Blog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej?

Czas czytania: ok. 9 minut

Otwieranie bramy wjazdowej w trakcie deszczu lub zimy nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Trzeba wtedy wysiąść z ciepłego auta i użyć siły, aby możliwy był wjazd na posesję. Dlatego też wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie automatyki do bram. Co to jest? Tego, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej dowiecie się z naszego wpisu.

Brama wjazdowa na nieruchomość to stały i bardzo ważny element ogrodzenia. Pozwala na swobodny przejazd samochodem na teren posesji, a także poza nią. Żeby ułatwić sobie proces jej otwierania, stosuje się specjalne urządzenia elektryczne. Wchodzą one w skład automatyki do bramy wjazdowej. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie otwieraniem bramy za pośrednictwem pilota. Nie jest konieczne wtedy wykonywanie tych operacji ręcznie i używanie do tego siły. Jednak montaż automatyki do bramy wymaga specjalistycznej wiedzy na temat jej doboru, a także instalacji. Wszystko po to, aby mechanizm funkcjonował bez zastrzeżeń i nie stwarzał zagrożenia dla użytkowników.

Brama wjazdowa przesuwna czy skrzydłowa?

Od modelu bramy, jaki posiadamy, zależeć będzie wybór automatyki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje bram: przesuwne oraz skrzydłowe.

Bramy wjazdowe skrzydłowe

Najpowszechniejszym rozwiązaniem są bramy wjazdowe skrzydłowe. Funkcjonują one od bardzo wielu lat. Z biegiem czasu zmieniały się pod względem wyglądu, a także materiałów, z których są wykonane. Najpopularniejsze bramy wjazdowe skrzydłowe zbudowane są ze stalowych elementów. Ich wypełnienie mogą stanowić panele ogrodzeniowe. W tym przypadku klienci mogą wybierać pomiędzy panelami 2D oraz 3D. Pierwsze z nich skonstruowane są z prostych drutów, drugie zaś mają przetłoczenia. Bramy skrzydłowe składają się z jednego lub dwóch skrzydeł, w zależności od preferencji klienta oraz charakterystyki działki. Przy czym warto pamiętać, że otwarte skrzydła bramy zajmują dodatkowo miejsce na wjeździe na teren posesji.

Bramy wjazdowe przesuwne

Coraz popularniejsze stają się również bramy wjazdowe przesuwne. To także konstrukcje w większości stalowe. Podobnie, jak w przypadku bram skrzydłowych, mogą być one wypełnione m.in. panelami ogrodzeniowymi. Dzięki temu brama jest tańsza od konkurencji, ale bardzo estetyczna i w pełni spełniająca swoje funkcje. Bramę wjazdową przesuwną tworzy jedno długie skrzydło, które otwierane jest i zamykane wzdłuż ogrodzenia. Dzięki temu nie zajmuje ono dodatkowego miejsca na terenie działki.

Automatyka do bramy czy otwieranie ręczne?

Zarówno brama wjazdowa przesuwna, jak i skrzydłowa mogą być otwierane na dwa sposoby. Pierwszym, niewymagającym instalacji żadnych dodatkowych osprzętów, jest otwieranie ręczne. Wykorzystywana jest wtedy siła fizyczna otwierającego. Proces ten wymaga za każdym razem wysiadania z auta, aby móc nim wjechać na teren nieruchomości.

Alternatywną jest z kolei zastosowanie automatyki do bramy wjazdowej. Wtedy odpowiedni osprzęt otworzy i zamknie bramę po wydaniu przez użytkownika odpowiedniego polecenia przy pomocy pilota. Instalację automatyki można wykonać zarówno do bram przesuwnych, jak i skrzydłowych. Wtedy też wystarczy wcisnąć na pilocie odpowiedni przycisk, a brama się otworzy lub zamknie. Nie jest konieczne wysiadanie z auta w trakcie deszczu lub zimy. To rozwiązanie bardziej komfortowe niż otwieranie manualne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej?

Wybór automatyki zależy od charakterystyki bramy, którą posiadamy. Jeśli decydujemy się na możliwość automatycznego otwierania lub zamykania w trakcie budowania całego ogrodzenia, możliwa będzie instalacja bramy już wyposażonej w odpowiedni osprzęt. Na takie udogodnienie możemy się także zdecydować w późniejszym terminie, kiedy brama jest już zamontowana. Jednak konieczne będzie dobranie automatyki do konkretnych jej parametrów.

Rodzaj bramy

Na wybór automatyki do bramy wpływa jej rodzaj. Od tego, czy mamy bramę przesuwną, czy skrzydłową zależy typ napędu. Będzie on odpowiedzialny za całkowicie inny schemat jej otwierania. Od rodzaju bramy zależy także czy napęd będzie obsługiwał jedno skrzydło, czy dwa.

Moc siłownika

Siłownik, który będzie odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie bramy, musi mieć odpowiednią moc. Powinno się ją dostosować do wielkości oraz ciężaru bramy, która ma być obsługiwana. Przy czym warto pamiętać o tym, że parametry te nie powinny być wskazane jako graniczne w specyfikacji konkretnego siłownika. Nie chcemy bowiem, aby ciężar bramy powodował przeciążenie silnika. Wtedy proces zamykania i otwierania będzie dość powolny, a w efekcie może dojść do uszkodzenia mechanizmu. Istotny jest także odpowiedni zapas mocy. Musimy pamiętać, że silnik będzie pracował nie tylko w ciepłe letnie dni, ale także w zimowe. Przy niskich temperaturach silnik będzie potrzebował więcej mocy, żeby sterować bramą. Przyjmuje się, że:

  • w przypadku bram przesuwnych samonośnych zapas powinien wynosić ok. 30%,
  • w modelach przesuwnych szynowych musi mieć zapas na poziomie ok. 50%,
  • w bramach skrzydłowych zapas musi wynosić ok. 30%.

Zasilanie

W miejscu, w którym będzie znajdować się automatyka do bramy przesuwnej lub skrzydłowej, musimy zadbać o energię elektryczną. Wcześniej powinniśmy przygotować dostęp do 230 V, aby napęd miał stałe zasilanie. Prace takie wykonuje się przeważnie w trakcie budowy domu. Jeśli chcemy zainstalować automatykę do bramy po jego wybudowaniu i zamontowaniu ogrodzenia, niezbędne będzie doprowadzenie przewodów elektrycznych bądź skorzystanie z alternatywnych sposobów zasilania (akumulator lub bateria słoneczna). W trakcie prowadzenia instalacji elektrycznej do napędu warto pamiętać o zapewnieniu dodatkowego okablowania. Może być ono wykorzystane do dodatkowych modułów.

Sterowanie

Decydując się na automatykę do bramy wjazdowej, warto rozpatrzyć kwestię sposobu jej otwierania. Powszechnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie zdalnego pilota, pracującego w częstotliwości 433 Mhz. Jeśli jest on wielokanałowy, to możemy go przypisać również do innych sprzętów wykorzystujących tę częstotliwość, np. rolety elektryczne, brama garażowa. Coraz bardziej popularne staje się wyposażanie napędów automatyki w dodatkowe moduły, które umożliwiają sterowanie bramą za pomocą smartfona. Wtedy dzięki aplikacji mobilnej możemy ją otworzyć lub zamknąć, nawet kiedy przebywamy poza domem.

Podsumowanie

Brama wjazdowa to element ogrodzenia, który jest kilkukrotnie w ciągu dnia otwierany i zamykany. Klienci mogą wybrać tradycyjne otwieranie manualne lub skorzystać z automatyki do bramy przesuwnej lub skrzydłowej. Ręczne otwieranie wymaga czasami użycia sporej ilości siły. Z kolei automatyka do bramy sprawia, że jest ona otwierana za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Jest to rozwiązanie komfortowe, zwłaszcza w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Wybierając automatykę, należy zwrócić uwagę na charakterystykę bramy, moc napędu, zasilanie, a także sterowanie. Wtedy napęd będzie najbardziej wydajny i bezproblemowy w codziennym użytkowaniu.