Blog

Co to jest szalunek pod ogrodzenie i jak go wykonać?

Czas czytania: ok. 6 minut

Podczas samodzielnej budowy ogrodzenia nieruchomości, często decydujemy się na wykonanie podmurówki. Jest ona istotnym elementem, chociaż nie zawsze wymaganym. Podczas jej przygotowania, konieczne jest wykonanie szalunków. Co to właściwie jest? Jakie prace są potrzebne do zrobienia szalunków? Sprawdź w tym tekście!

Budowa ogrodzenia nieruchomości we własnym zakresie jest chętnie wybieraną formą realizacji tego przedsięwzięcia. Przemawiają za nią głównie koszty, jakie należy ponieść. Niestety podejmując się prac budowlanych, bez jakiegokolwiek doświadczenia, spotykamy się z różnymi ciekawymi pojęciami. Niektóre można łatwo skojarzyć, z uwagi na ich nazwę. Inne zaś wymagają sięgnięcia po telefon i sprawdzenia w internecie, czy też dopytania znajomych. Przykładem może być określenie „podmurówka”, które jest raczej zrozumiałe. Z kolei „szalunek” wymaga nakierowania.

Co to jest szalunek pod ogrodzenie?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie podmurówki betonowej, zamiast prefabrykowanej, czeka nas szereg prac budowlanych. Wśród nich również wykonanie szalunku pod ogrodzenie. Co to jest? To specjalny rodzaj deskowania, czyli stworzenia konstrukcji (formy), do której będzie wlany beton. Szalunek pozwoli na nadanie fundamentowi kształtu, poprzez trzymanie materiału do momentu jego związania. Kiedy beton zastygnie, deskowanie jest zdejmowane.

Jak wykonać szalunek pod ogrodzenie?

Przygotowanie szalunku jest niezbędne, aby wykonać fundament służący jako podstawa podmurówki lub pełniący jej funkcję. Nie jest to trudny proces, ale wymagający czasu oraz zaangażowania.

Krok 1 – Zgromadzenie niezbędnych narzędzi oraz materiałów

Na początku realizacji szalunku pod ogrodzenie, musimy zaopatrzyć się w niezbędne materiały oraz sprzęt. Bez nich nie będzie możliwe wykonanie deskowania. Potrzebne nam będą:

  • paliki,
  • sznurek,
  • łopata,
  • deski,
  • wkręty,
  • wkrętarka

Ponadto przydadzą nam się elementy typowo do fundamentu, czyli:

  • zbrojenie
  • betoniarka,
  • beton (piasek, żwir, cement, woda).

Krok 2 – Planowanie

Gdy uda nam się zgromadzić wszystkie powyższe elementy, przystępujemy do planowania. Dokładnie rzecz ujmując – wyznaczamy przebieg naszego ogrodzenia. Pod nim znajdować się będzie podmurówka, więc tym samym szalunek.

Do określenia miejsca, gdzie powstanie ogrodzenie nieruchomości, wykorzystamy sznurek. Będzie on przywiązywany do palików, wbijanych w ziemię. Najpierw umieszczamy pierwszy z nich w miejscu, gdzie rozpocznie się nasz płot. Paliki dobrze jest wbijać w równych odległościach, np. co 2,5 m. W ten sposób przygotujemy sobie nie tylko przebieg ogrodzenia, podmurówki i szalunków, ale także możemy zaznaczyć miejsca, gdzie znajdą się słupki.

Krok 3 – Przygotowanie terenu

Trzeci krok jest bardzo ważny. Polega on bowiem na przygotowaniu terenu, na którym usytuowany będzie szalunek pod ogrodzenie. To nic innego, jak zerwanie warstwy humusu, a następnie wykopanie dołu. Tutaj musimy się na chwilę zatrzymać, ponieważ jego głębokość ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jaka w naszym rejonie jest granica przemarzania gruntu. Głębokość dołów powinna być na równi z nią lub trochę niżej.

Krok 4 – Deskowanie

Kiedy wykopaliśmy odpowiednio głębokie doły, przystępujemy do wykonania szalunku pod ogrodzenie. Na powierzchni gleby lub na równi z jej poziomem tworzymy formy z desek. Ważne jest pilnowanie, aby były one ułożone w linii prostej i z zachowaniem właściwego poziomu. Nie chcemy przecież, żeby nasz fundament był nierówny. Deski łączymy ze sobą przy pomocy wkrętów, a co 1 m stosujemy również dodatkowe wsporniki np. z palików i resztek materiału. Wszystko po to, aby konstrukcja szalunku była trwała. Poleca się, aby górne krawędzie równoległych desek były ze sobą połączone. Czyni się to w celu uniemożliwieniu rozpychania się betonu.

Krok 5 – Zalewanie betonem

Zanim przejdziemy do zalewania dołów i szalunku betonem, dobrze jest przygotować zbrojenie. Zapewni ono dodatkową odporność fundamentu przed pęknięciami. Po umieszczeniu zbrojenia w dole można przystąpić do zalewania go betonem. Jego poziom będzie wyznaczała górna krawędź naszego szalunku.

Krok 6 – Zdejmowanie szalunku

Po kilku – kilkunastu dniach sprawdzamy, czy beton zasechł. Jeśli tak się stało, możliwe będzie zdejmowanie szalunku. Wykręcamy wszystkie wkręty, ale prace przeprowadzamy w taki sposób, aby nie naruszyć krawędzi fundamentu.

Podsumowanie

Szalunek pod ogrodzenie to konstrukcja niezbędna dla prawidłowego wykonania fundamentów. Będą one podporą lub jednocześnie podmurówką dla naszego płotu. Ważne, aby szalunek był stabilny. Wtedy jego konstrukcja będzie właściwie „trzymać” beton, nadając fundamentowi odpowiedni kształt.