Blog

Brama przesuwna bez przeciwwagi

Czas czytania: ok. 6 minut

Rodzaj bramy ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu oraz bezpieczeństwa. Dostępne rozwiązania pozwalają nam na wybór takiego, które będzie optymalne pod wieloma względami. Brama przesuwna bez przeciwwagi jest jednym z nich. Czym się ona charakteryzuje? Dlaczego warto ją wybrać? Dowiesz się z dalszej części tego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Artykuł w skrócie:

 1. Co to jest brama przesuwna?
 2. Brama przesuwna bez przeciwwagi
 3. Zalety bramy przesuwnej bez przeciwwagi
 4. Brama przesuwna bez przeciwwagi, ale z automatyką
 5. Podsumowanie

Co to jest brama przesuwna?

Brama przesuwna jest bardzo chętnie wykorzystywanym modelem. Zainteresowanie tym wariantem wynika przede wszystkim z możliwości zastosowania jednego skrzydła, które otwiera się i zamyka wzdłuż ogrodzenia. Tym samym brama przesuwna nie zajmuje miejsca na podjeździe, jak ma to miejsce w modelu skrzydłowym (uchylnym). Możliwe jest więc wykorzystanie większej przestrzeni.

Brama przesuwna wyróżnia się na tle modelu skrzydłowego jeszcze jedną kwestią. To komfort otwierania i zamykania. Wtedy, gdy brama skrzydłowa sprawia problemy, np. podczas podmuchu wiatru, przesuwna da się łatwiej ustawić w żądanej pozycji. Nie dochodzi więc do sytuacji, kiedy zamykamy jedno skrzydło, a drugie jest bez kontroli i porusza się zgodnie z kierunkiem wiatru.

Przeczytaj także: Brama przesuwna czy uchylna – wady i zalety

Brama przesuwna bez przeciwwagi

Do wyboru mamy dwa warianty modeli przesuwnych: samonośne oraz szynowe. Różnią się one od siebie pod kilkoma względami. Brama przesuwna bez przeciwwagi to tzw. szynowa. Z kolei w modelu samonośnym pojawia się dodatkowy element, który zapewnia konstrukcji stabilność. Przeciwwaga umieszczana jest w części bramy, która po zamknięciu skrzydła, znajduje się za ogrodzeniem. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania konstrukcja utrzymuje się nad powierzchnią podjazdu.

Brama przesuwna bez przeciwwagi nie jest wyposażona w żaden dodatkowy element konstrukcyjny, który wpływa na wagę tego modelu. Wymaga on za to zastosowania prowadnicy, czyli tzw. szyny. To po niej przesuwa się skrzydło. Szyna może być zarówno na stałe przymocowana do podłoża, jak i do elementów konstrukcyjnych (obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie), dzięki czemu będzie ona znajdować się ponad powierzchnią podjazdu.

Takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż korzystanie z przeciwwagi. Przede wszystkim dlatego, że konstrukcja jest pewniejsza i stabilniejsza. Skrzydło bramy opiera się na szynie, dzięki czemu łatwiej jest je przesuwać w celu otwarcia lub zamknięcia. Dodatkowo konstrukcja zawiera ograniczniki, które uniemożliwiają jej wyjście z prowadnicy. Jest to zatem rozwiązanie bardzo bezpieczne.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Bramy wjazdowe – 6 praktycznych wskazówek

Zalety bramy przesuwnej bez przeciwwagi

Wykorzystanie bramy przesuwnej bez przeciwwagi jest coraz bardziej popularne. Inwestorzy wybierają ten model z uwagi na jego zalety:

 • mniejszą wagę skrzydła w porównaniu do bramy samonośnej,
 • zajmowanie mniejszej ilości miejsca, co pozwala na montaż bramy przesuwnej bez przeciwwagi na węższych działkach,
 • pewność, którą daje opieranie się konstrukcji na szynie,
 • wygodniejsze zamykanie i otwieranie
 • większy komfort,
 • bezpieczeństwo.

Sprawdź koniecznie: Montaż bramy przesuwnej – jak się do tego zabrać?

Brama przesuwna bez przeciwwagi, ale z automatyką

Do bram przesuwnych bez przeciwwagi bardzo często stosuje się dodatkową automatykę. Odpowiada ona za przesuwanie skrzydła do stanu otwartego lub zamkniętego z użyciem silnika zasilanego energią elektryczną. Komunikacja między sterownikiem a użytkownikiem odbywa się przy pomocy pilota. Wciśnięcie przycisku powoduje zamknięcie lub otwarcie skrzydła, dzięki czemu nie musimy wysiadać z samochodu, aby to zrobić. Dodatkowo na słupku montuje się czujnik, który w razie pojawienia się przeszkody podczas zamykania bramy, przekaże sygnał do sterownika, a ten zatrzyma skrzydło, otworzy je w odpowiednim przedziale i podejmie ponowną próbę zamknięcia.

Automatyka do bramy przesuwnej bez przeciwwagi może być również wykorzystana do połączenia jej z systemem inteligentnego domu. Wtedy sterowanie może odbywać się za pomocą pilota, jak i aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Warto wtedy zamontować tzw. czujniki kontaktronowe, które pokażą status bramy – będzie wiadomo, czy jest ona otwarta, czy zamknięta.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej?

Podsumowanie

Brama przesuwna bez przeciwwagi jest rozwiązaniem pewnym i komfortowym. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż model samonośny. Nie ma bowiem konieczności montowania do niej obciążenia, która wymaga dodatkowej przestrzeni. Brama przesuwna bez przeciwwagi wykorzystuje szynę, dzięki której jest otwierana i zamykana. Do takiego rozwiązania bardzo często stosuje się automatykę. Pozwala ona na wygodne otwieranie oraz zamykanie za pośrednictwem pilota lub aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie lub tablecie.