Blog

Jak obliczyć przeciwwagę bramy przesuwnej

Czas czytania: ok. 6 minut

Brama przesuwna z przeciwwagą to rozwiązanie praktyczne i wygodne. Dodatkowy element wspomaga jego stabilność oraz pracę pozostałych elementów konstrukcyjnych. Największą jednak zagadką pozostaje kwestia wielkości przeciwwagi. Dlatego w niniejszym artykule podpowiadamy, jak ją obliczyć. Zapraszamy do lektury!

Co to jest brama przesuwna z przeciwwagą?

Dostępne w sprzedaży bramy wjazdowe przesuwne możemy podzielić na dwa rodzaje: samonośne (czyli z przeciwwagą) oraz szynowe. Ten pierwszy wariant jest bardzo chętnie wybierany przez inwestorów. To klasyczna brama wjazdowa, która jest wyposażony w dodatkowy element, czyli przeciwwagę. Zazwyczaj przyjmuje ona postać 1 lub dwóch trójkątów prostokątnych. Mogą być one wypełnione dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi, które dodatkowo zwiększają stabilność bramy. Warto wiedzieć, że przeciwwaga zachowuje się w stosunku do pozostałej konstrukcji, jak fizyczna dźwignia.

Przeczytaj także: Rodzaje bram wjazdowych

Montaż bramy przesuwnej - jak się do tego zabrać?

Dlaczego odpowiednia przeciwwaga jest ważna?

Przeciwwaga w bramie przesuwnej pełni bardzo ważną rolę. Umożliwia zachowanie płynności podczas otwierania i zamykania. Przeciwwaga sprawia, że ciężar jest odpowiednio rozłożony. Dlatego też podczas otwierania bramy lub jej zamykania nie napotyka się żadnych problemów. Proces ten nie wymaga również używania znacznej ilości siły.

Odpowiednio dobrana wielkość przeciwwagi wpływa również na inne elementy konstrukcyjne. Przede wszystkim zmniejsza się zużycie zamontowanego napędu. Jest on mniej obciążony, a co za tym idzie, będzie w pełni sprawny przez dłuższy czas. Kiedy przeciwwaga jest właściwie dobrana, odpowiednio rozłożone są siły nacisku na poszczególne rolki. Dzięki temu cały wózek działa sprawniej i nie będzie konieczności jego szybkiej naprawy lub wymiany.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Brama przesuwna czy uchylna – wady i zalety

Kiedy zwrócić uwagę na wielkość przeciwwagi bramy przesuwnej?

Wielu inwestorów pomija temat przeciwwagi. Wtedy też może być ona nieodpowiednio dobrana lub warunki na działce mogą uniemożliwiać zastosowanie jej w odpowiednim rozmiarze. Dlatego też o przeciwwadze należy pamiętać już na etapie wyboru ogrodzenia oraz lokalizacji bramy wjazdowej i furtki. Wtedy też możliwe będzie zamontowanie rozwiązania, które będzie w 100% spełniać swoją funkcję.

Przeczytaj również: Bramy wjazdowe – 6 praktycznych wskazówek

Brama teleskopowa - co to jest?

Jak obliczyć wielkość przeciwwagi bramy przesuwnej?

Obliczenie, jaka powinna być wielkość przeciwwagi bramy przesuwnej, nie jest trudne. Nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne wyliczenia, ani narzędzia. Należy pamiętać, że przeciwwaga powinna mieć długość minimum 30% światła bramy. Oznacza to, że rozmiar konstrukcji powinien być powiększony o taką wielkość. Oczywiście 30% to minimum, które zapewni swobodne otwieranie oraz zamykanie bramy. W praktyce bardzo często stosuje się większe wielkości. Długość przeciwwagi wynosząca 40-50% światła bramy jeszcze bardziej zwiększa stabilność konstrukcji, komfort jej otwierania oraz zamykania. Jednak nie zawsze istnieje możliwość zastosowania takiej wielkości z uwagi na odległość od ogrodzenia.

Do obliczenia wielkości przeciwwagi bramy przesuwnej we własnym zakresie można posłużyć się przykładem:

  • długość bramy (a zarazem światła) to 4 m,
  • minimalna długość przeciwwagi, jaka musi być zastosowana, to 30% światła.

W takim przypadku obliczenia przedstawiają się następująco:

4 m x 30%=1,2 m

Oznacza to, że dla bramy o długości 4 m minimalna wielkość przeciwwagi wynosi 1,2. W efekcie cała konstrukcja będzie miała 5,2 m. Analogicznie można postępować w przypadku bram o innych wymiarach, np. 5 m, 6 m.

Jeśli nie brama przesuwna z przeciwwagą, to co?

Brama przesuwna z przeciwwagą nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Dostępne są również modele szynowe. Pozbawione są one przeciwwagi, ale za to posiadają rolki. Przesuwają się one po szynie, więc nie są zawieszone w powietrzu. Ciekawym rozwiązaniem są również bramy wjazdowe przesuwne teleskopowe, dostępne również jako wariant z przeciwwagą oraz bez niej.

Przeczytaj również: Brama teleskopowa – co to jest?

Podsumowanie

Przeciwwaga w konstrukcji bramy przesuwnej umożliwia zachowanie stabilności oraz zwiększenie komfortu podczas otwierania i zamykania. Dzięki temu rozwiązaniu można zmniejszyć zużycie wózka z rolkami, a także napędu. Minimalna długość przeciwwagi wynosi 30%. Warto jednak rozważyć jej zwiększenie do 40 lub 50%, dzięki czemu korzystanie z bramy wjazdowej będzie jeszcze wygodniejsze.