Blog

Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę?

Czas czytania: ok. 8 minut

Kiedy zbliża się moment budowy płotu na Twojej nieruchomości, warto zastanowić się nad ogrodzeniem frontowym. Możesz zdecydować się na całkowicie inny rodzaj płotu na części działki, która w największym stopniu pełni funkcję reprezentacyjną. Jeśli zatem zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i ile kosztuje ogrodzenie frontowe, to jesteś w dobrym miejscu. Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Funkcje ogrodzenia w znacznej mierze skupiają się na odseparowaniu prywatnego terenu od sąsiednich działek oraz ulicy. Coraz częściej jednak inwestorzy zwracają uwagę na to, jak prezentuje się płot. Ważna zwłaszcza staje się jego część, która jest zlokalizowana od strony wjazdu z ulicy. Tzw. ogrodzenie frontowe to pierwszy element nieruchomości, który rzuca się w oczy przechodniom, sąsiadom, a także Tobie, gdy wracasz do domu. Dlatego inwestorzy chętniej stosują od tej strony inny rodzaj płotu, aniżeli w pozostałej części działki. Czy to dobre rozwiązanie? Przekonaj się!

Przeczytaj także: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać?

Ogrodzenie frontowe, czyli wizytówka Twojej nieruchomości

Odpowiedź na pytanie zadane w poprzednim akapicie może być jedynie twierdząca. Wybór ogrodzenia frontowego innego od tego, które będzie zamontowane w pozostałej części działki, jest bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na warstwie wizualnej, a tym samym zwiększaniu poziomu reprezentacyjności swojej nieruchomości.

Ogrodzenie frontowe staje się wręcz wizytówką Twojej nieruchomości. Przyciąga ono spojrzenia, a ponadto przez pryzmat takiego płotu postrzegany jest dom i jego otoczenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia frontowego?

Jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie frontowe, to wiedz, że jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Pomogą Ci one ocenić dostępne rozwiązania w zakresie jakości oraz prezencji.

Wygląd

Skoro mowa o ogrodzeniu frontowym, to pierwszym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest jego wygląd. Pamiętaj, że płot ten będzie w znacznej części pełnił funkcję reprezentacyjną. Ogrodzenie frontowe musi zatem wyglądać estetycznie i elegancko.

Ważna jest również kwestia dopasowania ogrodzenia frontowego do budynku. Powinno ono współgrać ze stylem architektonicznym Twojego domu, subtelnie uwypuklając jego zalety. W tym zakresie nie polecamy rozwiązań, które całkowicie przysłonią budynek lub będą sprawiać wrażenie ciężkiej konstrukcji, stanowiącej szczelnie zamknięty teren i owiany tajemnicą. Niestety w ten sposób możesz zbudować wizerunek mrocznej nieruchomości, a tego raczej nie chcesz. Wyjściem z tej sytuacji są rozwiązania, które poprzez swój minimalizm nadają lekkości i powiewu świeżości całej działce oraz budynkowi, który się na niej znajduje.

Pamiętaj również, aby ogrodzenie frontowe pasowało do innego płotu, który zamontujesz w pozostałej części nieruchomości. Powinny one tworzyć harmonijne połączenie, gwarantujące pozytywny wizerunek działki. Przykładem mogą być ogrodzenia palisadowe oraz panelowe, które świetnie się ze sobą komponują.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Trwałość

Niezaprzeczalna w zakresie ogrodzenia frontowego powinna być jego trwałość. Istotne, aby płot, który wybierzesz, stworzony był z materiałów najwyższej jakości. Ponownie przywołamy tutaj funkcję reprezentacyjną, jaką pełni ogrodzenie frontowe. Trwały płot od strony wjazdu z ulicy będzie wyglądać dobrze przez wiele długich lat. Nie straszne mu powinny być opady deszczu, śniegu, czy nawet ochlapanie wodą z kałuży przez przejeżdżający samochód.

Kompleksowość

Rozważając wybór ogrodzenia frontowego, zwróć uwagę na dostępność kompleksowych rozwiązań. Takich, które pozwolą Ci na zastosowanie bramy oraz furtki w takim samym stylu, jak pozostałe elementy płotu. Wtedy możesz stworzyć konstrukcję, która będzie jednolita, a zatem w pełni pasująca do siebie. Unikniesz ryzyka zbudowania płotu z części, które w ogóle do siebie nie pasują, a wręcz mogą być karykaturalne w stosunku do budynku oraz jego otoczenia.

Dobrym przykładem stylowego płotu frontowego jest ogrodzenie palisadowe. To bardzo częsty wybór inwestorów, na który Ty również możesz się zdecydować. Otrzymasz wtedy elegancką konstrukcję, odporną na warunki atmosferyczne, a także fizyczne. W dodatku możesz zastosować do niego bramę i furtkę, które będą prezentować się tak samo, co zwiększy walory wizualne Twojej nieruchomości.

Sposób montażu

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, czyli sposób montażu ogrodzenia frontowego. Bardzo skomplikowane konstrukcje mogą powstawać na Twojej nieruchomości dość długo. Wtedy wjazd na działkę będzie utrudniony, a często nawet niemożliwy przez kilka lub kilkanaście dni. Trudny montaż będzie także generować większe koszty.

Tutaj ponownie możemy posłużyć się przykładem ogrodzenia palisadowego. Bazuje ono na rozwiązaniach systemowych (modułowych). To znacznie skraca jego montaż, dzięki czemu możesz cieszyć się gotowym ogrodzeniem frontowym w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku innych konstrukcji.

Przeczytaj także: 3 pomysły na ogrodzenia frontowe pasujące do płotu panelowego

Ile kosztuje ogrodzenie frontowe?

Koszt ogrodzenia palisadowego jest zależny od kilku czynników, jak np. jego rodzaju oraz długości. Bazując jednak na wspomnianym już rozwiązaniu, możemy przyjąć średni koszt wykonania takiego płotu. W przypadku ogrodzenia palisadowego mowa o kwocie 500 – 800 zł za mkw. Do tego należy doliczyć koszt montażu. Ceny te mogą być jednak inne w różnych częściach kraju, a są one również związane z kwotą, jaką producent płaci za materiał niezbędny do produkcji ogrodzenia palisadowego.

Podsumowanie

Ogrodzenie frontowe jest wizytówką nieruchomości. Dlatego coraz więcej inwestorów stara się je wyróżnić, stosując inne rozwiązania niż w pozostałej części działki. Przykładem może być w tym przypadku chętnie wybierane ogrodzenie palisadowe. Jest ono minimalistyczne, ale przy tym bardzo eleganckie. Nadaje ono ciekawy charakter całej nieruchomości.