Blog

Rodzaje bram wjazdowych

Czas czytania: ok. 7 minut

Tego, jakie są rodzaje bram wjazdowych, warto, abyśmy dowiedzieli się przed planowaniem zagospodarowania działki. Ten ważny element kompletnego ogrodzenia ma istotny wpływ na wizerunek całej nieruchomości. Dlatego powinniśmy wybrać rozwiązanie w pełni dopasowane i komfortowe. Poznajmy zatem rodzaje bram wjazdowych!

Artykuł w skrócie:

  1. Bramy wjazdowe – ważny jest komfort i funkcjonalność
  2. Rodzaje bram wjazdowych
  3. Podsumowanie

Bramy wjazdowe – ważny jest komfort i funkcjonalność

Bramy wjazdowe zasługują na szczególną uwagę. To bardzo ważne elementy zagospodarowania naszego terenu. Bramy, gdy są otwarte, tworzą przestrzeń, którą możemy wykorzystać do przedostania się samochodem na działkę lub na ulicę. Odpowiednia szerokość wybranego rozwiązania zapewni nam komfortowe przejeżdżanie, bez obaw o zarysowanie auta lub uszkodzenie ogrodzenia.

Wybierając bramy wjazdowe, musimy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Istotne będzie zatem to, w jaki sposób są one otwierane, czy można zastosować do nich automatykę, jaka jest ich waga. Nie możemy również zapominać o wyglądzie, ponieważ wpływa on na wizerunek całej naszej nieruchomości.

Przeczytaj także: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać?

Rodzaje bram wjazdowych

Z uwagi na wielkość oraz układ naszej nieruchomości ważne, abyśmy dopasowali do niej odpowiedni rodzaj bram wjazdowych. Dzięki temu będzie nam wygodniej je otwierać, a także nie zajmą znacznej ilości miejsca na działce.

Bramy skrzydłowe

Przegląd rodzajów bram wjazdowych zaczynamy od rozwiązania skrzydłowego. Bardzo często jest ono nazywane również uchylnym. Może ono składać się z jednego dużego lub dwóch mniejszych skrzydeł. Taki model otwierany jest do wewnątrz nieruchomości, przy czym zajmować może dość dużo miejsca. Jeśli zatem nasz podjazd jest dość krótki, to bramy skrzydłowe mogą dodatkowo ograniczyć przestrzeń do wykorzystania.

Otwieranie bram skrzydłowych jest proste, ale nie możemy go nazwać komfortowym. Przede wszystkim wtedy, gdy wieje silny wiatr. W takiej sytuacji skrzydła mogą się ruszać, co utrudni nam ich otwieranie oraz zamykanie. W zależności od tego, z czego brama jest wykonana, istotna jest również jej waga. Jeśli będzie zbyt ciężka, to także nie ułatwi nam korzystania. Musimy również pamiętać o tym, że zamknięte bramy wjazdowe także mogą się ruszać pod wpływem wiatru. Dlatego też stosuje się do nich rygle, które są wbijane w otwory wykonane w ziemi lub w betonie. Zwiększają one stabilność zamkniętych skrzydeł.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Bramy wjazdowe – 6 praktycznych wskazówek

Do bram wjazdowych skrzydłowych możemy zastosować automatykę. Wtedy komfort korzystania z nich jest znacznie większy. Automatyka przejmuje za nas działanie związane z otwieraniem i zamykaniem bramy. Nie musimy wychodzić z domu, z garażu lub wysiadać z samochodu. Do obsługi bramy będziemy mieć pilota. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy również zaadaptować je do systemu inteligentnego domu. Wtedy będziemy mogli kontrolować status otwarcia/zamknięcia bramy skrzydłowej z poziomu aplikacji na naszym smartfonie. Możliwe będzie również jej otwieranie oraz zamykanie.

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne mają całkowicie inny schemat otwierania i zamykania w porównaniu do wyżej omawianego rozwiązania. Skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Oznacza to, że potrzebujemy po tej stronie, gdzie będzie się ono znajdować, dość dużo miejsca. Nie jest to zatem rozwiązanie dla nas, jeśli nasza działka jest bardzo wąska. Wtedy nie będzie gdzie zmieścić skrzydła, jeśli będzie ono otwarte.

Korzystanie z bram przesuwnych jest bardzo łatwe. Wystarczy, że przesuniemy skrzydło w odpowiednią stronę, a będzie ono otwarte lub zamknięte. W porównaniu do bramy skrzydłowej proces ten jest wygodniejszy.

Do naszej dyspozycji mamy dwa warianty omawianego rozwiązania:

  • bramy przesuwne samonośne – gdzie wykorzystywana jest tzw. przeciwwaga dla zachowania stabilności. Zajmuje ona dodatkową przestrzeń, dlatego musimy zwrócić uwagę, czy mamy na nią wystarczającą ilość miejsca wzdłuż naszego ogrodzenia.
  • bramy przesuwne szynowe – w których stosuje się dodatkową szynę, po której podążają kółka przymocowane do skrzydła. Wymagane jest wtedy od nas szczególne dbanie o szynę, aby była ona czysta.

Przeczytaj także: Montaż bramy przesuwnej – jak się do tego zabrać?

Oprócz tych dwóch typów możemy także zamontować na swojej nieruchomości bramę przesuwną teleskopową. Konstrukcja pozwala na składanie się skrzydeł jedno za drugim. Dzięki temu możliwy jest montaż takiego rodzaju bram wjazdowych na wąskich działkach.

Do bram przesuwnych również możemy zamontować automatykę. Jest ona bardzo często stosowana z uwagi na wygodę, jaką oferuje. Silnik zamontowany przy bramie otwiera ją lub zamyka. Nie musimy wykorzystywać do tego swojej siły fizycznej. Podobnie, jak w przypadku bram skrzydłowych, możemy sterować całą konstrukcją za pomocą pilota lub smartfona. Jeśli dodatkowo zamontujemy czujnik kontaktronowy, to w aplikacji mobilnej będziemy mogli na bieżąco kontrolować status otwarcia/zamknięcia. Opcja taka przydaje się, gdy jesteśmy np. na wakacjach.

Podsumowanie

Dzięki różnym rodzajom bram wjazdowych możemy dopasować rozwiązanie odpowiednie do naszej nieruchomości. Zarówno pod względem komfortu otwierania i zamykania, jak i miejsca, jakie będzie zajmować. Bramy skrzydłowe mogą nam zająć przestrzeń na podjeździe. Warto o tym pamiętać, jeśli jest on krótki. Bramy przesuwne za to potrzebują dodatkowej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Sprawdzą się zatem na szerokich działkach. Do obydwu rozwiązań możemy zastosować automatykę, która znacząco ułatwi ich otwieranie oraz zamykanie – szczególnie podczas opadów deszczu, śniegu lub silniejszego wiatru.