Blog

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Czas czytania: ok. 7 minut

Montaż płotu nie może się odbyć bez prawidłowego wypoziomowania słupków ogrodzeniowych. Wpływają one bowiem na całą konstrukcję. Pozwalają zachować jej kształt i umożliwiają właściwy montaż poszczególnych elementów. Sprawdź zatem, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe!

Mówi się, że ogrodzenie jest wizytówką nieruchomości, na której się znajduje. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę na wygląd płotu. Na tej podstawie również dokonujemy jego wyboru. Chcemy, aby eksponował nasz dom, a jednocześnie z nim współgrał. W tym ferworze związanym z oglądaniem różnego rodzaju ogrodzeń często decydujemy się także na jego samodzielny montaż. Nic w tym złego. Możemy mieć satysfakcję z faktu, że sami przeprowadziliśmy kompletny montaż ogrodzenia na naszej nieruchomości. Jeśli jednak wcześniej, nie imaliśmy się żadnych tego typu prac, pojawia się problem. Niestety wiedza i doświadczenie w takich przypadkach jest bardzo wskazana. Kiedy ich nie mamy, dobrze jest poczytać i dowiedzieć się, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe. To jeden z najważniejszych etapów montażu, który wpływa na pozostałe.

Słupki ogrodzeniowe – do czego potrzebne?

Każda konstrukcja musi zawierać w sobie elementy, które będą ją podtrzymywać. W przypadku ogrodzenia są nimi właśnie słupki. Montowane w równej odległości, pozwalają na instalację wypełnienia. Może nim być ogrodzenie panelowe, palisadowe, czy też zwykła siatka. Bez słupków tak naprawdę nie byłoby do czego przyczepić wymienionych rodzajów płotów. Poza tym pomagają one w zachowaniu stabilności całej konstrukcji. Nie pozwalają, aby przęsła czy też siatka przewracały się – w innym przypadku nie są w stanie pełnić swojej funkcji.

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Dla zachowania prawidłowości montażu płotu trzeba odpowiednio wypoziomować słupki ogrodzeniowe. Kiedy wcześniej nie mieliśmy styczności z takimi pracami budowlanymi, przydatna może okazać się pomoc jeszcze jednej osoby. Druga para oczu to lepsze spojrzenie na cały proces – ktoś może zauważyć to, czego nam się nie uda.

Krok 1 – planowanie

Początki niby są najtrudniejsze, ale w tym przypadku okazują się dość proste. Zanim wypoziomujemy słupki ogrodzeniowe, musimy wyznaczyć miejsca, w których je umieścimy. Wykorzystujemy w tym celu sznurek oraz drewniane paliki – często są to kołki geodezyjne, które można bardzo tanio kupić. Rozmieszczenie ich na działce możliwe jest po ustaleniu przebiegu całego ogrodzenia. Same paliki wbijamy w równych odległościach – zależna jest ona od rodzaju płotu, jaki wybraliśmy.

Krok 2 – kopanie dołków

Po dokonaniu pomiarów przychodzi czas na pracę bardziej fizyczną. Bierzemy do ręki łopatę i kopiemy dołki. Ich głębokość może być zależna od długości słupków. Zazwyczaj jest to 50 – 60 cm. Musimy pamiętać, aby wszystkie dołki były takiej samej głębokości. Przecież nie chcemy, aby ogrodzenie wyglądało nieestetycznie.

Krok 3 – poziomowanie słupków ogrodzeniowych

Kiedy mamy już gotowe wszystkie dołki, możemy przystąpić do dalszych działań. Do tego etapu przydać się mogą w miarę duże kamienie. Słupek ogrodzeniowy powinniśmy umieścić w centralnym punkcie dołka. Wokół niego można włożyć kamienie, aby utrzymywał się on bez naszej pomocy. Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? Bierzemy do ręki poziomnicę. Bez niej ani rusz. Przykładamy ją do słupka i sprawdzamy, czy mamy zachowany odpowiedni poziom. Jeśli nie, korygujemy ustawienie. Tak postępujemy ze wszystkimi słupkami.

Krok 4 – zalanie betonem i ponowne poziomowanie

Gdy poziomowanie słupków ogrodzeniowych jest za nami, można je zalać betonem. Będzie on dość długo zasychał. Dlatego też warto ponownie sprawdzić, czy podczas tego procesu nic się nie zmieniło. Ponownie przykładamy poziomnicę do wszystkich słupków. Kiedy stwierdzimy, że jednak są jakieś odchylenia, to ostatni moment, aby je poprawić.

Krok 5 – kontrola po zaschnięciu betonu

Po związaniu się betonu możemy jeszcze raz skontrolować, czy nasze słupki mają zachowane odpowiednie poziomy. Raczej nic się nie powinno zmienić, ale warto ponad wszelką wątpliwość to ustalić.

Montować samodzielnie, czy nie?

Samodzielne przeprowadzanie montażu słupków ogrodzeniowych może być bardzo satysfakcjonujące. Zwłaszcza jeśli nigdy tego nie robiliśmy. Niezbędną do tego procesu wiedzę możemy zyskać np. z tego bloga. Z kolei nikt nam nie odbierze doświadczenia zdobytego podczas montażu słupków oraz poczucia dobrze wykonanej pracy. Takie samodzielne działanie ma jeszcze jeden ważny aspekt – nie ponosimy żadnych (poza materiałami) dodatkowych kosztów.

Jeśli jednak obawiamy się, że to wyzwanie nie jest dla nas, możemy wynająć do tego specjalistów. Co prawda wiąże się to z kosztami, ale w zamian otrzymujemy fachowo wykonaną pracę. Niewątpliwie będzie ona również szybciej przeprowadzona, niż przez nas. Poza tym nie będziemy musieli poświęcać czasu na zdobycie wiedzy. Istotne w takim rozwiązaniu jest także to, że ominie nas zdenerwowanie, gdyby coś nie szło nam tak, jak powinno.

Podsumowanie

Wiele osób, które podejmuje się samodzielnego montażu płotu, zadaje pytanie: jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? Nie jest to trudne. Trzeba jednak zaangażować się w ten proces. W przeciwnym razie prawidłowa budowa ogrodzenia okaże się niemożliwa.