Fotowoltaika jest coraz chętniej stosowana przez właścicieli budynków, jako sposób pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Powstające duże tereny, na których znajdują się naziemne instalacje potrzebne do generowania prądu, są ciekawym, aczkolwiek drogim przedsięwzięciem. Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej ma na celu zabezpieczenie tego obszaru przed niepowołanymi osobami, a także zwierzętami. Żaden inwestor nie chce, aby kosztowny sprzęt został skradziony lub uszkodzony.
Artykuł w skrócie:
- Co to jest farma fotowoltaiczna?
- Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej jako forma zabezpieczenia terenu
- Ogrodzenie panelowe farmy fotowoltaicznej
- Podsumowanie
W ciągu ostatnich lat możemy obserwować, jak zmienia się nasze postrzeganie otaczającego świata. Stajemy się bardziej proekologiczni, chętni do działań, mających na celu dbanie o środowisko. Decydujemy się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, które stają się coraz bardziej dostępne, a co za tym idzie, popularne. Już teraz przechadzając się po okolicach domów jednorodzinnych, możemy zauważyć, że na kolejnych dachach powstają mikroinstalacje fotowoltaiczne. Przyświeca temu nie tylko chęć dbania o środowisko, ale też oszczędności, jakie może wygenerować przetworzenie energii z promieni słonecznych. Co więcej, w lokalizacjach, gdzie teren nie jest urodzajny, przekształca się go na farmy fotowoltaiczne. W ten sposób zwiększany jest procent energii, która powstaje z odnawialnych jej źródeł. Niestety, to nadal działalność, której próg wejścia jest dość kosztowny. Chodzi o ceny wszystkich elementów instalacji, jak i samego ich montażu. Dlatego też ogrodzenie farmy fotowoltaicznej jest tak ważne dla ich właścicieli. Płot ma chronić przed kradzieżą cennego sprzętu, a także jego ewentualnym zniszczeniem przez zwierzęta.
Co to jest farma fotowoltaiczna?
Mikroinstalacje, które widzimy na budynkach, nie są już dla nikogo zaskoczeniem. Widok ten stał się powszechny, ale to bardzo dobrze. Wrażenie robi z kolei farma fotowoltaiczna. Co to jest? To pokaźnych rozmiarów teren, gdzie zainstalowane są panele słoneczne w celu pozyskiwania energii. Cała instalacja jest naziemna, dlatego też obszar dookoła powinien być pozbawiony w najbliższej odległości ewentualnych drzew, czy budynków, które mogłyby powodować zacienienie. Wspomniane już panele wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne. Zachodzi w nich zjawisko fotoelektryczne opierające się na ruchu elektronów generowanym przez docierające do paneli fotonów światła. To powoduje wytworzenie napięcia elektrycznego. Ogniwa PV znajdujące się na farmie, produkują prąd stały, który jest przekształcany na zmienny. W takiej postaci trafia on do sieci energetycznej. Farmy fotowoltaiczne potrafią dostarczyć sporą ilość energii elektrycznej, która może zasilić gospodarstwa domowe okolicznych mieszkańców. Zbudowanie takiej instalacji wymaga jednak zaangażowania sporych środków finansowych.
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej jako forma zabezpieczenia terenu
Drogocenny sprzęt może okazać się łakomym kąskiem dla potencjalnych złodziei. Ogrodzenie stanowi zatem element zabezpieczający przed kradzieżą. To także bariera, która nie powinna być przekraczana przez osoby niepowołane, mająca na celu ochronę ich zdrowia i życia – pamiętajmy, że na tak dużym terenie znajduje się instalacja elektryczna. Przed wejściem na ten obszar, ostrzegać będą także odpowiednie tablice informacyjne. W związku z tym, że farmy solarne często powstają w miejscach, gdzie nie ma budynków mieszkalnych, mogą w ich okolicach pojawiać się dzikie zwierzęta. Płot uniemożliwia zatem, przedostanie się na ten teren, a zarazem ogranicza możliwość uszkodzenia paneli, czy też innych elementów instalacji.
Ogrodzenie panelowe farmy fotowoltaicznej
W związku z tym, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest dość kosztowna, ich właściciele szukają w miarę tanich, ale w pełni funkcjonalnych płotów. Dlatego też sięgają po ogrodzenie panelowe, które jest sprawdzone, trwałe, a w dodatku jego montaż jest bardzo szybki. Ponadto nie tworzy ono nadmiernej ilości cienia, który jest niepożądany w takich inwestycjach.
Konstrukcja płotu zbudowanego z paneli opiera się na stosowaniu gotowych, modułowych elementów. W ich skład wchodzą przęsła, słupki oraz specjalne obejmy. Panele powstają z połączenia stalowych drutów, które są ułożone do siebie prostopadle. Pionowe są pojedyncze, poziome zaś podwójne. W ten sposób tworzone są regularne oczka. W panelach 2D mamy do czynienia jedynie z prostymi drutami. Inaczej jest w panelach 3D, gdzie występują przetłoczenia. Na trwałość przęseł wpływa zastosowanie kąpieli w gorącym cynku. Warstwa, która jest nakładana na druty, dociera do ich całej powierzchni, również miejsc styku. Dzięki temu ogrodzenie panelowe jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, które mogą powodować występowanie zjawiska korozji. Wspomniane wcześniej słupki, również wykonane są ze stali. Przęsła mocowane są do nich przy pomocy specjalnych obejm, występujących jako początkowe, pośrednie, narożne, a także końcowe.
Istotna w przypadku ogrodzenia farmy fotowoltaicznej jest wysokość zastosowanych paneli. Nie powinna ona zachęcać do przedostania się na ogrodzony teren ponad płotem. Dlatego też najczęściej wybiera się wysokość paneli od 1730 mm wzwyż. Inwestorzy często decydują się także na zastosowanie ponad przęsłami drutu kolczastego, w celu zwiększenia zabezpieczenia.
Do ogrodzenia panelowego stosuje się również podmurówkę. Ma ona dodatkowo zwiększać stabilność płotu, ale także uniemożliwiać wykonywanie podkopów pod nim przez dzikie zwierzęta. Z uwagi na modułowość ogrodzenia ze stalowych przęseł, wybiera się do niego prefabrykowaną podmurówkę betonową, zamiast wylewki. Zaletą takiego rozwiązania jest stosowanie gotowych elementów, co przekłada się na szybsze zbudowanie całej konstrukcji, a także zmniejszenie kosztów. Prefabrykowana podmurówka jest bowiem tańsza, niż materiały i praca potrzebna do powstania betonowej wylewki.
Podsumowanie
Farma fotowoltaiczna to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, które wykorzystuje odnawialne źródło energii do produkcji prądu. Jej zbudowanie wiąże się z dość dużymi kosztami, a także odpowiednim zabezpieczeniem terenu. Jednym z elementów temu służących jest płot. Inwestorzy bardzo często stawiają na sprawdzone ogrodzenie panelowe, które nie tworzy cienia, a jest tanie, trwałe i skuteczne.