Blog

Co zamiast tradycyjnej podmurówki? Oto kilka ciekawych propozycji

Czas czytania: ok. 10 minut

Wybierając ogrodzenie nieruchomości, zwraca się uwagę, aby płot dobrze komponował się z elewacją budynku oraz ogrodem. Do większości stylów architektonicznych pasować będzie ogrodzenie panelowe. Jednak sporo osób poszukuje alternatywnych rozwiązań dla betonowej podstawy pod przęsłami. Co zatem, zamiast tradycyjnej podmurówki zastosować pod ogrodzeniem? Możliwości jest kilka, a niektóre z nich są ciekawym połączeniem tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań.

Funkcje, jakie spełniać powinno ogrodzenie nieruchomości, jest całkiem sporo. Począwszy od zapewniania poczucia bezpieczeństwa, poprzez wytyczanie terenu, na podkreśleniu walorów estetycznych działki i budynku kończąc. Do każdego stylu domu, czy to nowoczesnego, czy tradycyjnego, pasować będzie ogrodzenie panelowe. U jego podstawy często stosuje się podmurówkę w formie betonowych płyt bądź wylewki. To nie zawsze spotyka się z aprobatą osób, którym baza w takiej postaci się nie podoba. Poszukuje się wtedy innych rozwiązań, cieszących oko właścicieli nieruchomości, a jednocześnie spełniających w pewnym zakresie role takie same, jak podmurówka. W niniejszym artykule przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, zastępujących wylewkę lub też prefabrykowaną podmurówkę betonową. Znajdzie się także opcja dla tych, którzy nie chcą stosować żadnej podstawy, a jedynie urozmaicić podłoże pod panelami i ich otoczenie.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez

Wybór ogrodzenia panelowego podyktowany jest jego atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem, przy zachowaniu niskiej ceny. Płot stworzony ze stalowych przęseł sam w sobie jest stabilny, ale często zachęca się do stosowania u jego podstawy betonowej bazy. Zwiększa ona jeszcze bardziej trwałość modułowego ogrodzenia. Zaletą podmurówki jest także uniemożliwienie zwierzętom podkopów, a co za tym idzie, przedostawanie się ich na teren nieruchomości bądź wydostanie z niej. Ma to szczególne znaczenie, jeśli na naszej działce przebywa pies, a nie chcemy, żeby nagle wybiegł na ruchliwą ulicę. To także sposób na zablokowanie dostępu na naszą posesję dzikim zwierzętom. Podstawa zbudowana pod panelami zapobiega przerastaniu roślin z naszego ogrodu poza teren działki, a także w drugą stronę.

W ostatnich latach na popularności zyskuje prefabrykowana podmurówka betonowa. Gotowe elementy są proste w montażu, a dodatkowo nie wymagają poświęcania czasu na ich przygotowanie, czy też zaschnięcie betonu. Można zatem prace przeprowadzać w różnych, nawet ciężkich warunkach atmosferycznych (upalne lato – chłodna zima). Płyty mają taką samą długość, jak przęsła, czyli 2,5 m. Mocuje się je za pomocą specjalnych łączników, które okalają podstawę słupków. To szybki sposób na zbudowanie podmurówki pod ogrodzeniem panelowym. W dodatku na rynku dostępne są modele płyt, które od strony zewnętrznej mają rozmaite wzory, imitujące inne rozwiązania. 

Odmienną możliwością jest zastosowanie wylewki betonowej. Jest to jednak bardziej wymagający proces. Potrzebne jest bowiem przygotowanie szalunków oraz betonu, który po wylaniu musi zaschnąć. Zadanie to jest utrudnione, kiedy temperatura powietrza jest zbyt wysoka (latem), bądź niska (zimą). Wtedy zakończenie całego przedsięwzięcia przesuwa się w czasie. 

Stosowanie podmurówki pod ogrodzeniem panelowym nie jest obowiązkowe. Wybiera się tego typu podstawę w celu zwiększenia stabilności płotu. To także rozwiązanie, które poleca się do budowania ogrodzenia na nierównym terenie. Jej niewątpliwe zalety docenią także osoby, które mają zamiar zbudować płot na grząskim oraz niejednorodnym podłożu. Często inwestorzy rozważają, co zamiast podmurówki zastosować pod ogrodzeniem. Nie każdemu bowiem betonowe rozwiązania przypadają do gustu, zwłaszcza jeśli chodzi o płot znajdujący się na froncie nieruchomości.

Co zamiast podmurówki wybrać pod ogrodzenie?

Nie każdy musi decydować się na stosowanie podmurówki. Również nie wszyscy muszą być fanami betonowych rozwiązań. Dlatego też poszukuje się alternatyw, które w jakimś stopniu będą pełnić podobne funkcje lub też urozmaicą teren, gdzie zdecydowano się na niestosowanie podmurówki.

Palisada granitowa

Interesującym materiałem zastępującym tradycyjną betonową podmurówkę jest palisada granitowa. Jej surowy wygląd w otoczeniu nowoczesnego ogrodzenia panelowego prezentuje się nad wyraz ciekawie. To połączenie, które jest coraz chętniej stosowane przez inwestorów. Palisada granitowa sprzedawana jest w formie bloczków. Na ich możliwości montażowe wpływa pozytywnie sposób obróbki – dwie krawędzie zazwyczaj są cięte, a dwie łupane. Zabieg taki nadaje im ciekawego charakteru. Pod ogrodzeniem panelowym możemy zastosować bloczki granitowe w układzie poziomym lub pionowym, w zależności od tego, które rozwiązanie będzie nam się bardziej podobać i pasować do całej nieruchomości. Montaż palisady granitowej nie należy do skomplikowanych. Można je łączyć nawet za pomocą specjalnego kleju, a przygotowane krawędzie bardzo ułatwiają ten proces. 

Gabiony

Równie co palisada ogrodowa, popularnym rozwiązaniem zamiast podmurówki są gabiony. Podobnie, jak w poprzedniej propozycji, sprawiają one wrażenie surowości, jeśli w środku znajdują się kamienie. Nie mniej jednak bardzo atrakcyjnie wyglądają w połączeniu z ogrodzeniem panelowym. Gabiony pod płotem ze stalowych przęseł, to nic innego, jak specjalnie przygotowane kosze z wypełnieniem. Przeważnie stosuje się w nich wspomniane już kamienie, ale za to w miarę duże. Innymi możliwościami są granit, gruz, tłuczeń, żwir, czy też marmur. Surowość tego typu wypełnienia inwestorzy zastępują jeszcze ciekawszymi propozycjami. Rewelacyjnie wyglądają gabiony pod ogrodzeniem panelowym wypełnione szkłem. Intrygującym połączeniem jest także stosowanie stalowych paneli z koszami, w których znajduje się drewno. Spotkać można gabiony wypełnione ziemią, a nawet liśćmi czy łupinami kokosów.

Bloczki łupane

Kolejną propozycją dla osób, które zastanawiają się, co zamiast podmurówki zastosować pod ogrodzeniem panelowym, są bloczki łupane. Co prawda najczęściej wybiera się je do przęseł palisadowych, jednak niektórzy inwestorzy kontrastują je panelami 2D. Bloczki sprawiają wrażenie bardzo ciężkich, masywnych. Z tego też względu poczucie to przełamuje się stalowymi panelami, które nadają konstrukcji lekkości. Przypominają one rozłupane kamienie, natomiast ich budowa jest taka sama, jak w przypadku pustaków. W sprzedaży dostępne są także bloczki, które mają gładką fakturę. Obydwa modele można kupić w różnych kolorach, komponujących się dobrze z elewacją budynku oraz barwą paneli.

Żwirek i kora

Osoby, które nie chcą stosować żadnej bazy pod ogrodzenie panelowe, mogą skusić się na wysypanie pod nim żwirka lub kory. Obydwa rozwiązania wymagają przygotowania podłoża pod panelami w postaci warstw oddzielających je od ziemi. Zastosowanie żwirka bądź kory pod stalowymi panelami wygląda bardzo ciekawie. Nie jest to mocne kontrastowanie materiałów, lecz dodanie ciekawego pierwiastka do modułowej konstrukcji z przęseł. Uzyskanie ciekawego efektu w tym przypadku będzie znacznie szybsze, niż wybierając wcześniej omawiane propozycje. Trzeba jednak pamiętać, aby co jakiś czas wyrównać powierzchnię, którą stworzy kora bądź żwirek. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Po kilku latach może zaistnieć konieczność ich wymiany.

Podsumowanie

Montując ogrodzenie panelowe na nieruchomości, wielu inwestorów zastanawia się, czy stosować podmurówkę, czy nie. Jej główną zaletą jest wzmacnianie stabilności całej konstrukcji. Zapobiega ona również przedostawaniu się na działkę dzikich zwierząt, czy też przerastanie roślin. Bardzo często wylewkę betonową zastępuje się prefabrykowaną podmurówką. Korzystanie z gotowych rozwiązań ogrodzenia panelowego i tego typu bazy jest bardzo dobrym połączeniem. Jednak betonowe płyty czy też wylewka nie muszą podobać się wszystkim. Dlatego też poszukiwane są alternatywy do zastosowania zamiast podmurówki. Wśród nich znaleźć można palisady granitowe, gabiony, czy też bloczki łupane. Jeśli inwestor zdecyduje się na ogrodzenie panelowe bez podmurówki, może uatrakcyjnić teren pod nim oraz wokół niego, wysypując żwirek lub korę.