Blog

Budowa domu a ogrodzenie. Stawiać płot, czy nie?

Czas czytania: ok. 8 minut

Wiele osób ma takie samo marzenie – własny dom. Najlepiej całkowicie nowy, stworzony od podstaw według wybranego przez siebie projektu. Kiedy już przystępuje się do jego realizacji, nie można zapominać o jednej ważnej rzeczy – budowa domu a ogrodzenie to dwa przedsięwzięcia, które idą ze sobą w parze. Dlaczego? Odpowiedź w niniejszym artykule!

Z budową domu wiąże się wiele działań, które mogą budzić skrajne odczucia. Po jednej stronie staje bowiem mniej przyjemna część, czyli konieczność uregulowania wszelkich formalności, uzyskania pozwoleń, znalezienia ekipy. Po drugiej zaś radość z wyboru projektu, urządzania własnych czterech kątów i w końcu zamieszkania w nich. Przy tym wszystkim musimy pamiętać o ogrodzeniu. Z pozoru wydaje się to sprawą błahą, ale w rzeczywistości niekoniecznie. Rozważania na ten temat rodzą wiele pytań. Czy potrzebne ogrodzenie? Jeśli tak, to jakie powinno być? O czym należy pamiętać? Postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć.

Grodzić plac budowy domu, czy nie?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy prace związane z budową Twojego wymarzonego domu są na zaawansowanym etapie. Wokół niego znajduje się sporo materiałów, które mnóstwo Cię kosztowały. Towarzyszy im cenny sprzęt ekipy budowlanej. Pewnego dnia to wszystko znika. Ktoś nagle przyjechał na działkę i zabrał z niej wszystkie materiały, z których miał powstać Twój wspaniały dom. Zniknęły również narzędzia osób pracujących przy budowie. Dlaczego tak łatwo ktoś się dostał na ten teren? Nie miał najważniejszej przeszkody – ogrodzenia. Przytoczymy też inną sytuację. W trakcie pracy ekipy wykorzystywany jest rozmaity sprzęt i narzędzia. Sam plac budowy stanowi niebezpieczeństwo dla nich, jak i osób postronnych. Mimo to ktoś wkracza na działkę i przez przypadek doznaje urazu ciała. Dlaczego wszedł na plac budowy? Odpowiedź jest taka sama, jak w przypadku pierwszej sytuacji – brak ogrodzenia. Powyższe historie najlepiej, aby nikomu się nie przydarzyły. Zatem budowa domu a ogrodzenie to temat, który rozstrzyga się jasno na korzyść postawienia płotu. Odejdźmy jednak od samej kwestii zapewnienia bezpieczeństwa, a także unikania kradzieży naszych materiałów. Budowę ogrodzenia placu budowy nakazują przepisy, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401).

Budowa domu a ogrodzenie – o czym pamiętać?

Przytoczone przepisy mówią wprost, że plac budowy musi być ogrodzony. Nie padają w nich co prawda żadne rodzaje płotów, natomiast przekazują wytyczne na ich temat. Według wspomnianego Rozporządzenia ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi. Powinno mieć ono wysokość nie mniejszą niż 1,5 m. Istotna jest również odległość płotu od powstającego domu. W tym przypadku musi ona stanowić 1/10 wysokości budynku, przy czym nie może to być mniej niż 6 m. Jeśli dysponujemy dużą działką, to od nas zależy, czy ogrodzenie placu budowy będziemy prowadzić wzdłuż przebiegającej granicy, czy też ograniczymy się jedynie do najbliższego (ale z zachowaniem wspomnianej odległości) terenu wokół prowadzonych prac. Kiedy natomiast zdecydujemy się na płot, który będzie wyższy niż 2,20 m, niezbędne będzie dopełnienie formalności. Taki zamiar musimy zgłosić do urzędu miasta lub gminy nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli w tym czasie nie zostanie zgłoszony sprzeciw, możemy przystąpić do budowy płotu.

Ogrodzenie placu budowy domu – jakie wybrać?

Rozstrzygnęliśmy najważniejszą kwestię, czy ogrodzenie placu budowy jest konieczne. Przejdźmy zatem do jego wyboru. Możemy rozpatrzeć dwie możliwości: płot tymczasowy lub zbudowany na stałe.

Płot tymczasowy, czyli siatka leśna

Najpopularniejsze rozwiązanie ogrodzenia placu budowy domu jest jednocześnie najtańsze. Mowa o siatce leśnej, mocowanej do drewnianych słupków. Jest ona dostępna w belach o różnej długości. Siatka leśna znacząco się różni od standardowej. Przede wszystkim wykorzystane do jej stworzenia druty są znacznie cieńsze. Ich układ zależny jest od wybranego modelu. Możemy bowiem zdecydować się na mniejsze, jak i większe przestrzenie pomiędzy pionowymi drutami. To też aspekt, który wpływa na cenę siatki leśnej. W sprzedaży dostępne są jej różne warianty wysokości, zarówno niskie 1-metrowe, jak i wyższe np. 1,5 – 2-metrowe. Montaż siatki leśnej do drewnianych słupków odbywa się za pomocą skobli. Trwałość tego rozwiązania nie jest jednak na wysokim poziomie. Dlatego też siatkę leśną rozpatruje się jedynie w kategoriach ogrodzenia tymczasowego. Po zakończeniu budowy jest ona przeważnie zastępowana przez docelowy płot.

Ogrodzenie panelowe na stałe

To, czy budowa domu a ogrodzenie na stałe ma sens, zastanawia się wielu inwestorów. Niewątpliwie jego skuteczność jest o wiele lepsza, niż w przypadku siatki leśnej, czy też tradycyjnej. Dlatego też sięga się po rozwiązania jednocześnie trwałe, a zarazem tanie. Ogrodzenie panelowe to bardzo częsty wybór jako stały płot, który pojawia się na placu budowy. Charakteryzuje się ono wysoką wytrzymałością i dobrze znosi ewentualne uszkodzenia w trakcie prowadzonych prac. Nawet kiedy będą one dość okazałe, wymiana pojedynczego panela jest prosta. Wystarczy go odkręcić, a w jego miejsce przykręcić nowy lub naprawiony. Taki łatwy montaż przyda się także w nagłych sytuacjach. Wykorzystanie ogrodzenia panelowego na placu budowy domu można rozpatrywać także w kategoriach oszczędności. Nie musimy bowiem ponosić dwa razy kosztów montażu płotu, najpierw tymczasowego, a potem docelowego. Szybciej także nasza nieruchomość nabierze właściwego charakteru, ponieważ ostateczne ogrodzenie będzie już obecne, kiedy zakończone zostaną wszystkie prace budowlane.

Podsumowanie

Ogrodzenie placu budowy domu to element, który musi być wykonany. Płot spełnia bardzo ważną funkcję bezpieczeństwa. Chroni materiały oraz narzędzia przed ich kradzieżą. Broni przed wstępem na ten teren osób postronnych, którym mogłoby coś zagrażać. Zatem budowa domu a ogrodzenie to kwestie, które się nie wykluczają, a wręcz idą w parze. To, jaki płot wybierzemy, tymczasowy, czy na stałe, zależy już od nas. W przypadku drugiego rozwiązania musimy pamiętać, że nie będziemy musieli drugi raz ponosić kosztu ogrodzenia. Będzie on również trwalszy i pozwoli na szybsze uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego nieruchomości.