Blog

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Czas czytania: ok. 7 minut

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i prywatność. Dlatego też ogrodzenie nieruchomości jest jednym z jej ważniejszych elementów. Nie ma co prawda obowiązku budowania płotu, jednak większość osób i tak to robi. Ponosi przy tym koszt ogrodzenia działki, który jest zależny od kilku ważnych czynników. Przyjrzyjmy się im, a także temu, ile kosztuje budowa płotu.

Nie od dziś wiadomo, że ogrodzenie działki jest bardzo ważne. Dzięki niemu staramy się zarysować granicę naszej przestrzeni. Płot pozwala również na zachowanie prywatności, wpływa na bezpieczeństwo. To także element dekoracyjny. Kiedy przychodzi do jego budowy, rozważamy różne możliwości dostępne na rynku. W tym wszystkim istotna jest jednak cena. Koszt ogrodzenia działki przekłada się na to, jaki płot postawimy, a także czy skorzystamy z usługi montażu, czy jednak przeprowadzimy go we własnym zakresie. Jest on także ważny z uwagi na etap korzystania z nieruchomości, na jakim się znajdujemy. Kiedy jesteśmy w trakcie budowy domu, staramy się zaoszczędzić. Gdy korzystamy z działki już jakiś czas, bardziej skłaniamy się ku poniesieniu większych kosztów. Zanim jednak przejdziemy do konkretnego działania, dobrze wiedzieć, od czego zależy cena za ogrodzenie działki i jaka jest jej wysokość.

Od czego zależy koszt ogrodzenia działki?

Musimy mieć świadomość, że ostateczny koszt ogrodzenia nieruchomości, jaki przyjdzie nam ponieść, zależny jest od kilku aspektów. Przyjrzyjmy się im.

Rodzaj płotu

Pierwsze, co wpływa na cenę za ogrodzenie, to jego rodzaj. Zauważyć możemy, że oferta pod tym względem jest bardzo bogata. Wyróżniamy w niej m.in. popularną przez wiele lat siatkę, ogrodzenie panelowe, betonowe, gabionowe. Ten zakres jest oczywiście większy. Jednak od tego, które z rozwiązań wybierzemy, zależeć będzie koszt ogrodzenia nieruchomości. Niektóre z nich są dość tanie, inne droższe. Najtańszy bez wątpienia jest płot zbudowany z siatki. Jej różne rodzaje sprzedawane są w belach, a montaż, mimo drobnego skomplikowania, nie jest trudny. Siatkę z biegiem lat zaczęło wypierać ogrodzenie panelowe, czyli powstałe ze stalowych przęseł. Są one tanie, a przy tym bardzo trwałe i przede wszystkim estetyczne. Ich montaż porównywany jest z budową z klocków. Korzystamy bowiem z systemowego ogrodzenia, a zatem gotowych elementów, które wystarczy ze sobą skręcić. Taką prostą procedurę można przeprowadzić we własnym zakresie, więc jest to też jeden z elementów wyróżniających i zachęcających do skorzystania z takiego płotu. Droższe w tym zestawieniu będą z kolei ogrodzenia betonowe. Chociaż na przestrzeni lat ich wygląd oraz sposób montażu również uległ zmianie. Płoty betonowe opierają się teraz na gotowych modułowych elementach, więc ich budowa jest łatwiejsza. Nadal jednak ich surowość może odstraszać niektórych klientów, ale ma ona również swoich fanów.

Brama i furtka

To, ile zapłacimy za ogrodzenie działki, uwarunkowane jest także doborem bramy i furtki. Tutaj mamy spore pole do podpisu. Jeśli zdecydujemy się na tanie ogrodzenie panelowe, będziemy mogli wybrać bramę i furtkę, która będzie wykonana z takich samych elementów. Wtedy mamy pewność zachowania harmonii między nimi. Możemy także skusić się na kutą bramę oraz furtkę, jednak ich koszt będzie większy. Musimy pamiętać, że cena ta też będzie zależna od tego, czy zastosujemy moduł sterowania, pozwalający nam na automatyczne otwieranie i zamykanie.

Podmurówka

Na koszt ogrodzenia działki wpływa także korzystanie z podmurówki. Nie jest ona obowiązkowa, jednak w wielu sytuacjach można zauważyć jej pozytywne aspekty. Wpływa na dodatkowe wzmocnienie konstrukcji ogrodzenia, a także uniemożliwia przedostawanie się zwierząt, czy też przerastanie roślin. Jeśli będziemy chcieli zastosować podmurówkę, tańszym rozwiązaniem będzie jej wariant prefabrykowany. To gotowe bloczki, które wystarczy ze sobą połączyć. Można je montować w różnych warunkach atmosferycznych, ponieważ niepotrzebny jest czas na ich schnięcie. Droższym wariantem jest wylewka betonowa, która dodatkowo wymaga znacznie większego zaangażowania. Potrzebne jest przygotowanie do niej szalunków, samego materiału, a potem oczekiwanie na jego wyschnięcie.

Montaż

Niektóre z dostępnych modeli płotów możemy zamontować we własnym zakresie. Mowa, chociażby o ogrodzeniu panelowym. Wtedy też ostateczny koszt budowy płotu nam się zmniejsza. Nie musimy zatrudniać ekipy, która przeprowadzi za nas prace. Jeśli potrzebujemy usługi specjalistów, zapłacimy za nią 40 – 60 zł/mb. Kiedy jednak wybierzemy ogrodzenie betonowe, potrzebna będzie pomoc fachowców. Montaż tego typu płotu jest trudniejszy, a także bardziej angażujący. Koszt budowy przeprowadzony przez fachową ekipę to zazwyczaj 30 – 80 zł/mb.

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Przejdźmy zatem do konkretów. Koszt ogrodzenia działki w przypadku płotu panelowego to średnio 50 – 60 zł/mb. Mowa o sytuacji, w której zdecydujemy się na przęsło 3D o rozmiarach 2,5 × 1,53 m – do ceny doliczony jest również słupek o wysokości 2,20 m, obejmy oraz kapturki. W przypadku ogrodzenia betonowego, ale również modułowego, przyjdzie nam zapłacić średnio 100 – 150 zł/mb. Najtańsze zaś będzie ogrodzenie z siatki. Średnia cena to 10 – 20 zł/mb. Do kosztów ogrodzenia betonowego oraz z siatki należy doliczyć także cenę za słupki. Do wszystkich zaś można dodać koszt montażu. Pamiętajmy, że wskazane ceny mogą być różne w zależności od lokalizacji.

Podsumowanie

Wybudowanie ogrodzenia na działce nie jest wcale dużym kosztem. Warto go ponosić ze względu na funkcje, jakie pełni płot. Najtańsze rozwiązanie, czyli siatka, niekoniecznie jest najlepszym wyborem. Jej trwałość oraz walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia. Ogrodzenie panelowe za to nie jest drogie, a wygląda zdecydowanie lepiej. Jest także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Najdroższe w naszym zestawieniu jest ogrodzenie betonowe.