Blog

Tymczasowa brama ogrodzeniowa budowy domu

Czas czytania: ok. 7 minut

Przed rozpoczęciem budowy domu, warto zabezpieczyć teren nieruchomości. Najczęściej w takich sytuacjach korzysta się z najtańszych rozwiązań, czyli ogrodzenia z siatki leśnej. Nie można jednak zapominać o bramie. Powinna ona skutecznie zamykać dostęp do działki, ale jednocześnie umożliwiać wjazd ciężkiego sprzętu lub dostaw materiałów budowlanych. Jak wygląda tymczasowa brama ogrodzeniowa? W tym wpisie przedstawimy Ci najpopularniejsze rozwiązania!

Artykuł w skrócie:

  1. Tymczasowe ogrodzenie placu budowy
  2. Tymczasowa brama ogrodzeniowa
  3. Podsumowanie

Teren budowy domu powinien być odpowiednio zabezpieczony. Wynika to z przepisów prawa. Najprostszym więc rozwiązaniem jest postawienie ogrodzenia. Na łamach naszego bloga wypowiadaliśmy się dość obszernie na ten temat we wpisie: Budowa domu a ogrodzenie. Stawiać płot, czy nie? Jednak sam płot nie stanowi pełnego zabezpieczenia. Dopiero w połączeniu z bramą ogrodzeniową tworzy kompleksowe rozwiązanie. Ta z kolei, może być wykonana na różne sposoby. Właściciele nieruchomości bowiem wiedzą, że brama odgrywa bardzo ważną rolę. Z jednej strony broni wstępu na działkę. Z drugiej zaś pozwala na bezproblemowy wjazd transportu z materiałami budowlanymi, czy też koparki. Jakie więc rozwiązania są najczęściej praktykowane?

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy

Na początek dobrze jest ustalić, czy ogrodzenie terenu budowy będzie tymczasowe, czy jednak chcemy już postawić płot docelowy. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Tak naprawdę wybór zależy tylko i wyłącznie od właściciela nieruchomości.

Tymczasowe ogrodzenie działki jest jednak wybierane najczęściej. Inwestorzy nie są bowiem przekonani do tego, czy właściwy płot nie ulegnie zniszczeniu podczas budowy domu. Oczywiście nie jest to reguła.

Najpowszechniej spotykanym rozwiązaniem wybieranym jako tymczasowe ogrodzenie placu budowy jest siatka leśna oraz drewniane pale. Przeważnie nie przekraczają one wysokości 150 cm, chociaż zdarzają się także wyższe. Sama siatka leśna jest bardzo tania. Charakteryzuje się ona cienkimi drutami, które mogą być ułożone w różnych odległościach od siebie. Możemy być pewni, że każdy inwestor znajdzie odpowiedni model dla swojej działki. Wspominane już drewniane pale to również niewielki koszt. Jeśli dodamy do tego, że montaż ogrodzenia wykonamy we własnym zakresie, to inwestycja nie pochłonie dużej ilości pieniędzy.

Tymczasowa brama ogrodzeniowa

Jeśli zdecydowaliśmy się na płot, który nie będzie docelowym, musimy również dobrać właściwą bramę. Nie sposób do takiego rozwiązania zamontować popularnego modelu przesuwnego. Będzie to więc brama skrzydłowa. Jej długość powinna być nie mniejsza niż 5 metrów, aby umożliwić wjazd ciężarówki z materiałami budowlanymi, czy też koparki.

Brama ogrodzeniowa drewniana

Wykorzystując tymczasowe ogrodzenie, składające się z drewnianych pali oraz siatki leśnej, podobne materiały możemy wykorzystać do konstrukcji bramy. Musimy pamiętać, że nie może być ona zbyt ciężka. Grozi to bowiem problemami z jej otwieraniem, a jeśli pale nie będą stabilne – brama może się przewrócić.

Dlatego też bardzo często do jej zbudowania wykorzystuje się drewniane deski. Stanowią one szkielet tymczasowej bramy ogrodzeniowej skrzydłowej. Najprościej rzecz ujmując – przypominają one dwa prostokąty, przez które przechodzi poprzeczka stabilizująca. Wypełnienie jest takie same, jak w przypadku całego ogrodzenia, czyli z siatki leśnej. Należy jednak pamiętać, aby dobrze ją przymocować. Wtedy otrzymamy stabilną, a zarazem niezbyt ciężką konstrukcję.

Nie możemy zapominać, że brama musi się swobodnie otwierać, aby umożliwić wstęp na teren budowy ekipie, nam samym oraz transportowi materiałów. W tym celu do skrzydeł oraz drewnianych pali należy przymocować zawiasy. Trzeba pamiętać o przybiciu ich na odpowiedniej wysokości, aby brama nie obcierała podłoża. Jej skuteczne zamknięcie możliwe będzie dzięki zasuwce i kłódce. Taką bramę tymczasową możemy przygotować we własnym zakresie, trzeba tylko zaopatrzyć się w deski oraz siatkę leśną.

Brama ogrodzeniowa stalowa

Drewno nie jest jedynym materiałem, jaki możemy wykorzystać do budowy tymczasowej bramy ogrodzeniowej. Zastosowanie stali jest również bardzo często spotykane. Niestety zazwyczaj wiąże się to z koniecznością zlecenia komuś spawania konstrukcji. Jednak brama ze stalową ramą będzie bardziej wytrzymała i odporna na ewentualne uszkodzenia osób zainteresowanych przedostaniem się na teren działki bez naszej wiedzy i zgody.

Pod względem budowy, taka brama przypominać będzie wcześniej omawiany wariant drewniany. Nadal będą to prostokątne skrzydła. Stosowanie poprzecznego łączenia w tym przypadku nie jest konieczne, ponieważ stalowa rama sama w sobie będzie bardzo stabilna.

Aby nie zwiększać zbytnio wagi takiego rozwiązania, wypełnieniem może być również siatka leśna. Jest ona lekka, więc nie spowoduje przechylania konstrukcji oraz nie wpłynie negatywnie na drewniane pale.

Montaż takiej bramy nie odbiega zbytnio od modelu drewnianego. Zasadniczą różnicą jest to, kto wykona stalową ramę. Ta sama osoba może zająć się także wypełnieniem siatką leśną jej skrzydeł oraz instalacją zawiasów. Nam z kolei pozostanie jedynie przeprowadzenie montażu do drewnianych pali.

W porównaniu do wcześniej omawianego rozwiązania tymczasowa brama ogrodzeniowa ze stali jest droższa. Musimy się liczyć z kosztem zakupu materiałów oraz wynagrodzeniem osoby, która przygotuje konstrukcję. Jest to jednak pewniejsze rozwiązanie, które może odstraszyć potencjalnych złodziei.

Podsumowanie

Tymczasowa brama ogrodzeniowa terenu budowy powinna być w pełni funkcjonalna. Musi bronić wstępu przed niepowołanymi osobami, ale jednocześnie zapewniać go ekipie budowlanej. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zbudowanie drewnianej ramy. Inną możliwością jest stworzenie stalowej konstrukcji. W obu przypadkach wypełnienie stanowić będzie siatka leśna. Koszt wykonania takich bram nie jest duży, chociaż w przypadku stalowej ramy trzeba wziąć pod uwagę większy koszt materiałów oraz ewentualnego zaangażowania dodatkowej osoby.