Blog

Ogrodzenia modułowe – co to jest?

Czas czytania: ok. 7 minut

Ogrodzenia modułowe stały się hitem na rynku płotów. Coraz większe grono inwestorów interesuje się takimi rozwiązaniami i wybiera je na swoje nieruchomości. Skąd taka popularność? Za ogrodzeniami modułowymi przemawia w głównej mierze ich funkcjonalność, a także szybki montaż. Co jeszcze wyróżnia je na tle innych płotów? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Ogrodzenia modułowe – co to jest?

Dostępne na rynku dobrze znane płoty kojarzą się zazwyczaj z koniecznością oddzielnego kompletowania wszystkich elementów oraz trudnym montażem. Ogrodzenia modułowe wprowadziły spore zmiany w tym zakresie. Nic więc dziwnego, że są one chętnie wybierane przez inwestorów na rozmaitych nieruchomościach. Ogrodzenia modułowe tworzone są z gotowych elementów. W ich skład wchodzą przęsła, słupki, a także zestaw montażowy. Wszystkie prefabrykowane elementy dostępne są w zestawach. Dzięki temu podczas kupowania ogrodzenia modułowego inwestor może mieć pewność, że nie zostanie zaskoczony brakiem niezbędnych części, a także ich niedopasowaniem. Wręcz przeciwnie – wszystko jest odpowiednio dobrane, aby kompletna konstrukcja mogła powstać w szybkim tempie.

Przeczytaj także: Ile od granicy można postawić ogrodzenie?

Jakie są zalety ogrodzenia modułowego?

Ogrodzenia modułowe tworzone z prefabrykowanych elementów mają kilka ważnych zalet. Wpływają one zarówno na ostateczny koszt materiałów oraz niezbędnych prac, a także czas samego montażu. Sprawdźmy zatem, jakie są zalety ogrodzenia modułowego.

Dostępność materiałów

Nowoczesne ogrodzenia modułowe to kompletne rozwiązania. Dzięki temu charakteryzują się one dużą dostępnością. Oznacza to, że inwestor, który wybierze ogrodzenia modułowe, będzie mógł stworzyć całą konstrukcję płotu bez obaw o brak któregokolwiek elementu. Takie rozwiązania sprzedawane są w zestawach. Znajdują się w nich wspomniane już przęsła, słupki oraz obejmy i pozostałe elementy montażowe. Nie trzeba zatem oddzielnie kompletować poszczególnych części ogrodzenia i zwlekać z jego budową z uwagi na braki w magazynie lub u sprzedawcy.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać?

Łatwy i szybki montaż

Każdy inwestor, który interesuje się płotem, chce, aby powstał on w szybkim tempie. Ważne jest bowiem odgrodzenie się od sąsiadów, ruchliwej ulicy, a także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz prywatności. Ogrodzenia modułowe sprawdzają się w tym doskonale. Poszczególne elementy konstrukcyjne można bardzo łatwo i szybko połączyć ze sobą, dzięki czemu kompletny płot powstaje w ciągu 1-2 dni (w zależności od wielkości działki). Do ogrodzenia modułowego można także skorzystać z prefabrykowanej podmurówki. O tym, dlaczego warto stosować taką podstawę pod płotem, przeczytasz w naszym artykule: Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – gotowa czy wylewana samemu?

Trwałe ogrodzenia modułowe, a w razie konieczności szybka ich naprawa

Ogrodzenia modułowe wyróżniają się odpornością na wiele czynników. Przede wszystkim na korozję, która jest wrogiem stali, czyli materiału, z którego głównie są wykonane takie rozwiązania. Dlatego ogrodzenia modułowe poddawane są zabiegom: cynkowania oraz malowania proszkowego.

Jeśli jednak któryś z elementów ogrodzenia modułowego zostanie uszkodzony, bardzo łatwo można naprawić płot. Wystarczy wymiana popsutego przęsła lub słupka. Nowe elementy nie będą różnić się pod względem wyglądu i trwałości od dotychczasowych, które znajdowały się na nieruchomości. Nie trzeba więc stosować zastępczych materiałów. Można bardzo łatwo przywrócić swoje ogrodzenie modułowe do świetności, wymieniając jedynie uszkodzony element.

Zobacz także: Ocynkowane i malowane proszkowo ogrodzenie panelowe – dlaczego warto?

Ogrodzenia modułowe – z jakich rozwiązań można skorzystać?

Na rynku płotów pojawiło się kilka ciekawych ogrodzeń modułowych. Jednak 2 z nich są uznawane za głównych przedstawicieli tego rodzaju. To ogrodzenia panelowe oraz palisadowe.

Modułowe ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe najlepiej przedstawiają to, na czym polegają ogrodzenia modułowe. Składają się one ze stalowych przęseł oraz słupków. Do ich połączenia stosuje się obejmy oraz śruby. U podstawy takiego ogrodzenia modułowego można zastosować prefabrykowana podmurówkę. Same panele składają się z cienkich, ale zabezpieczonych przed korozją drutów. 

W sprzedaży dostępne są 2 rodzaje modułowych ogrodzeń panelowych. To modele 2D oraz 3D. W przypadku tych pierwszych wszystkie druty w przęśle są proste. Model 3D charakteryzuje się przetłoczeniami, których ilość zależna jest od wysokości przęsła. Zarówno panele 2D, jak i 3D, wyglądają minimalistycznie i mogą stać się wizytówką nieruchomości.

Przeczytaj również: Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Jaka jest cena ogrodzenia panelowego z montażem?

Ogrodzenia palisadowe budowane z modułów

Drugim przykładem ogrodzenia modułowego jest płot palisadowy. Prefabrykowane przęsła zbudowane są ze stalowych profili. Mogą być one ułożone poziomo lub pionowo. Zachowana odległość pomiędzy profilami sprawia, że modułowe ogrodzenia palisadowe wyglądają elegancko, nie tworzą kompletnie zamkniętej, hermetycznej przestrzeni, ale mimo to zwiększają prywatność. Ten rodzaj płotu jest chętnie wybierany przez inwestorów na front nieruchomości. Co więcej, jest on łączony z innymi materiałami, jak np. łupane lub gładkie pustaki betonowe.

Podsumowanie

Wykorzystywane do budowy kompletnych płotów ogrodzenia modułowe są atrakcyjnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Umożliwiają one stworzenie całych konstrukcji w szybkim tempie. Ogrodzenia modułowe budowane są z prefabrykowanych elementów, zazwyczaj sprzedawanych w zestawach. Tym samym płot wygląda estetycznie, a inwestorzy nie muszą oddzielnie kupować niezbędnych części.

Jesteś zainteresowany ogrodzeniem modułowym? Skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny!