Blog

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Czas czytania: ok. 8 minut

Montaż ogrodzenia panelowego nie należy do najtrudniejszych czynności i można go przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, jak zamontować słupki ogrodzeniowe. Wtedy mamy pewność, że wszystkie prace wykonamy właściwie, a cała konstrukcja będzie trwała i solidna.

Artykuł w skrócie:

  1. Montaż ogrodzenia z podmurówką czy bez?
  2. Czy wysokość ogrodzenia ma znaczenie przy wyborze słupków?
  3. Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?
  4. Co ile rozstawiać słupki ogrodzeniowe?
  5. Jak głębokie doły kopać pod słupki ogrodzeniowe?
  6. Podsumowanie

Ogrodzenie panelowe może spełniać swoje funkcje przez wiele długich lat. Żeby tak się stało, konieczne jest właściwe jego zamontowanie. Sam proces nie jest skomplikowany. Wynika to, chociażby z konstrukcji paneli, które montuje się do słupków za pomocą odpowiednich uchwytów. Zanim jednak powstanie płot, który będzie wyznaczał granice nieruchomości, a także bronił przed wstępem na nią osób niepowołanych, należy przeprowadzić właściwy montaż słupków. W całym procesie budowania ogrodzenia właśnie ten etap nastręcza najwięcej wątpliwości. Jak powinny być zamontowane słupki? Jak głębokie doły wykopać? Co ile powinny być rozstawione słupki? To najczęściej pojawiające się pytania. Postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć w dalszej części tego wpisu.

Montaż ogrodzenia z podmurówką czy bez?

Oprócz powyższych nurtujących pytań montujący samodzielnie ogrodzenie panelowe zastanawiają się, czy zastosować podmurówkę. Nie jest to koniecznie, jednak wpływa bardzo pozytywnie na stabilność całego płotu. Zbudowanie bazy pod ogrodzeniem zalecane jest wszystkim inwestorom, którzy mają zwierzęta. Podmurówka uniemożliwia im zrobienie podkopu pod panelem i wydostanie się poza teren nieruchomości. To także sposób na uniemożliwienie przedostania się na naszą działkę dzikich zwierząt, które również mogłyby przekopać się pod płotem. Zaletą zastosowania podstawy pod przęsłami jest także oddzielenie ich od gruntu. Ogranicza to wchłanianie wilgoci z ziemi, a co za tym idzie, eliminuje jeden z czynników powodujących korozję. Ogrodzenie z podmurówką będzie o wiele trwalsze. Kiedy nasza działka ma niejednorodne podłoże, baza zapewni panelom lepszą równowagę. Warto także wspomnieć, że podmurówka zapobiega przerastaniu roślin na naszą działkę, a także poza nią.

Chcąc zastosować podstawę pod ogrodzeniem, możemy zdecydować się na prefabrykowaną podmurówkę betonową, a także przygotowaną we własnym zakresie. Modułowe rozwiązania są w tym przypadku wygodniejsze. Otrzymujemy bowiem gotowy produkt, który wystarczy odpowiednio ułożyć i połączyć. Kiedy zastanawiamy się, jak zamontować słupki ogrodzeniowe, cenna może okazać się informacja, że prefabrykowany jest w tym przypadku również łącznik, który okala podporę. Budowę z gotowych elementów można wykonywać zarówno w trakcie pory letniej i wysokich temperatur, jak i w trakcie zimy. Stosując podmurówkę prefabrykowaną, nie tracimy również czasu na jej wytworzenie. Kiedy jednak chcemy stworzyć bazę pod ogrodzenie we własnym zakresie, musimy na to poświęcić trochę czasu. Konieczne będzie przygotowanie betonu, jego wylanie, a także odczekanie aż się zwiąże. Prac takich nie przeprowadzimy, kiedy na dworze jest zbyt gorąco, bo materiał za szybko wyschnie. Nie zbudujemy podmurówki także zimą, ponieważ beton nie zaschnie, albo proces ten potrwa bardzo długo.

Czy wysokość ogrodzenia ma znaczenie przy wyborze słupków?

Słupki mają za zadanie utrzymywać w odpowiedniej pozycji przęsła. Wysokość ogrodzenia ma zatem znaczenie przy wyborze tych elementów konstrukcji. Musimy pamiętać, że kiedy decydujemy się na wysoki płot, konieczne będzie dobranie jeszcze wyższych słupków. Ich odpowiednia część zostanie zakopana, a także zabetonowana. W efekcie otrzymamy konstrukcję, której wierzchołek słupków będzie na równi z górnym poziomem przęseł, bądź te będą delikatnie wystawać ponad niego lub też minimalnie znajdować się pod nim.

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Jednym z najważniejszych etapów prac związanych z budową ogrodzenia panelowego, jest montaż słupków. To do nich mocuje się przęsła przy pomocy specjalnych obejm. Dzięki tym elementom konstrukcyjnym ogrodzenie jest stabilne, a także trwałe.

Co ile rozstawiać słupki ogrodzeniowe?

Chcąc zamontować słupki, musimy pamiętać o ich prawidłowym rozstawieniu. Na początku powinno się zlokalizować je na działce. Jeśli wcześniej wytyczyliśmy przebieg naszego ogrodzenia, będzie nam o wiele łatwiej wykonać ten krok. Najwygodniej rozpocząć od umiejscowienia słupków narożnych. Od nich możemy odmierzać odległość i lokalizować kolejne. Co ile powinniśmy rozstawiać słupki ogrodzeniowe? Pod uwagę musimy wziąć długość przęsła, czyli 2,5 m. Słupki musimy umieścić w takiej odległości, aby zmieścił się panel, a między wspornikami znalazło się też miejsce na obejmy. Wtedy też w obliczeniach konieczne jest uwzględnienie długości panelu, a także średnicy podpory. Z tego wynika, że kolejny słupek powinniśmy rozstawić w odległości 2,58 m, licząc od środka pierwszego do osi następnego.

Jak głębokie doły kopać pod słupki ogrodzeniowe?

Wiedza dotycząca tego, jak zamontować słupki ogrodzeniowe, nie może być pozbawiona informacji na temat głębokości dołów. Wspominaliśmy już wcześniej, że pewna część podpory będzie zakopana w ziemi, dlatego musi być ona wyższa niż samo przęsło. Przeważnie dołki pod słupki ogrodzeniowe powinny być głębokie na 50 – 60 cm. W ich centralnym miejscu umieszczona zostanie podpora ogrodzenia, która następnie zostanie zabetonowana. Doły możemy wykopać jednakowo przy pomocy łopaty, jednak jest to czasochłonne. Ułatwieniem i przyspieszeniem tego typu prac jest skorzystanie z wiertnicy glebowej. Należy również pamiętać, żeby słupki zachowywały odpowiedni poziom. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z poziomicy.

Podsumowanie

Właściwe budowanie płotu z paneli we własnym zakresie wymaga wiedzy na temat prawidłowego zamontowania słupków ogrodzeniowych. Biorąc się za takie prace, należy rozpocząć od zlokalizowania w pierwszej kolejności punktów narożnych działki. Tam trafią słupki, od których będziemy rozstawiać kolejne, zachowując między nimi odległość 2,5 m (zgodnie z długością przęsła). Żeby ich montaż był w ogóle możliwy potrzebne będą doły. Głębokość dołków pod słupki to przeważnie 50 – 60 cm. Należy pamiętać, że podpory ogrodzenia powinny być umieszczone w ich centralnym miejscu.