Blog

Montaż bramy przesuwnej – jak się do tego zabrać?

Czas czytania: ok. 7 minut

Montaż bramy przesuwnej może wydawać się dość prostym zadaniem. W rzeczywistości często staje się wyzwaniem. Konieczne jest zatem dokładne poznanie procesu montażu bramy przesuwnej krok po kroku, aby zrobić to prawidłowo. Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Zaczynamy!

Brama przesuwna – dlaczego warto ją wybrać?

Dopełnieniem każdego ogrodzenia nieruchomości jest furtka oraz brama. To dwa kluczowe elementy, które umożliwiają swobodne przedostawanie się na teren działki. Szczególną rolę odgrywa tutaj brama. Dzięki temu, że jest ona większych rozmiarów, umożliwia wjeżdżanie samochodem na posesję, a także wyjeżdżanie z niej.

Inwestorzy mogą wybierać głównie z 2 rodzajów bram. Warto jednak w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na szerokość działki. Biorąc pod uwagę ten aspekt, inwestorzy niekiedy przesuwają miejsce wjazdu, aby zmieścić na nieruchomości bramę przesuwną. Skąd taka decyzja? Dlaczego warto wybierać bramy wjazdowe przesuwne?

Bramy przesuwne są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przede wszystkim składają się z jednego skrzydła. Ma to ogromne znaczenie w trakcie chłodnych i zimowych miesięcy. Wtedy to silny wiatr oraz opady mogą utrudniać otwieranie bramy dwuskrzydłowej. W dodatku mogą powodować jej ruch, a to już stanowi zagrożenie podczas wjeżdżania samochodem. Bramy przesuwne z reguły są cięższe, zatem wiatr im nie jest straszny. Kiedy są one prawidłowo zamontowane, to waga nie stanowi również problemu w trakcie otwierania i zamykania. Ponadto brama przesuwna otwiera się wzdłuż frontowego ogrodzenia. Dzięki temu, po jej otwarciu, zajmuje nieznaczną ilość miejsca na działce.

Przeczytaj także: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać?

Brama przesuwna – cena

Brama przesuwna jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Cieszy się dużym uznaniem wśród inwestorów. Cena bramy przesuwnej zależy przede wszystkim od:

 • jej długości,
 • materiałów, z których została wyprodukowana,
 • wariantu napędu,
 • stosowania automatyki.

Montaż bramy przesuwnej – jak zacząć?

Montaż bramy przesuwnej najlepiej jest przeprowadzić po zbudowaniu docelowego ogrodzenia nieruchomości. Wtedy obydwa elementy będą się ze sobą dobrze komponować, a ponadto oszczędzi to czasu i niepotrzebnych nerwów. Brama wjazdowa będzie wtedy istnym dopełnieniem całego ogrodzenia i pozytywnie wpłynie na wizerunek nieruchomości. Co ważne, do samego procesu montażu należy się wcześniej przygotować. Z pozoru proste czynności, wymagają precyzji i doświadczenia. W przeciwnym razie można zamontować bramę przesuwną niewłaściwie, a to z kolei utrudni jej otwieranie, zamykanie lub całkowicie to uniemożliwi. Dlatego lepiej takie prace zlecać profesjonalistom, którzy każdego dnia mają do czynienia z takimi operacjami.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Tymczasowa brama ogrodzeniowa budowy domu

Chcąc jednak podjąć się montażu bramy przesuwnej we własnym zakresie, trzeba postępować według poniższych kroków:

 1. Przeczytanie instrukcji obsługi i montażu – pierwszym etapem, a niestety przez wiele osób omijanym, jest przeczytanie instrukcji obsługi i montażu dostarczonej wraz z bramą. W niej znajdują się bardzo cenne informacje, wskazówki, a co najważniejsze – specyfikacja techniczna, która umożliwi dalsze prace.
 2. Wykonanie pomiarów – drugim zasadniczym krokiem jest zmierzenie wszystkich odległości, a także rozstawu słupków montażowych. Warto w tym działaniu być precyzyjnym. W razie konieczności można skorzystać z pomocy drugiej osoby, aby mieć pewność, że wszystkie pomiary zostały prawidłowo wykonane. Inaczej można w złym miejscu ulokować słupki lub wózki, a wtedy montaż będzie niemożliwy lub trzeba go będzie wykonać od nowa.
 3. Przygotowanie fundamentów – słupki i wózki bramy wjazdowej przesuwnej muszą mieć trwałe i pewne podłoże. Dlatego też należy wykonać fundamenty.
 4. Montaż słupków – po zastygnięciu betonu można przejść do montażu słupków. W tym przypadku warto spojrzeć jeszcze raz do instrukcji obsługi. Mogą w niej znajdować się ważne informacje na ten temat. Słupki muszą stanowić silną podporę dla bramy przesuwnej. Do ich montażu można wykorzystać coraz popularniejsze w budownictwie kotwy chemiczne.
 5. Montaż wózków – kolejnym etapem jest przymocowanie wózków: przelotowego (przejazdowego) oraz końcowego (dojazdowego). Istotne jest zwrócenie uwagi na to, aby zamontowane one były w jednej linii, a także niemożliwe było ich łatwe odczepienie – pozwalają one bowiem na ruch bramy przesuwnej.
 6. Montaż osprzętu – w zależności od modelu bramy konieczne jest zamontowanie dodatkowego osprzętu w postaci rolki, zamka, haku, a także innych elementów, które są w zestawie.
 7. Montaż bramy przesuwnej – mając wykonane fundamenty oraz słupki, przychodzi czas na montaż samej bramy. Należy ją przymocować w odpowiednich miejscach w taki sposób, aby możliwe było jej swobodne otwieranie i zamykanie (przesuwanie). Informacja o otworach w słupkach i mocowaniach powinna znajdować się w instrukcji obsługi.
 8. Regulacja – po zamontowaniu bramy konieczne jest jej wyregulowanie. Po prawidłowym przeprowadzeniu całego procesu powinno być możliwe bezproblemowe otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej.

Zobacz także: Jaką bramę wybrać do ogrodzenia panelowego?

Podsumowanie

Brama przesuwna to bardzo estetyczne, a przede wszystkim wygodne rozwiązanie. Otwiera się ona wzdłuż ogrodzenia frontowego, dzięki czemu nie zajmuje znacznej ilości miejsca na działce. Montaż bramy przesuwnej wymaga precyzyjnego działania. Można go przeprowadzić we własnym zakresie, ale także zlecić fachowcom.