Blog

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Czas czytania: ok. 8 minut

Wybierając rodzaj ogrodzenia naszej nieruchomości, decydujemy się na takie, które będzie odpowiednio się prezentować. To jednak nie zamyka nam drogi to upiększenia płotu. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy jeszcze bardziej odgrodzić się od otoczenia. Co posadzić wzdłuż ogrodzenia? Propozycje sprawdzisz w tym artykule!

Estetyczne ogrodzenie, które będzie współgrać z domem, to zazwyczaj nasz cel. Dlatego też przeglądamy różne rodzaje płotów, aby wybrać ten odpowiedni. Jego prezencja jest nienaganna przez bardzo długi okres. Nam z czasem zaczyna czegoś brakować. Jakiegoś dodatkowego elementu, na którego widok zrobimy “wow”. Wtedy też sięgamy po sprawdzone sposoby urozmaicenia ogrodzenia, czyli rośliny. Sprawiają one, że płot wygląda całkowicie inaczej. Czasami nawet go nie widać, gdy patrzymy od wewnętrznej strony działki. Pojawia się jednak pytanie, jakie rośliny posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Dlaczego warto posadzić roślinność wzdłuż ogrodzenia?

Ogrodzenie, które wybraliśmy, możemy otoczyć ciekawą roślinnością. Dzięki temu wiele zyskujemy.

 • Naturalne dodatkowe ogrodzenie – zastosowana przez nas roślinność może stać się dodatkowym płotem. Będzie ona współgrała z tym właściwym, zwiększając jego funkcjonalność.
 • Urozmaicenie wyglądu płotu – jeśli nasze główne ogrodzenie po wielu latach nie wygląda już zachwycająco, zmieni to roślinność. Bardziej przykujemy uwagę do tego, co rośnie wzdłuż płotu, niż do niego samego.
 • Dodatkowa bariera prywatności – kiedy zdecydowaliśmy się na ogrodzenie z prześwitami, czy też dużymi oczkami, roślinność zwiększy poczucie prywatności. Krzewy, czy też pnącza zasłonią to, co znajduje się na naszej działce, zatem ustrzeżemy się przed spojrzeniami przechodniów, a także sąsiadów.
 • Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – ciekawą zaletą stworzenia naturalnego ogrodzenia jest wpływ na bezpieczeństwo. Przez gęstą roślinność ciężko jest się przedostać. Dlatego też potencjalny złodziej może szybko się zniechęcić podjęciem próby przejścia przez np. żywopłot.
 • Ochrona przed wiatrem – wysoka roślinność sprawi, że stworzymy naturalną ochronę przed silnym wiatrem.
 • Zmniejszenie ilości kurzu wpadającego z ulicy – podobnie, jak przed wiatrem, rośliny będą zapobiegać przedostawaniu się na naszą nieruchomość nadmiernej ilości kurzu z ulicy.
 • Zmniejszenie poziomu hałasu – dodatkowa bariera w postaci roślinności przy ogrodzeniu sprawi, że na naszą nieruchomość trafi mniej hałasów z ulicy. To szczególnie ważne, jeśli uwielbiamy ciszę i spokój na własnej działce.

Sprawdź także: Furtka lewa, czy prawa – którą wybrać?

Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Posadzenie roślinności przy ogrodzeniu sprawia, że zyskujemy dodatkowy naturalny płot. Warto jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj roślin się do tego nadaje. Poza tym w grę wchodzą również kwestie związane z estetyką. Musimy bowiem zwrócić uwagę na to, jak rośliny będą wyglądać podczas okresu zimowego. W jakim stopniu spełnią wtedy określone przez nas założenie? Jeśli staną się wtedy zupełnie nieprzydatne, to nie ma sensu ich sadzenia.

Iglaki

Kiedy przejdziemy się po swojej okolicy, zauważymy, że jeden typ roślinności jest najczęściej wybierany do posadzenia przy ogrodzeniu. To iglaki, a konkretnie tuje. Ich bardzo ważną zaletą jest osiąganie sporej wysokości. Kiedy posadzimy je dość gęsto, zyskamy naturalną barierę między działką a ogrodzeniem. Tuje rosną bardzo szybko. Dlatego też pożądany efekt możemy uzyskać w krótkim czasie.

Istotną ich cechą jest odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu tuje sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Nie trzeba nawet specjalnie ich pielęgnować. Można za to formować ich kształt.

Inne polecane iglaki do posadzenia wzdłuż ogrodzenia to:

 • świerk kłujący,
 • jałowiec,
 • sosna,
 • cis,
 • modrzew.

Pnącza

Drugą sprawdzoną propozycją są rozmaite pnącza. Ich posadzenie wzdłuż ogrodzenia skutkuje jego oplataniem. Pnącza szczególnie polecane są przy płotach z oczkami (np. panelowych). Wtedy mogą swobodnie się rozwijać między poszczególnymi otworami.

W zależności od tego, czy chcemy cieszyć się pnączami przez cały rok, czy tylko w okresie letnim, powinniśmy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Przez wszystkie miesiące możemy korzystać z bluszczu. Z kolei w okresie letnim z winorośli.

Ważna w przypadku pnącz jest kwestia dbania o ogrodzenie. Rośliny te skutecznie nam to uniemożliwią. Dlatego też warto się zastanowić nad ich posadzeniem. Jeśli będziemy się upierać przy pnączach, dobrze jest wybierać te rodzaje, które są jednoroczne.

Pozostałe pnącza polecane przez nas to:

 • milin amerykański,
 • rdest,
 • glicynia,
 • chmiel japoński.
 • nasturcja ogrodowa.

Zobacz również: Maty maskujące na ogrodzenie – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Krzewy

Wzdłuż ogrodzenia można posadzić także różne rodzaje krzewów. Należy jednak pamiętać, aby wybierać tylko te, które osiągają odpowiednią wysokość. Zbyt niskie krzewy nie pozwolą nam na stworzenie dodatkowej bariery między naszą nieruchomością a ulicą, czy sąsiadami.

Krzewy przy ogrodzeniu tworzą swoisty żywopłot. Możemy więc wykorzystać gatunki liściaste, a także kwiatowe. Najpopularniejszymi przedstawicielami tych pierwszych są: buk, grab oraz bukszpan. Jeśli wybierzemy krzewy kwiatowe, warto zdecydować się na róże, hortensje, hibiskusy, głóg jednoszyjkowy lub kalinę. Tym samym zyskamy piękne otoczenie naszego ogrodzenia.

Inne polecane krzewy wzdłuż ogrodzenia to:

 • berberys Thunberga,
 • likaki,
 • tawuły,
 • pęcherznica kalinolistna,
 • pięciornik krzewiasty.

Podsumowanie

Główne ogrodzenie nieruchomości wytycza jej granicę, a także zapewnia bezpieczeństwo. Wpływa również na wygląd całej działki. Aby jednak jeszcze bardziej urozmaicić nieruchomość, stosuje się roślinność wzdłuż ogrodzenia. Wymienić można kilka jej zalet. Wśród nich: stworzenie dodatkowej, naturalnej bariery, zapobieganie przedostawaniu się kurzu z ulicy, czy też zwiększenie poziomu prywatności na działce. Najpopularniejszymi roślinami stosowanymi wzdłuż ogrodzenia są różnego rodzaju iglaki, pnącza oraz krzewy. Wszystkie prezentują się wyśmienicie, budując dla nas dodatkowy zielony płot.