwielbiają place zabaw. Huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie i piaskownice sprawiają, że mali miłośnicy zabaw spędzają na nich mnóstwo czasu. Place powstają w różnych miejscach w przestrzeni publicznej. Dlatego ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo, zarówno dzieci na nich przebywających, jak i samego terenu. Pomoże w tym odpowiednie ogrodzenie.

Place zabaw cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci. Rodzice również są zadowoleni z faktu, że powstają kolejne, na których pociechy mogą spędzać czas. Doceniają zabawę na świeżym powietrzu, zamiast oglądania telewizji lub pokonywania kolejnych leveli w grach komputerowych. Jednak każdy plac zabaw, oprócz zapewniania frajdy dla dzieci z rozmaitych urządzeń i zabawek, powinien być również bezpieczny. Zwłaszcza kiedy zlokalizowany jest w sąsiedztwie ulic o dużym natężeniu ruchu. Jak i dlaczego warto ogrodzić plac zabaw? 

Dlaczego plac zabaw powinien być ogrodzony? 

Korzystanie z placu zabaw wiąże się z dwoma priorytetami. Dla dzieci najważniejsza jest zabawa. Z kolei dla rodziców, bezpieczeństwo swoich pociech. Te dwie rzeczy da się pogodzić w bardzo łatwy sposób – stosując ogrodzenie placu zabaw. Co prawda, w przepisach prawa nie wskazuje się żadnego obowiązku, aby plac był ogrodzony. Jednak biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa dzieci i samego terenu, warto tę kwestię rozważyć i wcielić w życie.  

Ogrodzenie placu zapewnia ochronę bawiącym się na nim dzieciom. Uniemożliwia im nagłe opuszczenie placu i wtargnięcie na sąsiednią ulicę czy parking, gdzie poruszają się samochody. Tym samym ogrodzenie działa na wyobraźnię kierowców, którzy poruszają się w jego okolicy. Powoduje, że większość z nich zachowuje nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia pojazdów w okolicy placów zabaw. 

Jednocześnie ogrodzenie wytycza teren, który jest przeznaczony tylko dla dzieci. Dzięki temu wskazuje, że powinny się na nim znajdować tylko dzieci i ich rodzice. Nie powinny na nim przebywać inne, niepowołane osoby. Poza tym sprawia, że rodzicom lub opiekunom łatwiej sprawować opiekę nad dziećmi. Przebywają one bowiem w obszarze zamkniętym.  

Właściwe ogrodzenie placu skutecznie zapobiega przedostaniu się na niego wszelkich zwierząt. Mowa tu zarówno dzikich, jak i domowych. W takiej sytuacji uniemożliwia się zwierzętom przenoszenie nieczystości na plac zabaw. To także ochrona dzieci przed ewentualnymi pogryzieniami przez zwierzęta.  

Równocześnie ogrodzenie ma chronić plac zabaw przed ewentualnymi aktami wandalizmu. Nie chcemy przecież, aby wyposażenie placu zostało zniszczone, co uniemożliwi korzystanie z niego.  

Ogrodzenie placu zabaw – norma 

Jak wspomnieliśmy, polskie przepisy nie nakazują stosowania ogrodzenia placu zabaw. Jest to kwestia warta rozważenia z uwagi na bezpieczeństwo przebywających na nim dzieci. Decydując się na ogrodzenie, należy wziąć pod uwagę Polską Normę PN-EN 1176:2009 oraz PN-EN 1177:2009. Wskazują one wytyczne, jakie powinny być zachowane przy wyborze oraz budowie ogrodzenia.  

Powyższa norma podaje, że ogrodzenie placu zabaw powinno:  

  • być wykonane ze stabilnej konstrukcji, która uniemożliwia dziecku zaklinowanie się w żadnym z jego elementów, 
  • być wyposażone w furtkę o szerokości minimalnej wynoszącej 1 m, pozwalającej na swobodne przejechanie przez nią wózkiem dziecięcym, otwierającej się na zewnątrz,  
  • posiadać ilość furtek zależną od powierzchni placu, 
  • posiadać elementy gładko zakończone, które nie będą powodować żadnych obrażeń lub innych niebezpiecznych sytuacji.  

Jak ogrodzić plac zabaw? 

Ogrodzenie terenu zabaw dla dzieci spełniać ma kilka funkcji. Wytyczać będzie powierzchnię, na której powinny znajdować się tylko dzieci oraz ich rodzice lub opiekunowie. Zabezpieczać przed nagłym wtargnięciem dzieci na sąsiednią ruchliwą ulicę. Uniemożliwiać zwierzętom przedostanie się na teren placu. Do spełniania wszystkich tych zadań sprawdzi się ogrodzenie panelowe.  

Chcąc ogrodzić plac zabaw, należy pamiętać o odpowiedniej wysokości płotu. Zazwyczaj stosuje się tutaj panele ogrodzeniowe nieprzekraczające 1 m wysokości. Dzięki temu plac jest odpowiednio zabezpieczony. Ponadto, niskie ogrodzenie panelowe nie sprawia wrażenia za mocno odizolowanego terenu, które by zniechęciło do przebywania na nim.  

W związku z tym, że panele ogrodzeniowe są gładkie, ewentualny kontakt dziecka z nimi nie spowoduje żadnych zadrapań. To samo tyczy się jego górnej części. Jest ona pozbawiona ostrych zakończeń. Tym samym, ocynkowane i malowane proszkowo panele będą odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie będą się niszczyć oraz szpecić terenu, na którym bawią się dzieci. Poza tym wielkość oczek w panelach uniemożliwia dzieciom wkładanie do nich rąk i nóg, a także ewentualne zaklinowanie.  

Wybierając ogrodzenie panelowe placu zabaw, warto też rozważyć zastosowanie podmurówki betonowej. Nie jest ona konieczna, jednak dodatkowo stabilizuje wszystkie panele, jeszcze bardziej wpływając na bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jednocześnie uniemożliwi zwierzętom wykonywanie podkopów pod ogrodzeniem panelowym i przedostanie się na plac zabaw.  

Uzupełnieniem całego ogrodzenia panelowego będzie furtka. Ona również powinna mieć odpowiednią wysokość oraz szerokość. Ta druga cecha jest szczególnie ważna, ponieważ furtka powinna zapewniać swobodne przejście przez nią z wózkiem dziecięcym. Przepisy w zakresie ogrodzenia placu zabaw wskazują, że furtka powinna mieć szerokość 1 m. Nie wykluczone jest stosowanie także modeli o większej szerokości.