Blog

Jak ogrodzić teren przemysłowy?

Czas czytania: ok. 8 minut

Budowa ogrodzenia terenu przemysłowego to jedna z ważniejszych czynności w trakcie zagospodarowania obiektu. Płot wyznacza granicę działki, na której znajduje się zakład produkcyjny, park logistyczny, czy też hale magazynowe. Stanowi zaporę dla zwierząt, a także ewentualnych złodziei. Przekonajmy się zatem, jak ogrodzić teren przemysłowy, aby płot był w pełni funkcjonalny, a zarazem estetyczny.

Obiekty przemysłowe to przede wszystkim zakłady produkcyjne, hale magazynowe, a także parki logistyczne. Ogrodzenie, które będzie znajdowało się wokół nich, musi bez żadnych zastrzeżeń spełniać swoje funkcje. To jednak nie wszystko. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich lat zmieniło się postrzeganie obiektów przemysłowych. Coraz częściej zwraca się uwagę na estetykę, czy też styl samych budynków oraz ich otoczenia. Dlatego też ogrodzenie zbudowane wokół zakładów produkcyjnych lub też hal magazynowych, musi podkreślać walory wizualne takich obiektów. Powinno tworzyć harmonijną całość z budynkami, ale także nadawać terenowi nowego charakteru. Z uwagi na te dwa ważne aspekty rezygnuje się z płotów betonowych, czy też siatki, na rzecz nowocześniejszych rozwiązań.

Jakie funkcje pełni ogrodzenie przemysłowe?

Właścicielom terenów przemysłowych zależy na tym samym, na czym mieszkańcom domów jednorodzinnych. Mowa o wytyczaniu granicy nieruchomości, a także zapewnianiu bezpieczeństwa. Obiekt przemysłowy jest miejscem, gdzie powinny przebywać jedynie osoby do tego upoważnione. Znajduje się na nim specjalistyczny sprzęt, który używany przez kogoś do tego nie przeszkolonego, może wyrządzić krzywdę. Jest on również bardzo cenny, zatem trzeba go chronić przed ewentualnymi złodziejami. Zakład produkcyjny, czy też park logistyczny, musi być także chroniony przed przedostawaniem się w ich okolicę dzikich zwierząt. Przez nieuwagę im również może coś się stać.

Nowoczesne ogrodzenie przemysłowe

Postęp technologiczny to coś, co można zauważyć również w obiektach przemysłowych. Zmieniają się maszyny, stare ustępują miejsca nowoczesnym, bardziej wydajnym i prostszym w obsłudze. Podobnie jest z ogrodzeniami przemysłowymi. Ich znaczenie uległo zmianie. Nie są to już ponure konstrukcje, a lekkie, funkcjonalne płoty.

Ogrodzenie panelowe terenu przemysłowego

Kiedy spojrzymy na nowe zakłady produkcyjne, hale magazynowe lub te świeżo zmodernizowane, zauważymy, że w ich otoczeniu pojawia się najczęściej jeden typ płotu. Ogrodzenie panelowe terenu przemysłowego to najpowszechniejsze aktualnie rozwiązanie. Nic dziwnego, ten rodzaj płotu najpierw był wykorzystywany właśnie przy halach produkcyjnych, a dopiero potem zaadaptowano go do domów jednorodzinnych. Ogrodzenie zbudowane z paneli nie ma sobie równych pod kilkoma ważnymi względami. Najważniejszym z nich jest stosunek niskiej ceny do wysokiej jakości. Zarówno koszt zakupu paneli, jak i ich montażu jest bardzo atrakcyjny.

Konstrukcja tego typu ogrodzenia bazuje na przęsłach wykonanych ze stali. Ich wypełnienie stanowią druty o różnej grubości, w zależności od wybranego modelu. Właściciele obiektów przemysłowych mogą skorzystać z paneli 2D, gdzie wszystkie pręty wewnętrzne są proste. Grubość drutów pionowych to w tym przypadku 5-6 mm, poziomych zaś 6-8 mm. Dzięki układowi pionowemu i poziomemu powstają regularne oczka, których wymiary to 50 x 200 mm. Panele 3D to trochę inny rodzaj. Zauważymy w nich przetłoczenia, które nadają całej konstrukcji ciekawego charakteru. W porównaniu do 2D, przęsła 3D mają jednak minimalnie cieńsze druty – 4 – 5 mm. Tworzą one profilowane oczka o wymiarach 50 x 50 mm, a także pionowe – o rozmiarze 50 x 200 mm. W zależności od potrzeb właściciele obiektów przemysłowych mogą wykorzystać różne wielkości paneli. Począwszy od najniższych 1030 mm, pośrednich 1530 mm oraz 1730 mm, na najwyższych (2230 mm, 2430 mm i większych) kończąc.

Istotny w przypadku ogrodzenia panelowego jest także jego wygląd. Nadaje on wrażenia lekkości obiektu, który otacza. Jest jednocześnie gwarantem bezpieczeństwa, daje jasny sygnał, że tu jest granica, której nie wolno przekraczać. Przy tym nie jest ociężały, a wręcz minimalistyczny i stylowy. Ponadto panele są bardzo odporne na ewentualne uszkodzenia. Ich trwałość wynika z ocynkowania, a także z malowania proszkowego.

Ogrodzenie frontowe, czyli palisadowe w zabudowie przemysłowej

Wizerunek obiektu przemysłowego jest bardzo ważny. Powinien się on dobrze komponować z otoczeniem, jego urbanistyką oraz innymi elementami. Dlatego też właściciele zakładów przemysłowych często sięgają po połączenie dwóch rodzajów płotów: panelowego oraz palisadowego. Przy czym ten drugi stosowany jest przeważnie, jako ogrodzenie frontowe. Tutaj także mamy do czynienia z panelami, ale znacznie różnią się one od wcześniej omawianych. Przede wszystkim elementy wewnętrzne, czyli w tym przypadku profile ułożone poziomo, zamknięte są w ramie. Ogrodzenia palisadowe wykonuje się ze stali, która jest dodatkowo ocynkowana i malowana proszkowo, aby wzmocnić trwałość przęseł. Dzięki temu są zabezpieczone przed negatywnym wpływem zmieniającej się pogody, czy też ewentualnych uderzeń. W połączeniu z ogrodzeniem panelowym tworzą reprezentacyjną konstrukcję otaczającą obiekt przemysłowy.

Jak ogrodzić teren przemysłowy?

Ogrodzenie terenu przemysłowego, korzystając z rozwiązań modułowych, nie jest trudne. Zacząć należy od wytyczenia linii, wzdłuż której powinien przebiegać płot. Następnie można przejść do przygotowania dołków pod słupki oraz ewentualnie dla podmurówki. O tym, czy ją stosować, a także jaką wybrać, pisaliśmy już na łamach naszego bloga. Po zamontowaniu słupków oraz ich skutecznym zabetonowaniu można przystąpić do montażu przęseł. Panele mocowane są z wykorzystaniem specjalnych obejm. To pozwala na zbudowanie całego ogrodzenia w bardzo szybkim tempie i przy niskim nakładzie sił.

Podsumowanie

Nowoczesne ogrodzenia przemysłowe to przede wszystkim płoty modułowe stworzone z paneli. Ich świetnym uzupełnieniem są stalowe rozwiązania palisadowe. Taka kompozycja jest przede wszystkim bardzo funkcjonalna. Wytycza granicę terenu przemysłowego, broni przed wstępem osób niepowołanych oraz zwierząt, a jednocześnie jest reprezentacyjna. Sprawia, że zakład produkcyjny, czy też hala magazynowa, nie jest ponurym budynkiem, a stylowym, nowoczesnym obiektem.