Blog

Płoty panelowe, czyli jak skutecznie zabezpieczyć uprawy przed psem?

Czas czytania: ok. 5 minut

Artykuł w skrócie:

  1. Tresura psa i wyznaczenie zwierzęciu wyraźnych granic
  2. Podwyższone grządki – sposób na psy, które nie lubią skakać
  3. Płoty panelowe – prosty sposób na wygrodzenie upraw

Posiadanie pięknego ogrodu to marzenie wielu osób. Jednak jeśli nawet dysponujesz kawałkiem ziemi przy własnym domu, a także niezbędnymi umiejętnościami ogrodniczymi, droga do sukcesu nie jest łatwa. Dodatkowym wyzwaniem może stać się dla Ciebie nawet Twój własny pies. Ukochany pupil zwykle uwielbia kopanie w ziemi i dzikie harce na wolnej przestrzeni. Jak pogodzić jego upodobania z utrzymaniem ogrodowych upraw w doskonałym stanie? Jak połączyć ze sobą te dwa światy, żeby zarówno pies, jak i rośliny mogły współistnieć w harmonii? Oto trzy sprawdzone sposoby: tresura psa, podwyższone grządki oraz płoty panelowe!

Tresura psa i wyznaczenie zwierzęciu wyraźnych granic

Pierwszym krokiem do ochrony upraw przed zniszczeniem przez psa jest nauka i wytresowanie czworonoga, by poruszał się tylko w wyznaczonych strefach ogrodu. To świetna opcja, która pozwala na swobodne korzystanie z przestrzeni ogrodowej przez wszystkich domowników, włącznie z tymi czworonożnymi. Takie podejście wymaga jednak dużego zaangażowania i cierpliwości ze strony właściciela, a także dogłębnego zrozumienia psiej psychiki. Dodatkowym utrudnieniem może być wiek i dotychczasowe przyzwyczajenia pupila. W przypadku, kiedy samodzielna tresura psa wydaje się być zbyt trudna, z pomocą mogą przyjść odpowiednie szkolenia zewnętrzne. Profesjonalna tresura to inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści. Dobry treser nauczy psa, jak bezpiecznie i bez szkód dla upraw poruszać się po ogrodzie.

Podwyższone grządki – sposób na psy, które nie lubią skakać

Innym efektywnym rozwiązaniem wspólnej koegzystencji upraw i psów mogą być podwyższone grządki. To doskonała opcja dla właścicieli tych czworonogów, które albo nie lubią, albo nie potrafią wskakiwać na przeszkody o mniej więcej 50 cm wysokości. Uprawianie roślin w skrzynkach nie tylko zabezpiecza hodowlę przed psami, ale także ułatwia pielęgnację i dostęp do roślin. Co więcej, grządki na podwyższeniu mogą być elementem dekoracyjnym ogrodu, wprowadzając dodatkowy porządek i zapewniając uprawom estetyczny wygląd. To rozwiązanie, które chroni rośliny przed zwierzętami, a jednocześnie nie wymaga od właścicieli czworonogów ciągłej uwagi i kontroli nad zachowaniem psów w ogrodzie.

Płoty panelowe – prosty sposób na wygrodzenie upraw

Kiedy jednak tresura lub podniesione grządki nie wchodzą w grę, sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem będą na pewno ogrodzenia panelowe. To stosunkowo niedrogie i estetyczne rozwiązanie, które nie tylko zabezpiecza uprawy, ale również nie ogranicza widoczności. Można cieszyć się pięknem ogrodu bez wizualnego dzielenia działki na części. Płoty modułowe są dostępne w różnych wysokościach, co pozwala na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb i umiejętności pokonywania przeszkód przez psa. Dodatkowo, ogrodzenie można wyposażyć w więcej niż jedną furtkę panelową, co przy dużych ogrodach pozwala na ułatwiony dostęp do upraw z różnych miejsc posesji. Wybierając ogrodzenie panelowe możemy zabezpieczyć uprawiane rośliny. Decydując się na to rozwiązanie zapewniamy także bezpieczną przestrzeń do zabawy naszym pupilom – nawet tym najbardziej skocznym.

Zabezpieczanie upraw przed psem nie musi oznaczać rezygnacji z estetyki czy ograniczania wolności czworonożnym przyjaciołom. Poprzez odpowiednią tresurę zwierzęcia, zastosowanie praktycznych rozwiązań w postaci podwyższonych grządek czy instalacja płotu panelowego, możemy stworzyć przestrzeń przyjazną zarówno roślinom uprawnym, jak i naszym zwierzętom domowym. Skontaktuj się z Eurofance w celu wyceny płotu panelowego do Twojego ogródka!