Blog

Przęsła panelowe 2d i 3d – jakie są różnice?

Czas czytania: ok. 7 minut

Wśród propozycji ogrodzeń nieruchomości nieustannie popularne są przęsła panelowe. Klienci doceniają ich prosty montaż, niską cenę, a także wygląd. Ta ostatnia kwestia powoduje jednak zasadnicze pytanie – jakie są różnice między panelami 2d i 3d? Okazuje się, że jest ich kilka, a mogą być istotne przy wyborze najlepszego rozwiązania dla siebie. Przekonajmy się więc, co różni od siebie ogrodzenie panelowe 2D i 3D.

Projektując ogrodzenie dla swojego nowego lub już istniejącego domu przykuwa się uwagę do jego wyglądu. Płot musi współgrać z otoczeniem, czyli np. ogrodem, ale także i budynkiem. Dlatego też rozważa się wiele kwestii z tym związanych. Począwszy od koloru, przez układ elementów oraz wysokość całej konstrukcji. Ważny w tym wszystkim jest także styl architektoniczny, zgodnie z którym został wybudowany dom. Chociaż, jak można zauważyć, do większości pasuje ogrodzenie panelowe. Jego uniwersalność jest niewątpliwie jedną z ogromnych zalet, wśród których znajduje się również niska cena. Wybierając przęsła panelowe, zastanawiać się można nad ich modelami, a konkretnie, jakie są różnice między 2D i 3D. Przybliżymy je w niniejszym artykule.

Montaż ogrodzenia panelowego

Na wielu rynkach możemy zauważyć zwiększenie zainteresowania modułowymi rozwiązaniami. Pozwalają one na wygodne i szybkie budowanie konstrukcji. Przedstawicielem takiego sposobu montażu jest ogrodzenie panelowe. Korzystamy tu bowiem z gotowych rozwiązań, które są łączone ze sobą w prosty sposób. Panele wykonane ze stali, łączone są ze słupkami przy pomocy specjalnych obejm. Dzięki temu cała konstrukcja ogrodzenia nieruchomości może powstać w bardzo szybkim tempie. Istotne jest tu rozlokowanie słupków na działce. Reszta prac, czyli przykręcenie do nich paneli, to tak naprawdę kilka użyć wkrętarki. Nie stoją zatem przed nami żadne skomplikowane procesy, których nie bylibyśmy w stanie wykonać we własnym zakresie. To pozwala nam na uzyskanie pożądanego efektu w przeciągu nawet 1-2 dni. Poradnik, jak zamontować panele ogrodzeniowe dostępny jest na naszym blogu.

Ogrodzenia panelowe 3D a 2D różnice

Przęsła panelowe 2d i 3d – różnice

Chcąc wybrać odpowiedni model ogrodzenia panelowego dla naszej nieruchomości, warto poznać, jakie są różnice między przęsłami 2D i 3D. Mogą mieć one istotne znaczenie w dopasowaniu do charakteru nieruchomości, czy też wyglądu budynku oraz jego otoczenia.

Układ drutów

Musimy wiedzieć, że zasadnicza różnica w przęsłach panelowych 2D i 3D to zastosowany w nich układ drutów. Przyglądając się tym dwóm modelom postawionym obok siebie, szczególną uwagę przykuć należy do układu drutów. W panelach 2D są one całkowicie proste. Zarówno ułożone pionowo, jak i poziomo. Inaczej jest w przypadku paneli 3D. W nich druty są w pewnych miejscach wyprofilowane, dzięki czemu powstają ciekawe przetłoczenia. Przypominają one literę „V”. Ilość takich przetłoczeń zależna jest od wysokości wybranego ogrodzenia panelowego. Im jest ona większa, tym więcej zobaczymy wyprofilowanych miejsc. Przetłoczenia są w przypadku paneli czynnikiem dekoracyjnym, ale bardzo subtelnym. Sprawiają, że płot staje się jeszcze ciekawszym elementem całej nieruchomości.

Ogrodzenie panelowe 2D
Ogrodzenie panelowe 3D

Wielkość oczek

Wraz z układem drutów w panelach, zmienia się w pewnym stopniu wielkość tworzonych przez nie oczek. W przęsłach 2D jest ona stała w każdym miejscu. Wynosi dokładnie 50 × 200 mm. Panele 3D pod tym względem będą się różnić. Tutaj posłużyć się musimy dwoma wymiarami. Pierwszy z nich dotyczy oczek pionowych. Są one dokładnie takie same, jak w modelu 2D. Ich wymiar to zatem 50 × 200 mm. Drugi dotyczy oczek, które powstają w wyniku przetłoczeń. Tworzą one kwadraty o boku 50 mm. Regularne wymiary oczek w panelach 2D pozwalają na zastosowanie pomiędzy nimi dodatkowych mat osłonowych. Są one wykorzystywane w celu zacienienia terenu, a także zwiększenia prywatności.

Grubość drutów

Kolejną różnicą między przęsłami 2D i 3D jest grubość zastosowanych w nich drutów. W obydwu przypadkach są one stalowe. W przęsłach 2D spotkamy druty poziome o średnicy w przedziale 6 – 8 mm. Z kolei pionowe mają 5 lub 6 mm. Trochę cieńsze druty znajdziemy w panelach 3D. Tutaj mają one 4 – 5 mm, zarówno pionowe, jak i poziome. Grubość drutów ma wpływ na ostateczną cenę paneli. Modele 2D są w tym przypadku droższe od 3D.

Które przęsła panelowe wybrać? 2D, czy 3D?

Wymienione różnice między przęsłami panelowymi 2D i 3D mogą sugerować miejsce ich montażu. Wśród klientów biznesowych, w celu ogrodzenia terenów, gdzie zlokalizowane są siedziby firm, zakłady produkcyjne, czy też parki logistyczne, największą popularnością cieszą się ogrodzenia 2D. Z uwagi na dodatkowe elementy dekoracyjne w postaci przetłoczeń, panele 3D są chętniej wybierane przez właścicieli nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi.

Podsumowanie

Największe różnice pomiędzy panelami 2D i 3D wynikają z zastosowanych w nich stalowych drutach. Wpływa to na wygląd całej konstrukcji. Panele 2D opierają się na całkowicie prostych, a zarazem grubszych drutach. W modelu 3D są one cieńsze, ale pojawiają się w nich atrakcyjne przetłoczenia. Bez względu jednak na te różnice, nadal mamy do czynienia z trwałymi ogrodzeniami panelowymi, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także mechaniczne. To, który model wybierzemy, nie ma znaczenia także dla możliwości personalizacji, czyli nadania odpowiedniego koloru w ramach malowania proszkowego.