Blog

Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – gotowa czy wylewana samemu?

Czas czytania: ok. 8 minut

Ogrodzenie nieruchomości wykonuje się raz na długie lata. Jedną z funkcji, jaką ma pełnić, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Skoro tak, to ogrodzenie musi być trwałe i solidne. W zapewnianiu trwałości ogrodzenia może pomóc zastosowanie podmurówki. Tu nasuwa się kilka pytań. Czy podmurówka pod ogrodzenie jest konieczna? Jaką podmurówkę wybrać? Lepsza gotowa podmurówka czy fundament? Przekonajmy się!

Jednym z etapów planowania ogrodzenia nieruchomości jest podjęcie decyzji, czy stosować podmurówkę, czy nie. Zależy to oczywiście od rodzaju wybranego ogrodzenia. Decydując się na ogrodzenie panelowe, takie pytanie pojawia się bardzo często. Charakteryzuje się ono szybkością i łatwością montażu. Czy zatem stosowanie podmurówki komplikuje i wydłuża ten proces?

Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – czy jest konieczna?

Trwałość ogrodzenia jest jedną z jego najistotniejszych cech. Wybierając ogrodzenie panelowe, nie jest konieczne stosowanie podmurówki. Można zdecydować się na montaż paneli między słupkami bez stosowania żadnej bazy. Mimo że nie trzeba, to jednak warto zdecydować się na montaż podmurówki, bo może okazać się bardzo przydatna.

Podmurówka ma szereg zalet, które zachęcają do jej stosowania. Przede wszystkim podmurówka przedłuża trwałość ogrodzenia. Dzięki temu, że między panelem ogrodzeniowym a podłożem, znajduje się pośrednik w formie podmurówki, ograniczone zostaje wchłanianie wilgoci. Tym samym eliminuje się ryzyko korozji elementów ogrodzenia. Zatem ogrodzenie panelowe z podmurówką posłuży dużo dłużej.

Odpowiednia podstawa ogrodzenia panelowego przyda się, kiedy na nieruchomości jest pies. Podmurówka uniemożliwia czworonogom przekopanie się pod ogrodzeniem. Dzięki temu pies nie ucieknie, a na nieruchomość nie przedostanie się inny z zewnątrz.

Podmurówka ogrodzeniowa poprawia stabilność konstrukcji. Zwłaszcza kiedy panele są montowane na niejednorodnym podłożu, grząskim bądź piasku.

Decydując się na podmurówkę prefabrykowaną pod ogrodzeniem, poprawia się także walory estetyczne całej nieruchomości. Podmurówka zapobiega przedostawaniu się roślin z ogrodu na zewnątrz, a także z zewnątrz do ogrodu. To także element zapobiegający wrastaniu roślin w ogrodzenie.

Skoro już wiemy, jakie są zalety podmurówki, to, na jaką się zdecydować? Lepsza będzie gotowa podmurówka czy fundament?

Gotowa podmurówka betonowa pod ogrodzenie panelowe

Niewątpliwą zaletą ogrodzenia panelowego jest szybkość oraz łatwość jego montażu. Jego idealnym uzupełnieniem jest podmurówka prefabrykowana. Dlaczego?

Podmurówki betonowe charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz wytrzymałością. Do ich produkcji wykorzystywane są odpowiednie materiały w postaci betonu, cementu, płukanego piasku oraz kamieni o właściwej gramaturze. Elementy są zbrojone drutem żebrowanym, a dodatkowo wzmacniane za pośrednictwem włókna szklanego oraz plastyfikatora.

Prefabrykowana podmurówka betonowa, jak sama nazwa wskazuje, jest już gotowym elementem. Co za tym idzie, jej montaż jest znacznie szybszy. Gotowe elementy są układane i łączone ze sobą w prosty sposób. Tym samym nie wymagają dodatkowych prac związanych z wykopami, szalunkami, czy zbrojeniem. Proces układania gotowej podmurówki betonowej przypomina budowanie z klocków. Nie jest konieczne poświęcanie czasu na wyschnięcie elementów, które w znaczącym stopniu przedłużyłoby czas zakończenia prac.

Koszt gotowej podmurówki betonowej jest znacznie niższy w porównaniu do innych rozwiązań. Dotyczy to materiałów potrzebnych do jej zamontowania, a także wynagrodzenia za montaż przez profesjonalną ekipę.

Gotowa podmurówka betonowa ma przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami z uwagi na możliwość jej układania w różnych warunkach atmosferycznych. Taki rodzaj podmurówki nie wymaga żadnej specjalnej temperatury na zewnątrz. Można ją budować zarówno przy siarczystych mrozach, jak i latem, kiedy temperatury są znacznie wyższe.

Wspominaliśmy już o łatwości i szybkości montażu prefabrykowane podmurówki betonowej. To samo tyczy się sytuacji, kiedy konieczna będzie jej wymiana. Nie trzeba będzie wyburzać i niszczyć żadnych fragmentów ogrodzenia. Jeden element jest zastępowany drugim.

Ogrodzenia panelowe na nierównym terenie

Podmurówka prefabrykowana jest również świetnym rozwiązaniem do grodzenia nierównego terenu. Stosuje się wtedy schodkowe układanie elementów, dzięki czemu stabilność i trwałość ogrodzenia połączona jest z estetycznym wyglądem.

Fundament wylewany samemu

Innym typem podmurówki jest fundament wylewany samemu. To rozwiązanie, które ma swoje zalety i wady. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku ciężkich ogrodzeń, aniżeli lekkich panelowych. To jednak nie wyklucza wylewania fundamentu pod ogrodzenie panelowe.

Główną zaletą podmurówki w postaci fundamentu jest zapewnianie stabilności. Taki rodzaj podmurówki sprawdza się jako dodatkowe usztywnienie ogrodzenia, zwłaszcza na niejednorodnym podłożu. Fundament cechuje się także wysoką odporność na nacisk konstrukcji nośnej. W związku z tym, że ciężar elementów nośnych przenoszony jest na fundament, uniemożliwia on przewrócenie się ogrodzenia.

Wylewanie fundamentu pod ogrodzenie panelowe, czy jakiekolwiek inne, wymaga większego zaangażowania. Niezbędne będzie przygotowanie szalunków oraz zbrojeń. Jest to bardzo czasochłonny proces, który znacząco wydłuża zakończenie budowy ogrodzenia.

Ze stosowaniem fundamentu jako podmurówki pod ogrodzenie wiąże się także wyższy koszt końcowy. Wszystkie elementy wchodzące w skład podmurówki, a także prace związane z jej wykonaniem będą droższe, w porównaniu do gotowej podmurówki betonowej.

Na wylewanie fundamentu pod ogrodzenie mają wpływ warunki atmosferyczne. Takich prac nie można wykonywać, gdy temperatura na dworze jest niższa niż -5 stopni C. Utrudnieniem będą również wysokie temperatury w porze letniej, które sprawiają, że woda błyskawicznie paruje, a beton zbyt szybko wysycha.

Co zatem lepsze? Gotowa podmurówka czy wylewana samemu?

Biorąc pod uwagę lekkość ogrodzenia panelowego, najlepszym wyborem będzie gotowa podmurówka betonowa. Ma ona sporo zalet, dzięki którym finalny efekt w postaci gotowego ogrodzenia panelowego można uzyskać w krótkim czasie. Prefabrykowana podmurówka jest także rozwiązaniem tańszym w porównaniu do fundamentu wylewanego samemu. Jej montaż możliwy jest w różnych warunkach atmosferycznych, co umożliwia wykonywanie prac przez prawie cały rok. Ogrodzenie panelowe z podmurówką jest stabilniejsze i bardziej estetyczne.