Blog

Jak odnowić ogrodzenie panelowe?

Czas czytania: ok. 10 minut

Ogrodzenie nieruchomości pełni wiele istotnych funkcji, a jedną z nich jest wpływ na estetykę domu i całej działki. Z czasem jednak wygląd płotu może tracić na atrakcyjności, dlatego też odnowienie ogrodzenia panelowego przywraca świeżość, jaką miało podczas montażu. Sprawdźmy zatem, jak pomalować płot, aby był nadal wizytówką naszej nieruchomości.

Artykuł w skrócie:

 1. Atrakcyjne ogrodzenie panelowe
 2. Jak odnowić i pomalować ogrodzenie panelowe?
 3. Przygotowanie
 4. Oczyszczenie
 5. Malowanie
 6. Piaskowanie i malowanie proszkowe ogrodzenia
 7. Podsumowanie
 • ogrodzenie panelowe jest zabezpieczone antykorozyjnie i malowane proszkowo,
 • odnowienie ogrodzenia zbudowanego z przęseł stalowych jest czasochłonne i wymaga dokładności,
 • płot powinien być najpierw dokładnie oczyszczony, dopiero wtedy można przejść do położenia warstwy gruntu i podkładu,
 • do malowania ogrodzenia panelowego należy stosować farbę przeznaczoną do płotów metalowych,
 • jeśli nie chcemy manualnie czyścić i nadawać koloru ogrodzeniu, możemy wykorzystać piaskowanie oraz malowanie proszkowe,
 • piaskowanie i malowanie proszkowe jest efektywniejsze i trwalsze,
 • odnowienie ogrodzenia nadaje mu świeżości.

Wybierając ogrodzenie dla naszego domu, kierujemy się głównie ceną, trwałością, a także wyglądem. Płot bowiem nie powinien być konstrukcją, która negatywnie wpływa na oblicze nieruchomości. Musi za to podkreślić estetykę domu, nadając mu nowego charakteru i uwydatniając jego piękno. Między innymi z tego względu popularne stało się ogrodzenie panelowe. Jest ono nad wyraz zachwycające pod względem wyglądu, a także tanie, trwałe i łatwe w montażu. Zabezpiecza się je przed korozją podczas ocynkowania, a dodatkowo nadaje kolor w trakcie malowania proszkowego. W ten sposób płot z przęseł może przetrwać wiele długich lat. Musimy jednak pamiętać, że jest ono wystawione na codzienne oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Po wielu długich latach może pojawić się konieczność jego odnowienia oraz pomalowania.

Atrakcyjne ogrodzenie panelowe

Niewątpliwą zaletą ogrodzenia panelowego jest jego wygląd. Przęsła składają się z podwójnych drutów umieszczonych w poziomie, a także pojedynczych w pionie, czym tworzą oczka o regularnej wielkości. Właściciele nieruchomości mogą wybrać spośród dwóch modeli. Całkowicie prostymi drutami charakteryzują się panele 2D. Przetłoczenia, nadające jeszcze ciekawszego wyglądu, znajdziemy z kolei w panelach 3D. Przy czym im wyższe ogrodzenie, tym więcej przetłoczeń pojawia się w jego konstrukcji. Atrakcyjność obydwu modeli zwiększa możliwość ich personalizacji pod względem kolorów. Producent ogrodzenia panelowego daje nam możliwość wyboru jego barwy z bogatej palety RAL, w której skład wchodzi ponad 200 pozycji. Będzie ona nadana przęsłom w trakcie procesu malowania proszkowego. To bardzo precyzyjny, specjalny rodzaj nakładania farby w postaci sproszkowanej. Wykorzystuje się do tego specjalne pistolety, które wystrzeliwują cząsteczki naładowane elektrycznie. Dzięki temu farba silnie przylega do całej powierzchni drutów, również w miejscach ich styku. Żeby ją utwardzić, panele trafiają do rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza pieca.

Jak odnowić i pomalować ogrodzenie panelowe?

Konstrukcja płotu zbudowanego ze stalowych przęseł będzie bardzo dobrze wyglądać przez długie lata. Po tym czasie możemy odnowić ogrodzenie panelowe. Zyska ono wtedy świeżość, która będzie nas cieszyć przez kolejne lata. Jest to praca czasochłonna, wymagająca cierpliwości oraz dokładności, ale przynosząca satysfakcjonujące efekty.

Przygotowanie

Żeby przeprowadzić odnowienie naszego ogrodzenia panelowego, należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Nie powinno się wykonywać takich prac, kiedy temperatura jest zbyt niska. Zatem okres późnej jesieni oraz zimy wyklucza taką możliwość. Z uwagi na chłód, wykorzystywane środki chemiczne nie będą zasychać, co uniemożliwi nam dalsze prace. Najlepiej je przeprowadzać wiosną lub latem z jednym bardzo ważnym zastrzeżeniem. Letnie temperatury powietrza nie powinny przekraczać 22 – 25 stopni Celsjusza. Wtedy też użyte przez nas środki mogą zbyt szybko zasychać.

Konieczne będzie również zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt. Przyda się papier ścierny, druciana szczotka, szpachelka, szlifierka, a także pędzle lub wałki do malowania. Jeśli chodzi o środki chemiczne, to skorzystamy z pewnością z rozpuszczalnika, a także środków przeznaczonych do zagruntowania, farby podkładowej oraz takiej przeznaczonej do malowania ogrodzeń metalowych.

Oczyszczenie

Zanim przystąpimy do wykorzystywania wymienionych narzędzi, musimy dokładnie obejrzeć całe ogrodzenie. Oględziny przeprowadzamy w celu ustalenia stanu technicznego, sprawdzając, czy przęsła nie zostały uszkodzone. Następnie przechodzimy do oczyszczenia ogrodzenia. Wszystkie druty w przęsłach, a także słupki powinny być dokładnie wyczyszczone z zalegającego na nich brudu. Musimy również pozbyć się dotychczasowej wierzchniej warstwy farby. Możemy do tego wykorzystać odpowiedni preparat, który ułatwi nam ten proces. Jeśli go nie posiadamy, powinniśmy użyć papieru ściernego, szpachelki, czy też drucianej szczotki. Niewątpliwie prace te wykonamy znacznie szybciej, kiedy skorzystamy ze szlifierki.

Malowanie

Malowanie ogrodzenia panelowego to końcowy etap, do którego zmierzamy. Po pozbyciu się brudu oraz farby przechodzimy do odtłuszczenia całego płotu. Prace te należy wykonać dokładnie, aby cała powierzchnia ogrodzenia została pokryta rozpuszczalnikiem. Brak tego preparatu na którymś z fragmentów przęsła może powodować problemy z przyleganiem kolejnych warstw, a także farby. Następnym etapem jest zagruntowanie drutów. Ten proces również musi być przeprowadzony bardzo starannie. Kiedy grunt zaschnie, możemy przejść do położenia warstwy farby podkładowej. Warto nadmienić, że ten krok oraz poprzedni (zagruntowanie) można pominąć, w zależności od stosowanej przez nas ostatecznej farby – odpowiednia adnotacja powinna znajdować się na jej opakowaniu – może jednocześnie spełniać trzy funkcje: gruntować, służyć za podkład oraz dekrowoać. Na koniec przygotowane ogrodzenie możemy pomalować na wybrany przez nas kolor. Istotne, aby wybierać do tego odpowiedni rodzaj farby przeznaczony do malowania ogrodzenia metalowego. Musimy pamiętać, że w ten sposób możemy odnowić nie tylko przęsła, ale także słupki, między którymi panele są zamontowane. Dzięki wykonanemu odnowieniu ogrodzenia panelowego będziemy mogli cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem przez wiele długich lat.

Piaskowanie i malowanie proszkowe ogrodzenia

Oprócz wyżej wymienionego sposobu odnowienia płotu, istnieje jeszcze jeden. To możliwość skorzystania z piaskowania ogrodzenia. W trakcie tego procesu na całą konstrukcję przęsła, czyli druty i ich łączenia skierowany jest strumień sprężonego powietrza połączonego z drobinkami piasku, który w tym przypadku pełni funkcję materiału ściernego. Tak przeprowadzone czyszczenie ogrodzenia pozwala na zachowanie równiejszej powierzchni, niż w przypadku ręcznego pozbywania się wierzchnich warstw. Dodatkowo piaskowanie nadaje drutom właściwy poziom szorstkości, co przekłada się na lepsze przygotowanie do malowania.

Po zakończeniu czyszczenia płotu, musi mu być nadany kolor. Zamiast robić to manualnie, można wykorzystać malowanie proszkowe, które omówiliśmy w akapicie dotyczącym atrakcyjności ogrodzenia panelowego. Pozwoli ono na precyzyjniejsze pokrycie płotu farbą i nadanie mu nowego koloru.

Zastosowanie piaskowania do oczyszczenia płotu oraz malowania proszkowego będzie dokładniejsze niż wykonywanie tych prac ręcznie, a efekty omawianych zabiegów bardziej trwałe przez kolejne długie lata. Omawiane zabiegi będą również znacznie szybsze i łatwiejsze niż manualne odnawianie.

Podsumowanie

Wygląd płotu jest bardzo ważny w kontekście wpływu na estetykę całej nieruchomości. Narażone na zmienne warunki atmosferyczne ogrodzenie panelowe może po wielu latach wymagać odnowienia. Proces ten jest czasochłonny i składa się z kilku etapów. Istotne jest dokładne oczyszczenie przęseł, a także ich odtłuszczenie. Następnie musimy położyć warstwę gruntu, a także podkładu. Na koniec pozostaje nam pomalować ogrodzenie przeznaczoną do tego celu farbą. Jeśli nie chcemy przeprowadzać tych prac ręcznie, możemy skorzystać z piaskowania oraz malowania proszkowego. Dzięki nim efekty będą lepsze, a przede wszystkim trwalsze.