Blog

Czym się różni łącznik betonowy od ceownika?

Czas czytania: ok. 6 minut

Pojawienie się na rynku ogrodzeń systemowych sprawiło, że dziś inaczej patrzymy na płoty. Możemy wybierać rozwiązania powstające z gotowych elementów, co przyspiesza powstanie całej konstrukcji. Ogrodzenia panelowe są ich głównym przedstawicielem. U ich podstaw bardzo często stosujemy podmurówki betonowe – prefabrykowane. Połączyć je ze słupkami możemy na dwa sposoby: za pomocą ceownika oraz betonowego łącznika. Sprawdź, czym się one od siebie różnią.

Podmurówka pod ogrodzenie panelowe, czyli jak wzmocnić systemowy płot

Płoty wykonane ze stalowych przęseł to dziś codzienny widok na wielu nieruchomościach. Ogrodzenia panelowe przekonują nas do siebie wyglądem, wytrzymałością, ceną, a także łatwym i szybkim montażem. U podstawy takiego rozwiązania warto, abyśmy zastosowali podmurówkę. Tutaj również rozwiązania systemowe przychodzą nam z pomocą. Nie musimy przygotowywać betonu, wylewać go i czekać aż zaschnie. Możemy skorzystać z prefabrykowanej podmurówki, czyli gotowych płyt. Podobnie, jak samo ogrodzenie panelowe, wymagają one jedynie połączenia ze słupkami.

Przeczytaj także: Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – gotowa czy wylewana samemu?

Zastosowanie przez nas podmurówki nie jest obowiązkowe. Warto jednak, abyśmy przemyśleli skorzystanie z tego rozwiązania. Podmurówka zwiększa stabilność ogrodzenia. Stanowi również doskonałą barierę dla zwierząt, które mogłyby przechodzić pod płotem. Ponadto podmurówka zapobiega stykaniu się przęseł z gruntem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przedostawania na nie wilgoci oraz powstającej w ten sposób korozji.

Jak utrzymać podmurówkę w pionie?

Prefabrykowana podmurówka to wygodny sposób na zwiększenie trwałości i stabilności ogrodzenia. Betonowe płyty nie wymagają żadnych skomplikowanych prac, a jedynie odpowiedniego ich ułożenia pod płotem. Żeby były one utrzymane w pionie, konieczne jest zastosowanie jednego z dwóch dostępnych rozwiązań: łącznika betonowego lub ceownika. Czym się różnią od siebie te rozwiązania?

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co zamiast tradycyjnej podmurówki? Oto kilka ciekawych propozycji

Łącznik betonowy

Łącznik betonowy podmurówki betonowej

Najpopularniejszym sposobem na utrzymanie w pionie podmurówki prefabrykowanej jest zastosowanie łącznika betonowego. Przemawia za nim bardzo prosty montaż, który nie wymaga wykorzystywania żadnych narzędzi. Łącznik betonowy charakteryzuje się 2 otworami. Pierwszy z nich jest większy i przeznaczony dla płyty betonowej. Drugi jest mniejszy i dedykowany dla słupka. W sprzedaży dostępne są łączniki betonowe początkowe, proste oraz narożne. Możemy więc dobrać do przebiegu naszego ogrodzenia odpowiednie rozwiązania. Ich wysokość to przeważnie 20, 25, 30 oraz 50 cm. Warto podkreślić, że łączniki betonowe otaczają cały słupek – są one stosowane z obu jego stron.

Z racji tego, że łączniki wykonane są z betonu, charakteryzuje je wysoka trwałość. Są one odporne na rozmaite czynniki zewnętrzne, w tym zmienne warunki atmosferyczne. Nie zagrażają im ani niskie temperatury w okresach zimowych oraz wysokie w letnie miesiące.

Sam montaż łącznika betonowego to jego odpowiednie ustawienie na gruncie. W mniejszym otworze powinien się znaleźć słupek, zaś do większego wkładamy płytę betonową. Łączniki musimy umieścić przy każdym słupku, aby podmurówka była stabilna oraz utrzymywana w pionie.

Przeczytaj również: Ogrodzenie na starym fundamencie – czy warto je zbudować?

Ceownik

Ceownik do podmurówki

Drugim rozwiązaniem, które możemy wykorzystać, jest ceownik. To bardzo prosta konstrukcja stworzona z metalu. Posiada ona dwie boczne ścianki, jedną dolną oraz tylną. Ceownik jest trwały, ponieważ wykonuje się go z blachy poddawanej cynkowaniu. Dzięki temu jest on odporny na korozję. Ponadto ceownik ma możliwość personalizacji pod względem koloru. Możemy go dopasować do naszych słupków i stworzyć jednolitą konstrukcję. Ceowniki dostępne w sprzedaży mają wysokość 25, 30 oraz 50 cm. Atrakcyjność tego rozwiązania wynika z mniejszej ilości zajmowanego miejsca, a także spójności ze słupkami pod względem materiału oraz koloru.

Montaż ceowników wykonujemy po obu stronach słupków. Wystarczy, że je przykręcimy. Musimy jednak zastosować odpowiednie śruby – najlepsze będą wykonane ze stali nierdzewnej. O ile montaż łączników betonowych to tak naprawdę ich ustawienie na powierzchni gruntu, o tyle do ceowników musimy odliczyć odpowiednią odległość od wierzchołka słupka. Jest nią wysokość paneli, które wybraliśmy na nasze ogrodzenie.

Sprawdź także: Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Podsumowanie

Do montażu ogrodzenia panelowego możemy wykorzystać prefabrykowaną podmurówkę. Stanowi ona wzmocnienie konstrukcji oraz jej stabilności. Płyty możemy połączyć ze słupkami za pomocą dwóch ciekawych rozwiązań: łączników betonowych oraz ceowników. Różnią się one od siebie materiałami, z których są wykonane, wyglądem oraz sposobem montażu. Mimo to, obydwa są doskonałymi sposobami na utrzymywanie płyt podmurówki betonowej w pionie.