Blog

Tanie ogrodzenie domu. 4 sprawdzone pomysły!

Czas czytania: ok. 8 minut

Budowa ogrodzenia domu to dla inwestorów niekiedy spore wyzwanie. Nie ma co się temu dziwić. Potrzebne jest dokładne wymierzenie nieruchomości, wybór rozwiązania na długie lata, a co za tym wszystkim idzie – wydanie sporej kwoty pieniędzy. Na szczęście na rynku dostępne są tanie ogrodzenia, które łączą w sobie niską cenę oraz wysoką jakość. Sprawdź 4 nasze sprawdzone pomysły na tanie ogrodzenie Twojego domu!

Artykuł w skrócie:

  1. Ogrodzenie domu – czy to potrzebne?
  2. Tanie ogrodzenie domu – co wybrać? 4 sprawdzone propozycje
  3. Podsumowanie

Ogrodzenie domu – czy to potrzebne?

Budowa domu pochłania bardzo duże środki finansowe. Dlatego inwestorzy bardzo często zastanawiają się, czy potrzebne im ogrodzenie? Zdarza się, że jego budowa jest przesuwana w czasie. Jednak warto to dobrze przemyśleć. Ogrodzenie domu okazuje się bardzo ważnym elementem nieruchomości oraz samego jej zagospodarowania.

Płot postawiony wokół domu wpływa na bezpieczeństwo dobytku oraz mieszkańców. Utrudnia on potencjalnym złodziejom, przedostanie się na działkę. Stanowi więc pierwszą barierę, którą musieliby pokonać. Ogrodzenie domu uniemożliwia również wstęp na nieruchomość dzikim zwierzętom. To szczególnie istotne, gdy działka znajduje się poza miastem, a w okolicy znajdują się lasy.

Ogrodzenie domu to także sposób na wskazanie sąsiadom oraz przechodniom, gdzie przebiega granica nieruchomości. W ten sposób wyraźnie zaznacza się, że dany teren jest prywatny.

Przeczytaj także: Ile od granicy można postawić ogrodzenie?

Tanie ogrodzenie domu – co wybrać? 4 sprawdzone propozycje

Wyżej wymienione powody zachęcają do budowy płotu. Jednak nie musi on być wcale drogi, jak to może się wydawać. Tanie ogrodzenie domu może być atrakcyjne, trwałe oraz funkcjonalne. Co ważne, jego zakup oraz montaż nie zrujnuje domowego budżetu.

Sprawdzone i tanie ogrodzenie domu to m.in.:

  • płot wykonany z siatki,
  • ogrodzenie panelowe ze stalowych przęseł,
  • ogrodzenie palisadowe,
  • ogrodzenie z pustaków betonowych.

Siatka – ciągle popularny tani płot

Propozycje taniego ogrodzenia otwiera siatka. To jedno z najpowszechniej wykorzystywanych rozwiązań. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena. Ma ona szczególne znaczenie, gdy działka jest dość duża i zbudowanie ogrodzenia z innych materiałów się nie opłaca.

Siatka wykonana jest ze stalowych drutów. Przy jej wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na grubość prętów oraz ich zabezpieczenie. Ważne, aby były one powlekane dodatkowym materiałem, co zwiększa trwałość tego taniego ogrodzenia.

Podczas montażu siatki trzeba zadbać o jej prawidłowe naciągnięcie. W przypadku takiego płotu podmurówka nie jest obowiązkowa, ale zawsze warto ją rozważyć, chociażby ze względu na możliwość przekopywania się zwierząt pod ogrodzeniem, wrastania w nie roślin, a także bezpośredni kontakt z podłożem, co może skutkować szybką korozją.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak zrobić ogrodzenie z siatki?

Ogrodzenie panelowe czy siatka

Ogrodzenie panelowe – połączenie niskiej ceny z wysoką jakością

Drugą propozycją taniego ogrodzenia jest płot zbudowany ze stalowych przęseł. Charakteryzują się one wysoką jakością i trwałością, co przełożyło się na ich popularność. Ogrodzenie panelowe to przykład rozwiązań systemowych. Stalowe przęsła stworzone z połączonych pionowo i poziomo drutów, mają taką samą długość. To znacznie ułatwia zaplanowanie budowy kompletnego ogrodzenia.

Płot panelowy jest trwały i z powodzeniem stawia czoła zmiennym warunkom atmosferycznym. Jest on poddawany zabiegom, które zwiększają jego odporność. Całe przęsła zażywają kąpieli w rozgrzanym cynku. Tam są one dokładnie pokrywane warstwą zabezpieczenia. Po zastygnięciu tanie ogrodzenie panelowe jest malowane proszkowo. Aplikuje się farbę w specjalny sposób, aby na przęsłach nie było żadnych zacieków, a pręty były gładkie.

Systemowość ogrodzenia panelowego polega na wykorzystaniu gotowych elementów do zbudowania kompletnego płotu. W jego skład wchodzą przęsła, słupki, a także podmurówka, która może być prefabrykowana. Montaż takiego zestawu jest bardzo szybki i możliwy do samodzielnej realizacji.

Zobacz także: Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego?

Jakie ogrodzenie wybrać

Ogrodzenie palisadowe – elegancja i niski koszt materiałów

Trzecim płotem w zestawieniu jest ogrodzenie palisadowe. Wykorzystuje on wspomniane już wyżej rozwiązanie systemowe. Tanie ogrodzenie palisadowe budowane jest ze stalowych przęseł. Tworzone są one z profili, z których powstaje rama oraz wypełnienie paneli. Same profile mogą mieć układ poziomu lub pionowy – w zależności od oczekiwań klientów.

Ogrodzenia palisadowe mogą być wykorzystywane jako płoty budowane wokół całej nieruchomości, jak i tylko jej frontowej części. Współgrają one także z innymi rozwiązaniami. Pustaki betonowe oraz pozostałe materiały wykorzystywane jako podmurówki łączą tanie ogrodzenia palisadowe.

Zobacz także: Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę?

Ogrodzenie z pustaków betonowych – tani i trwały płot na długie lata

Ostatnim sprawdzonym tanim ogrodzeniem jest płot wykonany z pustaków betonowych. Trwały materiał, z którego je wykonano, sprawia, że odporne są na rozmaite czynniki zewnętrzne – zarówno zmienne warunki atmosferyczne, jak i ewentualne uderzenia. Pustaki betonowe mogą być gładkie lub łupane. Obydwa warianty wyglądają bardzo atrakcyjnie. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań, pustaki betonowe nie są ażurowe. Dlatego w znacznym stopniu zwiększają prywatność. Są one również trudniejszą przeszkodą do pokonania przez potencjalnych złodziei oraz dzikie zwierzęta.

Pustaki betonowe wykorzystywane są często w połączeniu z innymi tanimi ogrodzeniami. Przykładem takiego rozwiązania są panele 2D, 3D, a także palisadowe. Bardzo często buduje się płot z pustaków betonowych jako ogrodzenie frontowe, a w pozostałej części działki stosuje się dotychczas wymienione propozycje.

Przeczytaj również: Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych

Podsumowanie

Tanie ogrodzenie nie musi wcale odstawać od droższych rozwiązań. Przykładami sprawdzonych sposobów na niedrogi płot są: siatka, ogrodzenie panelowe, a także pustaki betonowe. Propozycje te zabezpieczą nieruchomość, a także wskażą jej granice. Zwiększą również prywatność oraz oddzielą działkę od sąsiadów i ulicy.