Blog

Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać?

Czas czytania: ok. 7 minut

Brama wjazdowa jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych kompletnego ogrodzenia. Zapewnia ona swobodny dostęp do nieruchomości dla nas samych, jak i naszego samochodu, czy też pojazdów rodziny i gości. Szerokość bramy wjazdowej jest zależna od kilku czynników. O tym, jak odpowiednio wybrać jej rozmiar, dowiesz się z tego artykułu.

Na ogrodzenie nieruchomości składa się płot, furtka oraz brama wjazdowa. Każdy z tych elementów jest bardzo ważny dla zachowania pełnej funkcjonalności ogrodzenia. Brama wjazdowa umożliwia bezproblemowy wjazd autem na nieruchomość, a także wyjazd z niej na drogę publiczną. Od tego, jaki jest jej rodzaj oraz szerokość, zależy komfort podczas wykonywania tych czynności. Zbyt wąska brama stanowić będzie utrudnienie dla wjazdu samochodu. Z kolei zbyt szeroka zajmie znaczną część nieruchomości. Jaki zatem powinien być rozmiar bramy wjazdowej? Czas rozstrzygnąć tę kwestię.

Jaką minimalną szerokość powinna mieć brama wjazdowa?

Brama wjazdowa musi spełniać kryteria swobodnego i komfortowego dostępu do nieruchomości dla wjeżdżających na nią samochodów oraz wyjeżdżających. Ponadto jej usytuowanie w rzeczywistości powinno być zgodne z planem zagospodarowania terenu, jaki został sporządzony w ramach uzyskiwania pozwolenia na budowę domu. 

W zakresie minimalnej szerokości bramy wjazdowej należy posiłkować się obowiązującymi przepisami. Dotyczą one wszystkich rodzajów tych konstrukcji, zarówno przesuwnych, jak i skrzydłowych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690) wskazuje, że szerokość bramy wjazdowej nie może być mniejsza niż 2,4 m.

Przeczytaj także: Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem – o czym należy pamiętać grodząc działkę

Co wpływa na wybór szerokości bramy wjazdowej?

Okazuje się, że szerokość bramy wjazdowej to kwestia, która wymaga przemyślenia. Nieprawidłowe dobranie jej rozmiaru może w przyszłości powodować wiele problemów, np. uniemożliwić wjazd karetki pogotowia, czy też straży pożarnej.

Rodzaj posesji

Szerokość bramy wjazdowej zależy przede wszystkim od rodzaju posesji. Rozmiar ten będzie całkowicie inny w przypadku działki zabudowanej domem jednorodzinnym, a także typowo przemysłowego terenu. Różnice między nimi mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu metrów. Przykładowo, brama wjazdowa na nieruchomość z domem jednorodzinnym będzie szeroka na 3 m. Zaś na działkę, gdzie funkcjonuje np. park logistyczny, będzie ona wynosić 10 m. Ważne jest bowiem umożliwienie dużym pojazdom bezproblemowy wjazd, wyjazd oraz ewentualne manewrowanie podczas tych czynności.

Usytuowanie bramy

Zasadniczą kwestią w wyborze szerokości bramy wjazdowej jest jej usytuowanie na działce. Ważną rolę odgrywa tutaj odległość od budynku, a także od drogi publicznej. Są one istotne dla swobody wjazdu na nieruchomość oraz ewentualnego manewrowania w trakcie tej czynności. 

Jeśli odległość od drogi publicznej będzie niewielka, a sama brama wąska, uniemożliwi to komfortowy wjazd na działkę. Kierowca będzie musiał trochę się natrudzić podczas manewrowania, aby zmieścić się w odpowiedniej szerokości i przy tym nie uszkodzić samochodu (np. lusterek).

Ten temat też Cię może zainteresować: Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej?

Rodzaj bramy

Szerokość bramy wjazdowej zależy również od jej rodzaju. Inwestorzy mają do dyspozycji modele przesuwne oraz skrzydłowe. Różnią się one od siebie sposobem otwierania. Bramy wjazdowe przesuwne podążają wzdłuż ogrodzenia. Z kolei modele skrzydłowe otwierają się do wewnątrz pod kątem 90 – 100 stopni

Rozwiązania te przeznaczone są na odmienne rodzaje działek. Chociaż bramy skrzydłowe w tym przypadku są dość uniwersalne. Można je zastosować zarówno na wąskich, jak i na szerokich działkach. Bramy przesuwne wymagają za to odpowiedniej ilości miejsca wzdłuż ogrodzenia. Dlatego też najlepiej montować je na szerokich działkach.

Jaka jest optymalna szerokość bramy wjazdowej?

Warto uwzględnić powyższe kwestie i odnieść je do własnej nieruchomości. Powinno się także pamiętać o rozmiarze samochodu oraz jego promieniu skrętu. Dlatego też optymalna szerokość bramy wjazdowej wynosi 3 – 3,5 m. Dotyczy ona zarówno rozwiązań przesuwnych, jak i skrzydłowych.

Dzięki zachowaniu wspomnianej szerokości bramy wjazdowej możliwy będzie łatwy i komfortowy dostęp do nieruchomości dla samochodów. Mowa zarówno o aucie właścicieli działki, jak i rodziny oraz gości. Odpowiednio szeroka brama pozwoli także na wjazd na nieruchomość większych pojazdów, którymi dysponuje pogotowie ratownicze oraz straż pożarna.

Podsumowanie

Wybór szerokości bramy wjazdowej uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. Zalicza się do nich rodzaj posesji, usytuowanie konstrukcji na działce. Ważny jest także typ bramy oraz odległość od drogi publicznej. Warto pamiętać również o wielkości samochodu i jego promieniu skrętu. Minimalna szerokość bramy wjazdowej nie może być jednak mniejsza niż 2,4 m, o czym świadczą obowiązujące przepisy. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie rozmiaru wynoszącego 3 – 3,5 m. Gwarantuje to swobodny wjazd na nieruchomość, manewrowanie pojazdem oraz uniknięcie jego ewentualnego uszkodzenia.