Blog

Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Czas czytania: ok. 8 minut

Jednym z aspektów przemawiających za stosowaniem płotu ze stalowych paneli jest ich konstrukcja, która pozwala na zbudowanie go we własnym zakresie. Narzędzia do montażu ogrodzenia panelowego to tak naprawdę kilka pozycji, a większość z nich każdy może posiadać w przydomowym warsztacie. Sprawdźmy zatem, które z nich będą najbardziej potrzebne, żeby szybko i bez problemów zbudować nowoczesny płot panelowy.

Wybudowanie ogrodzenia to jeden z punktów na liście osób, które stawiają nowy dom lub podejmują się zagospodarowania przestrzeni wokół niego. Płot jest na tyle istotnym elementem, że nie powinno się o nim zapominać. Jego głównym zadaniem jest wytyczanie przestrzeni, która należy do nas. Ogrodzenie demonstruje sąsiadom, czy też przechodniom, że to jest nasz teren prywatny. Ponadto daje poczucie bezpieczeństwa, chroniąc przed przedostaniem się do naszego domu, czy też ogrodu, osób niepowołanych, ale także i dzikich zwierząt. Płot współgra z elewacją budynku oraz ogrodem, tworząc spójną całość będącą wizytówką właścicieli nieruchomości. Z tych względów inwestorzy sięgają po nowoczesne ogrodzenie panelowe, które dodatkowo jest tańsze w porównaniu do innych rozwiązań, a jego montaż jest niezwykle prosty. Aby móc go przeprowadzić właściwie, potrzebne będą narzędzia, które zazwyczaj są standardowym wyposażeniem przydomowego warsztatu. Inne, których nie posiadamy, można bez problemu wypożyczyć.

Montaż ogrodzenia panelowego

Montaż ogrodzenia panelowego - przewodnik

Ogrodzenie panelowe pełne to dziś faworyt większości osób, które chcą postawić płot wokół swojej nieruchomości. Można je zbudować samodzielnie lub skorzystać z fachowej pomocy profesjonalistów. Sam montaż ogrodzenia panelowego jest prosty i szybki. Wszystkie bowiem elementy są gotowe, a tworzenie konstrukcji opiera się na popularnej zasadzie modułowości. W tym celu należy wyznaczyć linię, wzdłuż której ma przebiegać nasze ogrodzenie. Przęsła montowane są do stalowych słupków, konieczne więc będzie ich rozmieszczenie we właściwej odległości od siebie. Kiedy umieścimy je na działce w narożnych jej punktach, możemy przejść do następnych – taka kolejność jest optymalna z uwagi na długość paneli. Na koniec pozostaje przykręcić przęsła do słupków.

Przed montażem ogrodzenia możemy jeszcze rozważyć, czy stosować podmurówkę, czy nie. Jest ona swoistą podstawą, która dodatkowo zwiększa stabilność konstrukcji. Możliwe jest skorzystanie z prefabrykowanej podmurówki betonowej, a także takiej, którą wykonamy samodzielnie. Gotowa podmurówka to betonowe płyty oraz łączniki. Ich zastosowanie pozwala na szybsze uzyskanie zamierzonego efektu, nawet w trakcie wysokich letnich temperatur, jak i niższych zimowych – nie potrzebny jest czas na przygotowanie betonu, a także jego schnięcie. Z kolei podmurówka wykonywana we  własnym zakresie wiąże się z koniecznością przygotowania materiału, czyli betonu, szalunków oraz odczekanie na zaschnięcie. Jest to czasochłonny proces, który wpływa na wydłużenie terminu zakończenia prac. Co więcej, nie można ich przeprowadzić podczas wyższych temperatur, ani niskich, które negatywnie wpływają na czas schnięcia betonu.

Narzędzia do montażu ogrodzenia panelowego – co potrzebne?

Nie da się zbudować płotu bez odpowiedniego zaplecza technicznego. Potrzebne będą do tego narzędzia, które zazwyczaj są na wyposażeniu przydomowego warsztatu lub nawet najprostszej skrzynki.

Metrówka

Żeby prawidłowo rozmieścić słupki ogrodzeniowe potrzebna nam będzie metrówka. Przy jej pomocy zmierzymy odległość między kolejnymi wspornikami. Musimy pamiętać, że słupki powinniśmy rozstawiać co 2,58 m, licząc między osiami każdego z nich. Dzięki metrówce zachowamy właściwe długości i niepotrzebne będzie ich korygowanie na etapie montażu.

Łopata

Wśród narzędzi do montażu ogrodzenia panelowego powinna znaleźć się łopata. Wyznaczone miejsca montażu słupków będą wymagać wykopania dołów. Muszą mieć one głębokość 50 – 60 cm. Co prawda kopanie ich przy pomocy łopaty będzie wymagać czasu i siły, ale narzędzie to jest zazwyczaj w naszym posiadaniu, jeśli mamy ogródek. Przy jego pomocy wykopiemy także podłużne doły niezbędne do wykonania szalunków pod podmurówkę betonową wykonywaną we własnym zakresie.

Wiertnica glebowa

Jeśli nie chcemy tracić czasu na kopanie dołków do słupków przy pomocy łopaty, możemy wykorzystać wiertnicę glebową. To sprzęt, który raczej nie stanowi standardowego wyposażenia naszego domowego warsztatu, jednak możemy go wypożyczyć. Możliwe jest także skorzystanie z fachowej pomocy profesjonalistów, którzy przy pomocy wiertnicy glebowej wykonają dla nas takie dołki. Skorzystanie z takiego sprzętu będzie niewątpliwie szybsze i bardziej efektywne, niż używanie łopaty.

Poziomica

Montaż słupków ogrodzeniowych nie może się obejść bez poziomicy. Nawet najprostszy model będzie w tej sytuacji bardzo przydatny. Dzięki niej właściwie ustawimy słupek ogrodzeniowy, zachowując odpowiedni poziom. Z naszego doświadczenia wynika, że wygodne będzie zastosowanie dwóch poziomic, które mają wbudowane magnesy. Wtedy też szybciej złapiemy właściwe poziomy ustawienia słupków ogrodzeniowych.

Wkrętarka

Przęsła ogrodzeniowe montowane są do słupków przy pomocy specjalnych obejm. Procedura ta nie jest skomplikowana – mocowanie odbywa się za pośrednictwem śrub i nakrętek. Najłatwiej i najszybciej zrobimy to wykorzystując wkrętarkę z odpowiednią końcówką. W parę chwil przykręcimy śruby i nakrętki, a w efekcie zamontujemy cały panel ogrodzeniowy. 

Pomyśl również o betoniarce

Wśród innych sprzętów, które mogą nam się przydać do montażu ogrodzenia panelowego, niewątpliwie możemy wymienić betoniarkę. Słupki, które chcemy umieścić na naszej działce, muszą być stabilne. Żeby to osiągnąć, do dołka konieczne jest wylanie betonu. Jego przygotowanie przy pomocy taczki i łopaty jest żmudnym zajęciem. Łatwiejsze będzie skorzystanie z betoniarki. 

Podsumowanie

Montaż nowoczesnego ogrodzenia panelowego jest dość łatwy. Przydadzą się do tego proste narzędzia, takie jak: metrówka, poziomica, łopata, wkrętarka, ale także sprzęty: wiertnica glebowa oraz betoniarka. Większość z nich każdy posiada w swoich zbiorach. Te, które nie stanowią naszego wyposażenia, możemy wypożyczyć od sąsiadów lub też skorzystać z wypożyczalni.

Jeśli chcesz samemu zamontować swoje ogrodzenie, a jeszcze nie masz materiału koniecznie skontaktuj się z nami. Nasza firma zajmuje się produkcją i dostawą wysokiej jakości kompletnych ogrodzeń panelowych. Dostarczamy materiał do klientów z całej Polski. Skorzystaj z darmowej wyceny i poznaj nasze ceny.