Blog

Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe

Czas czytania: ok. 7 minut

Ogrodzenie panelowe otacza już mnóstwo nieruchomości. Niebawem pojawi się na kolejnych. Jest ono praktyczne, estetyczne i tanie. Do tych zalet dochodzi również kwestia możliwości podwyższenia ogrodzenia. Wykorzystuje się ją zazwyczaj, gdy zbyt niski płot nie zapewnia odpowiedniego poziomu prywatności oraz daje szanse zwierzętom na jego pokonywanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak podwyższyć ogrodzenie panelowe i na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac. Zapraszamy do lektury!

Podwyższenie ogrodzenia panelowego – po co się je wykonuje? 

Najczęściej, gdy planujemy montaż ogrodzenia panelowego, wybieramy jego wysokość optymalną na poziomie, który w danej chwili wydaje nam się najlepszy. Z biegiem czasu może się okazać, że jednak płot jest za niski. Szczególnie gdy zdecydowaliśmy się na dość niewysokie ogrodzenie. Po kilku latach może ono niedostatecznie spełniać swoje funkcje. Na szczęście nie musimy wtedy zmieniać całego płotu, z czym wiążą się spore wydatki. 

Przeczytaj także: Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać? 

Zbyt niskie ogrodzenie może być szansą dla zwierząt do łatwego go pokonania. Mogą się na niego wspiąć, a następnie wykonując triki niczym akrobacje cyrkowe, znaleźć się po drugiej stronie. Dotyczy to zwłaszcza psów oraz kotów, zarówno naszych, jak i mieszkających w sąsiedztwie. Jeśli nasz zwierzak pokona ogrodzenie, może zaginąć, wpaść pod samochód lub narobić szkód. Zniszczenia terenu mogą spowodować też psy i koty, które przedostają się na naszą nieruchomość. Konieczne jest więc podwyższenie naszego ogrodzenia. 

Może być ono potrzebne także wtedy, gdy przy płocie nie ma żadnych roślin, a głowy przechodniów wystają ponad jego górną granicę. Wtedy nasza prywatność jest zagrożona. Obce osoby mogą bez problemu zobaczyć, co robimy na działce lub w domu (jeśli okna wychodzą na ulicę). Co więcej, nawet gdy wieczorem przebywamy w ogrodzie z rodziną i znajomymi, np. grillując, to przechodnie mogą zobaczyć, jak spędzamy czas. 

Powody podwyższenia ogrodzenia panelowego, oprócz prywatności oraz przedostawania się zwierząt przez płot, uzupełnia jeszcze zbyt małe zacienienie. Niski płot nie da nam sporej dawki cienia, która bywa bardzo pomocna w upalne dni. Wtedy chowamy się w domu przed słońcem, zamiast korzystać z przestrzeni wokół budynku. 

Przeczytaj również: Jak wysokie powinno być ogrodzenie

Podwyższenie ogrodzenia panelowego – przepisy prawa 

Jeśli chcemy podwyższyć nasz płot panelowy, musimy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy. Zakładają one, że do wysokości 2,20 m nie musimy przeprowadzać żadnych procedur. Dotyczy to zarówno budowy od razu takiego ogrodzenia, jak i podczas podwyższania. Gdy nasz płot przekroczy ww. pułap, niezbędne będzie przejście przez procedurę zgłoszeniową. Mówi o niej art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późn. zm.). 

Procedura zgłoszeniowa podwyższenia ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowana. Należy złożyć odpowiednie pismo do starostwa powiatowego. Musimy w nim zawrzeć informacje o zakresie planowanych prac, rodzaju ogrodzenia oraz dacie rozpoczęcia. 

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Zabezpieczenie ogrodzenia panelowego przed kradzieżą 

Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe? 

Podwyższenie ogrodzenia panelowego jest prostsze, niż może nam się wydawać. Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych rozwiązań, które pomogą nam osiągnąć zamierzony efekt. 

Zacznijmy od początku – od słupków 

Aby w ogóle móc podwyższyć nasze ogrodzenie panelowe, zacząć musimy od słupków. Na szczęście sprawę tę mamy ułatwioną, ponieważ są one zazwyczaj stalowe. Możemy zatem wykorzystać przedłużki słupków ogrodzeniowych. Ich montaż jest bardzo łatwy. Wystarczy nałożyć je na słupek, który znajduje się na naszej działce, a z drugiej strony wsunąć nowy. Dostępne są także modele przedłużek, które stanowią jednocześnie słupek. 

Zastosujmy podmurówkę 

Podmurówka pod ogrodzeniem panelowym to rozwiązanie, które warto, abyśmy wzięli pod uwagę. Zwłaszcza jeśli wybierzemy wariant prefabrykowany. Taka podmurówka nie wymaga od nas zakupu materiałów niezbędnych do przygotowania betonu oraz jego wylewania, co dodatkowo wpływa na czas realizacji prac. Gotowe elementy wymagają jedynie połączenia ze sobą. Dzięki temu możemy podwyższyć ogrodzenie panelowe. Wpłynie to pozytywnie na całą konstrukcję, która będzie stabilniejsza i trwalsza. 

Wykorzystajmy dodatkowe panele 

W zależności od tego, jaką mamy aktualną wysokość płotu, możemy zastosować dodatkowe panele. To sposób na szybkie podwyższenie naszego ogrodzenia. Wystarczy, że przykręcimy dodatkowe niższe przęsła do słupków przy pomocy obejm. Takie prace możemy przeprowadzić bez pomocy osób trzecich. 

Zastosujmy siatkę 

Oprócz dodatkowych paneli możemy również wykorzystać tradycyjną siatkę. Przy czym musimy zwrócić uwagę na dobranie jej w takim kolorze, jak już istniejący płot. Wtedy siatka nie będzie negatywnie wpływać na wygląd całej konstrukcji. Możemy ją przyczepić do wcześniej zamontowanych przedłużek słupków ogrodzeniowych. Tym samym nasz płot będzie wyższy, co uniemożliwi zwierzętom przedostawanie się przez niego, a także zwiększy naszą prywatność. 

Zobacz także: Przęsła panelowe 2d i 3d – jakie są różnice? 

Podsumowanie 

Podwyższenie ogrodzenia panelowego jest możliwe i dość łatwe. Możemy do tego wykorzystać specjalne przedłużki słupków. Wtedy zyskamy możliwość zamontowania dodatkowych przęseł, czy też siatki. Jednak warto, abyśmy rozważyli również zastosowanie podmurówki. Dzięki niej podwyższymy ogrodzenie panelowe oraz zapewnimy większą stabilność całej konstrukcji.