Blog

Furtka lewa, czy prawa – którą wybrać?

Czas czytania: ok. 4 minuty

Kompletne ogrodzenie domu składa się z płotu, bramy wjazdowej oraz furtki. Wielu inwestorów często ma jednak problem z wyborem tego ostatniego elementu. W głównej mierze niezdecydowanie wynika z tego, czy furtka lewa, czy prawa będzie najbardziej odpowiednia. O tym, jakie są między nimi różnice, dowiesz się z tego tekstu.

Postawieniu nowego ogrodzenia często towarzyszy dylemat, na jaki płot się zdecydować. Potem przychodzą kolejne zagwozdki. Trzeba bowiem dobrać bramę wjazdową. Wariantów jest kilka, zatem wybór też nie jest łatwy. Aby ogrodzenie było kompletne, konieczne będzie jeszcze zamontowanie furtki. Wydawać by się mogło, że w tym przypadku zadanie jest ułatwione. Przecież styl dobierany jest do pozostałych elementów. Okazuje się jednak, że sprzedawcy zadają jedno pytanie, które budzi w klientach zawahanie. Furtka lewa, czy prawa? Postaramy się pomóc w odpowiedzi i rozwianiu wątpliwości.

Furtka – istotny element ogrodzenia

Furtka jest co prawda najmniejszym elementem wchodzącym w skład ogrodzenia, ale nie mniej ważnym. W końcu to dzięki niej możemy w swobodny sposób dostać się na własną nieruchomość, a także ją opuścić. Zamiast zatem otwierać bramę wjazdową, skorzystamy z furtki – o ile oczywiście nie chcemy przez nią przejechać samochodem. Ten sam element ogrodzenia jest bardzo często miejscem, gdzie umieszczamy skrzynkę na listy.

Sam montaż furtki nie należy do skomplikowanych. Istotne jest jednak wybranie miejsca, gdzie będzie się ona znajdować. Naturalną sprawą jest to, że furtka sąsiadować będzie z bramą wjazdową. Umieszczenie tych dwóch istotnych elementów powinno być wcześniej zaplanowane dla zachowania ich pełnej funkcjonalności, a także wygody w dostawaniu się na nieruchomość i wydostawaniu z niej.

Furtka lewa, czy prawa? – jak je rozpoznać

Wybierając furtkę, dopasowujemy ją do całego ogrodzenia nieruchomości. Klienci jednak bardzo często zastanawiają się, czy wariant lewy, czy prawy będzie najbardziej odpowiedni. Zacząć trzeba jednak od ich właściwego rozróżnienia.

Furtka lewa

Inwestorzy często mają problem z określeniem strony furtki, jaka jest potrzebna na ich nieruchomości. Zakłopotanie to łatwo można rozwiązać. Wystarczy bazować na polecanej metodzie spojrzenia na całe ogrodzenie, czyli patrzenia na nie od strony ulicy. Wtedy też zobaczymy, że furtka lewa będzie miała zawiasy znajdujące się właśnie po lewej stronie. W tym przypadku klamka wraz z zamkiem znajdą się w prawej części. Warto zwrócić uwagę wtedy także na sposób otwarcia furtki. Będzie ona również kierować się ku lewej stronie.

Jeśli jednak upieramy się przy spojrzeniu od wewnątrz, czyli od posesji, sytuacja będzie trochę inna. Wtedy to klamka będzie po lewej stronie, zawiasy po prawej.

Furtka prawa

Analogicznie należy postąpić w sytuacji furtki prawej. Tutaj również musimy stanąć przed posesją, czyli na ulicy i z takiej perspektywy spojrzeć na ogrodzenie. Jeśli zawiasy mają znajdować się po prawej stronie, to potrzebujemy furtki prawej. Klamka zaś będzie znajdować się w przeciwnej części. Łapiąc za nią i otwierając furtkę, ta podąży w prawym kierunku.

Możemy także spojrzeć na płot od strony posesji, chociaż nie jest to zalecana metoda. Wtedy też klamka umieszczona będzie po prawej stronie, a zawiasy po lewej.

Podsumowanie

To, czy potrzebna nam jest furtka lewa, czy prawa, łatwo jest określić. Wystarczy przyjąć, że zawsze w takich sytuacjach spoglądamy na nasze ogrodzenie od strony zewnętrznej, czyli od ulicy. Wtedy też strona, po której znajdują się zawiasy, wskaże nam, jaka furtka będzie dla nas odpowiednia.