Blog

Bramy wjazdowe – 6 praktycznych wskazówek

Czas czytania: ok. 7 minut

Zagospodarowanie nieruchomości to bardzo ważne zadanie. Zarówno pod względem funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa. Istnieje bowiem szereg aspektów, które należy rozważyć przy wyborze właściwych rozwiązań. Wśród nich znajdują się te, dotyczące bram wjazdowych. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie 6 wskazówek, które pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania!

Montaż bramy wjazdowej to najczęściej ostatni krok związany z budową ogrodzenia nieruchomości. Warto więc podchodzić do niego z rozwagą i dokładnością. Bramy wjazdowe są bowiem najczęściej otwieranymi i zamykanymi elementami. To powoduje ich stopniowe zużycie. Ponadto podczas tego procesu są narażone na dodatkowe czynniki zewnętrzne, np. silny wiatr, czy też opady śniegu, który może zamarznąć i uniemożliwić zamknięcie lub otwarcie. Dlatego też wielu inwestorów długo zastanawia się nad wyborem bram wjazdowych. Zebraliśmy zatem kilka wskazówek, które w tym pomagają. Sprawdź je i wybierz bramę wjazdową, która będzie w pełni zgodna z Twoimi oczekiwaniami oraz parametrami nieruchomości.

Przeczytaj także: Jaką bramę wybrać do ogrodzenia panelowego?

6 wskazówek, które pomogą Ci w wyborze bram wjazdowych

Wybór bram wjazdowych to nie lada wyzwanie. Przyda się do tego mała ściąga, która zawiera najważniejsze aspekty, warte uwzględnienia. Pomagają one uporządkować wiedzę na temat bram wjazdowych, a także czynników, które wpływają na wybór właściwego rozwiązania. Oto one!

Wybierz lokalizację bramy wjazdowej

Bramy wjazdowe co do zasady mają umożliwiać wjeżdżanie samochodem na teren nieruchomości oraz wyjeżdżanie z niego. Dlatego tak ważna jest ich lokalizacja. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umiejscowienie bram wjazdowych naprzeciwko garażu. Sprawdzi się ono szczególnie w przypadku małych działek. Wtedy też bezpośredni wjazd z ulicy kieruje w bramę, a następnie do garażu. Przed nim może znajdować się również podjazd, gdzie można zostawić samochód.

Jednak nie zawsze możliwa jest dowolność w wyborze lokalizacji bram wjazdowych. Jeśli przygotowane zostały zjazdy z ulicy, to niestety one wskazują, gdzie powinny się one znaleźć. Często jednak na nowo powstających osiedlach nie są one jeszcze stworzone, co daje możliwość dopasowania miejsca, w którym zostanie zamontowana brama wjazdowa.

Zastanów się nad ilością bram wjazdowych

Powyższy nagłówek daje do zastanowienia, prawda? Po co komuś więcej niż jedna brama wjazdowa? Okazuje się bowiem, że nieruchomości mają różne kształty i wielkości. Zdarza się, że są one zlokalizowane w taki sposób, że z dwóch stron mają dostęp do publicznej drogi. Wtedy właśnie warto się zastanowić nad ilością bram wjazdowych. Więcej niż jedna, może okazać się dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli w sezonie zimowym któraś z dróg jest częściej odśnieżana. Ponadto, dwie bramy wjazdowe mogą być wygodne, kiedy w pobliżu którejś z nich znajduje się szambo lub kotłownia – wtedy wjazd na działkę ciężkiego sprzętu z dostawą paliwa może być łatwiejszy z drugiej strony nieruchomości.

Wybierz odpowiedni rodzaj bramy wjazdowej

Kolejnym aspektem, który trzeba rozważyć, jest rodzaj bram wjazdowych. Tu dostępne są dwa warianty: przesuwne oraz skrzydłowe. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Ich wybór powinien być adekwatny m.in. do wielkości działki.

Szerzej ten temat omawialiśmy w artykule: Brama przesuwna czy uchylna – wady i zalety.

Dopasuj wygląd bramy

Brama znajduje się na froncie nieruchomości. Jest zatem elementem, który obok ogrodzenia frontowego zwraca uwagę przechodniów, a także sąsiadów. Często staje się również wizytówką nieruchomości. Dlatego dobrze jest dopasować wygląd bramy do całego ogrodzenia oraz budynku. Wtedy możliwe będzie uzyskanie harmonii, która przełoży się na wizerunek całej nieruchomości.

Przykładem mogą być bramy wjazdowe 2D, 3D oraz palisadowe. Zastosowanie ich z takim samym płotem stworzy jednolite ogrodzenie.

Dobierz właściwy wymiar bramy wjazdowej

Bramy wjazdowe powinny mieć odpowiedni wymiar. Minimalna szerokość nie może być w tym przypadku mniejsza niż 2,4 m, o czym mówią stosowne przepisy. Jednak często rozmiar ten bywa zbyt mały w stosunku do wymiarów samochodu, rozmiarów działki, a także kąta zjazdu z drogi publicznej.

Temat ten omawialiśmy dokładnie w artykule: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać. Sprawdź go koniecznie!

Zastanów się nad automatyką do bramy wjazdowej

Ostatnia wskazówka dotyczy automatyki do bram wjazdowych. Warto rozważyć, czy będzie ona w ogóle montowana, a jeśli tak, to kiedy? Czy teraz, a może w przyszłości? Automatyka jest doskonałym sposobem na ułatwienie otwierania i zamykania bram wjazdowych. Wystarczy wciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie lub w aplikacji mobilnej, a czynność ta jest wykonywana bez konieczności wysiadania z auta.

Montaż automatyki warto przeprowadzić w tym samym czasie, kiedy instalowana jest brama wjazdowa. Wtedy jest ona w najlepszej kondycji. Z kolei montaż w przyszłości wprowadza konieczność kontroli stanu bramy wjazdowej, a cały proces jest trudniejszy.

Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać w artykule: Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej.

Podsumowanie

Bramy wjazdowe są istotne dla stworzenia warunków do wjeżdżania na nieruchomość samochodem oraz wyjeżdżania z niej. Warto zatem pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na ich lokalizację, ilość, rodzaj, wygląd, a także wymiar. Dodatkowo dobrze jest rozważyć montaż automatyki do bram wjazdowych, który ułatwia ich otwieranie oraz zamykanie.