Blog

Maty maskujące na ogrodzenie – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Czas czytania: ok. 8 minut

Jedną z ról, jaką odgrywa ogrodzenie nieruchomości, jest zapewnianie prywatności mieszkańcom. W zależności od tego, jaki model płotu wybraliśmy, możliwe jest rozszerzenie tej funkcji. Pomagają w tym maty na ogrodzenie. Są one bardzo popularne i powszechnie dostępne. Jakie jeszcze pełnią funkcje? Sprawdźmy!

Kiedy podejmujemy się zagospodarowania terenu nieruchomości, w pierwszej kolejności montujemy ogrodzenie. Ma ono oddzielić naszą działkę od sąsiadów, a także przestrzeni publicznej. Decydując się na ogrodzenie panelowe, wybieramy rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagane przez nas funkcje. Płot ten może być także rozbudowany o dodatkowe elementy. Maty na ogrodzenie to jedna z ciekawszych propozycji. Zwiększają one poziom niektórych właściwości, które są przydatne zwłaszcza w porach letnich. Okazuje się, że na rynku dostępnych jest wiele modeli mat, które przede wszystkim różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Można więc wybrać takie, które będą spełniać oczekiwania różnych osób. Przyjrzyjmy się więc temu, co możemy dzięki nim uzyskać.

Maty na ogrodzenie – co dają?

Ogrodzenie, które zamontujemy wokół naszej działki, może zostać zmodyfikowane w pewnym stopniu, dzięki specjalnym matom. Są one umieszczane na płocie w dość prosty sposób. W większości modeli znajdziemy specjalne otwory lub elementy montażowe. W ciągu kilku chwil jesteśmy w stanie ubrać nasze ogrodzenie w taką matę i zmienić jego oblicze. Tylko rodzi się pytanie, co wtedy zyskamy?

Oto kilka korzyści z montażu mat na ogrodzenie:

  • Dodatkowe zwiększenie prywatności.

Mata sprawia, że nasza nieruchomość jest w większym stopniu odseparowana od otoczenia. W zależności od tego, jaki materiał wybierzemy, możemy decydować o poziomie jego transparentności. Przechodnie, a także sąsiedzi nie będą mogli zobaczyć, co się dzieje w naszym ogrodzie lub przy samym domu. Tym samym zwiększamy swój komfort życia we własnych “czterech kątach”.

  • Zwiększanie zacienienia.

Zainstalowana na ogrodzeniu mata sprawia, że na naszej działce powstaje więcej miejsc, gdzie jest cień. Dzięki temu rośliny, które rosną przy płocie, nie są narażone na ciągły kontakt z gorącymi promieniami. Cień to także ukojenie w tracie letnich dni z wysokimi temperaturami dla nas samych oraz naszych psów, kotów, czy też innych zwierząt.

  • Ochrona przed kurzem.

Kiedy nasza działka znajduje się w okolicy ruchliwej ulicy, przejeżdżające samochody mogą sprawiać, że trafia do nas mnóstwo pyłu i brudu. Mata w znaczny sposób uniemożliwia przedostawanie się kurzu na naszą nieruchomość. W ten sposób zadbamy również o porządek w ogrodzie oraz wokół domu.

  • Zabezpieczenie przed wiatrem.

Zamontowanie maty ogrodzeniowej jest także metodą na zabezpieczanie nieruchomości przed porywami silnego wiatru. Materiał na płocie sprawia, że mocne podmuchy napotykają opór i nie przeszkadzają w spędzaniu czasu na powietrzu.

Jaką matę na ogrodzenie zamontować?

Ilość opcji, które są dostępne w sprzedaży, pozwala na dobór rozwiązania nie tylko pod względem funkcjonalności, ale również wyglądu. Można więc zastosować taki materiał, który będzie najlepiej się prezentował w otoczeniu naszej nieruchomości.

Mata z siatki cieniującej

Najpowszechniejszą wykorzystywaną matą na ogrodzenie jest siatka cieniująca. Powstaje ona z materiału HDPE. W sprzedaży dostępne są modele siatki o różnych parametrach. Chodzi głównie o poziom zacienienia, kolor, a także wielkość materiału. Nie powinniśmy mieć zatem problemu z dopasowaniem siatki cieniującej do rozmiarów naszego ogrodzenia. Jej instalacja jest bardzo łatwa i sprowadza się do skorzystania z linki, haczyków lub opasek. Siatka jest wytrzymała, a przede wszystkim praktyczna – nie ogranicza bowiem ruchu powietrza, przez co nie powstaje hermetycznie zamknięta przestrzeń. Warto zauważyć, że to również rozwiązanie najtańsze. W razie ewentualnego uszkodzenia, czy też sezonowej wymiany, koszt, jaki trzeba ponieść, jest niewielki.

Maty technorattanowe

Inną ciekawą propozycją są maty wykonane z technorattanu. Są to cienkie paski, które przeplatane między sobą tworzą konstrukcję o różnych wymiarach. Możemy więc kupić taką matę o wysokości naszego ogrodzenia, ale także w formie wąskich taśm. To drugie rozwiązanie umożliwia nadanie płotu ciekawego wyglądu, np. stosując dodatkowy, wyróżniający kolor. Technorattan jest bardzo trwałym materiałem. Nie szkodzą mu zmienne warunki atmosferyczne. Nie musimy się zatem obawiać, że latem nie zacznie płowieć od nadmiaru promieni słonecznych. Jesienią i zimą nie dojdzie do jego uszkodzenia podczas kontaktu ze znaczną ilością wody. W związku z tym, że między paskami nie ma żadnej przestrzeni, całkowicie osłonimy się od otoczenia. Zbudujemy dzięki temu barierę, która będzie zapobiegać przedostawaniu się kurzu na naszą działkę. Stosując maty technorattanowe stworzymy także pokaźne zacienione przestrzenie.

Maty bambusowe i wiklinowe

Wśród omawianych rozwiązań nie może zabraknąć mat bambusowych oraz wiklinowych. Prezentują się one dość interesująco. Za ich stosowaniem przemawia naturalność materiału. Jest on w dodatku trwały i powinien spełniać swoje funkcje przez długi czas. Dzięki temu, że maty takie powstają z połączonych gałązek lub pędów, zapewniają odpowiedni ruch powietrza. Jednocześnie pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu zacienienia powierzchni, w której otoczeniu się znajdują. Bambusowe i wiklinowe maty na ogrodzenie nadają mu ciekawy charakter, zwłaszcza przez swoje ciepłe odcienie. Wpływają one bardzo pozytywnie na całą nieruchomość i kojarzą się ze słońcem oraz letnią porą roku.

Podsumowanie

Maty na ogrodzenie to coraz popularniejsze sposoby na dodatkowe zwiększanie funkcjonalności płotów. W głównej mierze wpływają na zachowanie prywatności, ale także zapobiegają przedostawaniu się kurzu na działkę. Pozwalają w również nadać ogrodzeniu nowego wyglądu. Dzięki matom można ograniczyć nadmierną ilość promieni słonecznych, które negatywnie wpływają na roślinność.