Blog

Pies w domu. Jak dostosować do niego ogrodzenie nieruchomości?

Czas czytania: ok. 10 minut

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Dlatego też nie chcemy, aby nasz czworonóg uciekał z terenu nieruchomości, czy też niszczył płot. Chcąc się uchronić przed takimi sytuacjami, warto wiedzieć, jakie ogrodzenie dla psa będzie najbardziej odpowiednie. Na co wtedy zwrócić szczególną uwagę, wybierając ogrodzenie nieruchomości?

Artykuł w skrócie:

  1. Pies kontra ogrodzenie
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie nieruchomości, gdzie jest pies?
  3. Jakie ogrodzenie dla psa wybrać?

Jak się okazuje, temat ogrodzenia nieruchomości jest bardzo ważny z wielu powodów. Wspominaliśmy już kilkukrotnie przy okazji wcześniejszych wpisów o funkcji, jaką pełni płot w stosunku do całej nieruchomości oraz mieszkańców domu. Przypomnijmy, że to przede wszystkim element wytyczający granice działki. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo osobom na niej przebywającym, chroni ich prywatność, a także wpływa na estetykę domu. Przyszedł czas, żeby dowiedzieć się, jak ogrodzenie może zapewnić bezpieczeństwo naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Tym samym sprawić, aby płot nie uległ zniszczeniu, a pies nie uciekł z posesji. 

Pies kontra ogrodzenie

Pies przebywający na nieruchomości kojarzy się wielu osobom z korzystaniem z każdej możliwej okazji do wyjścia poza jej teren. Nie ma się co dziwić, pies też jest ciekawy świata. Wtedy bardzo ważne jest ogrodzenie, jego typ, jakość, a także wysokość. Wszak pies może pokonać takie ograniczenie, przeskakując je bądź kopiąc pod nim dół. 

Innym skojarzeniem z naszym czworonogiem może być zniszczone ogrodzenie nieruchomości. Jeśli jest ono wątpliwej jakości, to bez problemu wykorzysta on swoje ostre zęby do przegryzienia elementów płotu. Wtedy nic nie stanie mu na drodze, aby cieszyć się wolnością poza domem. 

Z tego względu właściciele czworonogów często muszą brać pod uwagę przy wyborze ogrodzenia właśnie kwestię ewentualnych ucieczek czy zniszczeń. Z drugiej strony, nie powinno to nikogo odstraszać przed posiadaniem psa. To niezmiennie jest najlepszy przyjaciel człowieka, który cieszy swoją obecnością dorosłych, jak i dzieci. Wystarczy jedynie wiedzieć, jakie ogrodzenie dla psa wybrać. Odpowiedni rodzaj płotu nie ulegnie zniszczeniu, gdy pies będzie próbował je przegryźć, a tym samym zapewni mu bezpieczeństwo. Nigdy bowiem nie wiadomo co może mu się przydarzyć, kiedy wyjdzie poza teren nieruchomości. 

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie nieruchomości, gdzie jest pies?

Wielokrotnie spotykamy się z osobami, które zastanawiają się nad tym, jakie ogrodzenie dla psa będzie najlepsze. Przede wszystkim takie, które będzie dla niego bezpieczne, a zatem takie, z którym obcowanie nie narazi go na żadną krzywdę fizyczną. Poza tym należy zwrócić uwagę na kilka innych ważnych kwestii. 

Podmurówka

Pierwszą rzeczą jest zastosowanie podmurówki. Psy bardzo chętnie wykopują doły pod ogrodzeniem. Czasami właściciel nieruchomości może tego nawet nie zauważyć. Dół pod płotem umożliwia czworonogowi, przedostanie się poza teren działki. Tam niestety może czyhać na niego niebezpieczeństwo, np. kiedy dom znajduje się w okolicy ruchliwej drogi. Wykopany przez psa dół to także okazja dla innych zwierząt do przedostawania się na teren naszej działki. Tym samym zamiast naszego przyjaciela, wokół domu mogą pojawić się zwierzęta, przed którymi ogrodzenie miało nas chronić. Dlatego też podmurówka będzie najlepszym rozwiązaniem, aby powstrzymać psa przed kopaniem dołów pod ogrodzeniem nieruchomości.

Możemy tutaj zdecydować się na dwa typy podmurówki. Najczęściej jednak wyborem klientów jest prefabrykowana podmurówka betonowa, np. pod ogrodzenie panelowe. Ma ona szereg zalet. Przede wszystkim jest już gotowym elementem, zatem nie trzeba tracić czasu na jej wytworzenie. Składa się z odpowiednio dobranego betonu, cementu, płukanego piasku, a także kamieni. Do tego dochodzą elementy zbrojone drutem żebrowanym, które są wzmocnione przez włókno szklane oraz plastyfikator. Dzięki temu cały proces zbudowania ogrodzenia jest o wiele krótszy, a można go przeprowadzić bez względu na warunki atmosferyczne. 


Oczywiście można skorzystać także z podmurówki wylewanej samemu. Jednak jest to rozwiązanie wymagające czasu, nakładu pracy, a także odpowiedniej pogody. 

Wysokość ogrodzenia

Podobnie, jak w przypadku ogrodzenia boiska sportowego, czy też placu zabaw, wysokość płotu odgrywa ważną rolę w przypadku psa. Nie od dziś bowiem wiadomo, że czworonogi, zwłaszcza duże, mogą przeskoczyć ponad płotem. Dlatego też warto zdecydować się na odpowiednią wysokość ogrodzenia. Warto nadmienić, że budowa płotu o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m nie wymaga żadnego zgłoszenia, ani uzyskiwania pozwolenia. To też wysokość, która raczej powinna stanowić problem dla psa, żeby ją przeskoczyć. Jeśli jednak zdecydujemy się na jeszcze wyższe ogrodzenie, przekraczające granicę 2,20 m, konieczne będzie wystąpienie do odpowiedniego organu jednostki samorządu terytorialnego (starostwa powiatowego, urzędu miasta lub gminy) ze zgłoszeniem

Trwałość

Ostatnim punktem, ale równie ważnym, jak poprzednie, który należy wziąć pod uwagę, jest trwałość ogrodzenia. Musimy pamiętać, że psy mają bardzo ostre zęby. Jeśli będą chciały wydostać się na zewnątrz nieruchomości, podejmą próby przegryzienia ogrodzenia. Jeśli będzie ono kiepskiej jakości, to nie będzie stanowiło dla czworonoga żadnej przeszkody. Elementy ogrodzenia powinny być odporne na tego typu sytuacje. Nie powinny dawać psu łatwo się przegryzać bądź niszczyć w inny sposób. 

Jakie ogrodzenie dla psa wybrać?

Powyższe wymagania spełnić może kilka rodzajów ogrodzeń. Jednak nie każde z nich będzie rozwiązaniem tanim, a zarazem łatwym i szybkim w montażu. Dlatego bardzo często można spotkać ogrodzenie panelowe lub palisadowe, jako spełniające powyższe wymagania.

Ogrodzenie panelowe

Bijące rekordy popularności ogrodzenie panelowe jest jednym z najciekawszych rozwiązań. Pies niewątpliwie będzie miał problem w jego sforsowaniu. 

Wpływa na to konstrukcja płotu. Ogrodzenie panelowe składa się przęseł, których druty o odpowiedniej średnicy sprawiają, że pies będzie miał trudniej je przegryźć niż w przypadku zwykłej siatki. Warto dodać, że panele są ocynkowane, co również zwiększa ich trwałość i odporność. Nie można zapomnieć o malowaniu proszkowym, które nadaje drutom gładką powierzchnię, dzięki czemu pies przy ewentualnym kontakcie z ogrodzeniem nie zostanie podrapany. 

Wyzwanie dla psa stanowić będzie także wysokość ogrodzenia panelowego. Klienci mogą się zdecydować na panele, które mogą osiągać wysokość nawet 2,43 m. Uzupełnieniem całej konstrukcji jest prefabrykowana podmurówka betonowa. Uniemożliwi ona psu wykopanie dołu pod ogrodzeniem i w ten sposób wydostanie się z terenu nieruchomości. 

Jeśli nawet psu uda się w jakikolwiek sposób uszkodzić ogrodzenie panelowe, jego naprawa nie będzie stanowiła żadnego problemu. Panele bowiem można wymienić, wystarczy jedynie odkręcić uszkodzony, a zastąpić go sprawnym. To także rozwiązanie najbardziej ekonomiczne

Ogrodzenie palisadowe

Drugim najciekawszym rozwiązaniem jest ogrodzenie palisadowe. Podobnie, jak w wyżej omawianym rodzaju, mamy do czynienia z przęsłami. Są one mocowane do słupków przy pomocy odpowiednich obejm, zatem budowa takiego ogrodzenia będzie dość szybka. Trwałe przęsła palisadowe nie pozwolą psu na ich zniszczenie oraz przedostanie się poza teren nieruchomości. Tutaj również stykamy się ze stalową, ocynkowaną konstrukcją. U jej podstawy znajduje się podmurówka betonowa z prefabrykowanych elementów, a co za tym idzie, pies będzie miał problem z wykopaniem dołu pod płotem. 
Ogrodzenie palisadowe charakteryzuje się pionowym lub poziomym ułożeniem lamel. Dzięki czemu pies się przez nie nie przedostanie, a jednocześnie zachowany zostanie odpowiedni prześwit nadający lekkości całej konstrukcji. W ten sposób zadbamy o to, aby pies nie uciekł i był bezpieczny na terenie całej nieruchomości.