Blog

Jak zrobić ogrodzenie z siatki?

Czas czytania: ok. 8 minut

Ogrodzenie z siatki to wciąż atrakcyjne rozwiązanie. Głównymi atutami, które przemawiają za jej wyborem, są: bardzo niska cena oraz możliwość montażu we własnym zakresie. Siatką można ogrodzić każdą nieruchomość. Jak przygotować się do jej montażu? Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Cenne wskazówki znajdziesz w tym artykule!

Siatka – najtańszy sposób na ogrodzenie nieruchomości

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele ciekawych i sprawdzonych rozwiązań, to inwestorzy często decydują się na zastosowanie tradycyjnego płotu z siatki. Tworzona jest ona ze stali, a w sprzedaży można spotkać jej kilka wariantów. Różnią się one grubością prętów, kolorem, a także zastosowaniem dodatkowej otuliny. Jednak bez względu na te parametry, to nadal bardzo tanie rozwiązanie. Nie wymaga nadwyrężania domowego budżetu, a co ciekawe, inwestorzy chętnie podejmują się jej samodzielnego montażu. Wtedy też nie jest konieczne ponoszenie dodatkowych kosztów wynagrodzenia ekipy, która stworzyłaby całą konstrukcję.

Przeczytaj także: Wyznaczenie granic działki

Siatka – jak się przygotować do jej montażu?

Montaż siatki, jak każdego materiału wykorzystywanego do budowy ogrodzenia, wymaga dobrego przygotowania. Najważniejszym krokiem jest wykonanie pomiarów działki. Warto pamiętać o uwzględnieniu rozmiarów bramy oraz furtki. Wiedząc, jakie są wymiary działki, można obliczyć ilość potrzebnego materiału. Zaliczyć do niego możemy siatkę, ale także słupki. Ich ilość jest zależna od długości siatki. Przyjmuje się bowiem, że słupki powinny być zamontowane w odległości 2-3 metrów od siebie.

Zanim przystąpi się do montażu słupków oraz siatki, niezbędne jest przygotowanie terenu. Miejsca, gdzie będzie przebiegał płot, muszą być oczyszczone z ewentualnych przeszkód. Inaczej prace będą zakłócane i mało komfortowe.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu

Co będzie niezbędne do montażu siatki ogrodzeniowej?

Samodzielne stworzenie płotu z siatki ogrodzeniowej może wymagać pomocy drugiej osoby. Szczególnie podczas montażu drutu naciągającego oraz jego napinania. Dlatego dobrze jest przeprowadzać całą procedurę w 2 osoby. Do prawidłowego montażu ogrodzenia z siatki niezbędne będą następujące elementy:

  • siatka ogrodzeniowa – sprzedawana jest ona w rolkach. Podczas jej wyboru niezbędne jest zwrócenie uwagi na jakość i grubość drutów oraz ich zabezpieczenia przed korozją. Ciekawą propozycją są modele pokryte dodatkową plastikową otuliną.
  • słupki ogrodzeniowe – w sprzedaży dostępne są modele metalowe, drewniane oraz żelbetonowe, przy czym najpraktyczniejsze są te pierwsze. Słupki powinny być dopasowane do wysokości siatki, przy czym trzeba pamiętać, że będą one częściowo zabetonowane w ziemi.
  • beton – materiał niezbędny do prawidłowego osadzenia słupków oraz zwiększenia ich stabilności,
  • napinacze drutu – specjalnie przygotowane elementy konstrukcyjne, pomagające w naciągnięciu drutu nośnego,
  • drut naprężający – niezbędny do zachowania sztywności siatki. Możliwe jest jego zamontowanie w 3 miejscach: na górze, na środku oraz na dole. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie go przynajmniej w górnej i dolnej części siatki.
  • pręty napinające – konieczne do naciągania siatki. Stosuje się je w przypadku słupków początkowych oraz narożnych.
  • dodatkowe wyposażenie: łopata, poziomnica, sznurek, miarka zwijana.

Zobacz także: Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę?

Montaż ogrodzenia z siatki krok po kroku

Kiedy wiadomo, jak powinien być przygotowany teren, gdzie będzie przebiegać płot oraz zgromadzone są wszystkie niezbędne materiały, można przystąpić do montażu. Trzeba pamiętać, aby wszystkie prace były wykonywane w sposób bezpieczny.

Krok 1 – planowanie i montaż słupków

Pierwszym krokiem, który należy wykonać podczas prac, jest zaplanowanie lokalizacji słupków. Powinny być one rozstawione w regularnej odległości od siebie. Najlepiej, aby nie była ona większa niż 3 m. Optymalna odległość kolejnych słupków to 2 m. Po ich rozmieszczeniu niezbędne będzie wykopanie dołów. Te z kolei powinny mieć od 80 do 120 cm głębokości. W tym przypadku należy sprawdzić poziom przemarzania gruntu na danym terenie. Szerokość dołów powinna wynosić 30 cm.

Po wykopaniu dołów można osadzić słupki i zalać betonem. Konieczne jest również ich wypoziomowanie, żeby siatka była prawidłowo zamontowana. W przypadku słupków narożnych oraz początkowych niezbędne jest zastosowanie dodatkowych podpór. Będą one wzmacniać konstrukcję. Po zalaniu betonem prace zostają wstrzymane, ponieważ materiał musi się związać. Zazwyczaj trwa to 4-5 dni. Najlepiej jednak przystąpić do dalszego etapu po ok. tygodniu. W tym czasie można podlewać beton wodą lub skorzystać z folii izolacyjnej.

Ten artykuł też Cię zainteresuje: Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Krok 2 – montaż siatki ogrodzeniowej

Kiedy beton się zwiąże, można przystąpić do montażu siatki ogrodzeniowej. Najpierw należy zamontować na słupkach napinacze ze śrubami z oczkami. Muszą się one znajdować w 3 miejscach: 5 cm od góry, w środku słupka oraz 5 cm od dołu. Następnie trzeba rozwinąć siatkę. Przez jej pierwsze oczka oraz przez wcześniej zamontowane śruby należy przeciągnąć pręt. W przypadku słupków początkowych będzie on występował w jednym miejscu. Z kolei w tych narożnych po obydwu stronach.

Krok 3 – naciąganie siatki

Kolejny krok jest bardzo ważny dla osiągnięcia najlepszego efektu. Siatka ogrodzeniowa powinna być naciągnięta i przylegać do słupków. Na tym etapie zostaną wykorzystane zamontowane wcześniej napinacze – zarówno górne, dolne, jak i znajdujące się w środkowej części słupka. Należy przełożyć przez nie oraz przez oczka w siatce drut naprężający. Do słupków pośrednich dobrze jest wcześniej przymocować dodatkowe przelotki. Przez nie również trzeba przełożyć drut naprężający. Po zamontowaniu wszystkich należy naciągnąć siatkę. W tym celu korzysta się z kołowrotka. Wtedy siatka będzie dobrze przylegać do słupków.

Sprawdź również: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Podsumowanie

Montaż ogrodzenia z siatki jest powszechnie stosowany. Materiał ten jest tani, co wpływa na nadal duże zainteresowanie nim. Do montażu siatki niezbędne jest odpowiednie przygotowanie – zarówno w zakresie wyrównania i oczyszczenia terenu, jak i zaopatrzenia w materiały. Konstrukcję płotu można zbudować samodzielnie, ale warto korzystać z pomocy drugiej osoby, aby prace przebiegały sprawnie, szybko i bezpiecznie.