Blog

Ogrodzenie na starym fundamencie – czy warto je zbudować?

Czas czytania: ok. 8 minut

Kiedy kupujemy zabudowaną nieruchomość, zazwyczaj jest już na niej ogrodzenie. Nie zawsze musi ono nam się podobać. Czy zatem stary fundament można wykorzystać do budowy nowego ogrodzenia? Oczywiście! Ma to sens, zwłaszcza gdy fundament jest w dobrym stanie. Okazać się może, że dzięki niemu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a także czasu.

Rozbiórka starego płotu podyktowana jest różnymi powodami. Dotychczasowe ogrodzenie może nie spełniać naszych wymagań estetycznych oraz funkcjonalnych. Szczególnie gdy nabyliśmy działkę wraz z nim, a pod względem stylu nie pasuje ono do nowo wybudowanego domu. Także remont już istniejącego budynku oraz chęć ponownego zagospodarowania terenu mogą wpłynąć na decyzję o usunięciu starego płotu. Pozostaje po nim jednak beton. Pozbycie się go jest czasochłonne oraz kosztowne. Zamiast to robić, można zbudować nowe ogrodzenie na starym fundamencie. Rozwiązanie to ma kilka zalet, które warto wziąć pod uwagę.

Stary fundament pod ogrodzeniem – kontrola stanu

Jeśli na naszej działce znajduje się fundament pod dotychczasowym płotem, nie musimy go usuwać. Wręcz przeciwnie – warto go wykorzystać. Oczywiście o ile jego stan na to pozwala. Fundament betonowy przygotowany zgodnie ze sztuką musi być odporny na rozmaite czynniki. Zmienne warunki atmosferyczne nie powinny mu wyrządzić żadnej krzywdy. Podobnie z czynnikami fizycznymi, jeśli nie były one dość ekstremalne.

Konieczne zatem będzie dokonanie szczegółowych oględzin starego fundamentu. Warto przyjrzeć się, czy nie ma na nim żadnych spękań lub ułamanych fragmentów betonu. Na podstawie wizji lokalnej jesteśmy w stanie stwierdzić, czy stary fundament nadaje się do dalszej eksploatacji. Co więcej, możemy określić wstępny zakres prac niezbędnych do zbudowania na nim nowego ogrodzenia.

Zobacz także: Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Co nam da wykorzystanie starego fundamentu?

Obecność na działce starego fundamentu powinniśmy rozpatrywać w kategoriach korzyści. Niekiedy koszt jego usunięcia jest równy lub nawet większy niż wylewanie nowego betonu. Można więc w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.

Istotny w tym wszystkim jest również czas. Zburzenie starego fundamentu, pozbycie się jego wszystkich elementów wymagać będzie poświęcenia wielu godzin pracy. Dochodzi do tego czas na budowę nowej konstrukcji. To niestety sprawia, że docelowe ogrodzenie nie powstanie szybko. Zatem pozostawienie starego fundamentu może być opłacalne finansowo, jak i czasowo.

Prace niezbędne do renowacji starego fundamentu

Po oględzinach starego fundamentu przychodzi czas na zaplanowanie etapów prac, mających na celu przywrócenie jego świetności. Nie będą one zbyt skomplikowane, ale warto się do nich przyłożyć, aby cieszyć się odświeżoną konstrukcją przez kolejne długie lata.

1.    Czyszczenie

Pierwsze, co musimy zrobić ze starym fundamentem, to jego oczyszczenie. Zalegać może na nim sporo brudu, pyłu i kurzu, które będą nam utrudniać dalsze prace.

2.    Renowacja słupków lub montaż nowych

W zależności od tego, jakie planujemy zbudować ogrodzenie, musimy podjąć decyzję, co zrobić ze starymi słupkami. Można je wykorzystać na nowo. Wtedy też trzeba je odświeżyć. Kiedy jednak będziemy chcieli się ich pozbyć, potrzebne będzie wycięcie fragmentów starego fundamentu, a następnie zalanie nowych słupków świeżym betonem.

3.    Uzupełnienie braków

Jeśli podczas kontroli stanu technicznego fundamentu znaleźliśmy jakieś uszkodzenia, musimy je naprawić. Potrzebne zatem będzie przygotowanie betonu, a następnie uzupełnienie jego braków w dotychczasowej konstrukcji. Następnie musimy odczekać, aż wszystko wyschnie.

4.    Zbudowanie nowej podmurówki

Obecność starego betonu będzie stanowić świetną podstawę dla nowej podmurówki. W tym celu ponownie wykorzystamy beton, ale nie tylko. Możemy bowiem pokusić się o gotową podmurówkę, która będzie łatwiejsza do zbudowania. Składa się ona z betonowych płyt, które wystarczy ze sobą połączyć. Jeśli jednak podejmiemy się budowy podmurówki od podstaw, konieczne będzie wykonanie szalunków. Wtedy też musimy poświęcić na cały proces więcej czasu.

5.    Montaż ogrodzenia

Na koniec pozostaje nam tylko instalacja nowego ogrodzenia. Proces ten możemy przeprowadzić we własnym zakresie lub za pomocą wykwalifikowanych ekip.

Jakie ogrodzenie na starym fundamencie?

Po przeprowadzeniu wyżej wymienionych prac będziemy dysponować odświeżonym fundamentem. Trzeba zatem dobrać do niego ogrodzenie, które jednocześnie będzie spełniać nasze oczekiwania.

Ogrodzenie panelowe

Dobrym pomysłem będzie zbudowanie ogrodzenia panelowego na starym fundamencie. Nawet w sytuacji, gdy nie dokonamy jego renowacji. Przęsła w tym przypadku są bardzo lekkie. Nie będą zatem obciążać zbytnio starszej konstrukcji, również wtedy, gdy pokusiliśmy się o jej odświeżenie. Funkcjonalność tego rodzaju ogrodzenia stoi na wysokim poziomie. Warto podkreślić również jego estetyczny wygląd, który dobrze komponuje się z betonem.

Ogrodzenie palisadowe

Eleganckie ogrodzenie palisadowe to także rewelacyjna propozycja do wzniesienia na starym fundamencie. Taki rodzaj płotu zalicza się do rozwiązań systemowych. Podobnie, jak w przypadku ogrodzeń panelowych, mamy do czynienia z przęsłami, które należy połączyć w prosty sposób ze słupkami. To pozwala na szybkie zbudowanie całej konstrukcji. Ogrodzenia palisadowe wyróżniają się nienaganną prezencją, która może stanowić harmonię z różnymi stylami architektonicznymi domów.

Ogrodzenie betonowe

Skoro mowa o starym fundamencie betonowym, nie możemy pominąć również ogrodzeń stworzonych z tego samego materiału. Powstają one z gotowych płyt oraz łączników. Tworzą tym samym szczelnie zamknięte konstrukcje. Taki rodzaj ogrodzenia niestety nie pasuje do wszystkich domów. Dlatego warto dobrze się zastanowić przed jego wyborem, abyśmy nie nadali naszej nieruchomości charakteru kompletnie odseparowanego od okolicy.

Podsumowanie

Wykorzystanie starego fundamentu pod nowe ogrodzenie jest bardzo dobrym pomysłem. Koniecznie może być jednak podjęcie się jego renowacji. Nie mniej jednak będzie to proces o wiele szybszy, niż budowa nowego fundamentu od podstaw. Możemy tym samym zaoszczędzić pieniądze, a także czas.