Blog

Ogrodzenie panelowe czy siatka. Jaki płot wybrać?

Czas czytania: ok. 14 minut

Budowa ogrodzenia nieruchomości nie musi być kosztowna. Na rynku bowiem dostępne są dwa typy tanich płotów. Warto jednak zastanowić się, czy wybrać ogrodzenie panelowe, czy siatkę. Sprawdźmy, które z nich jest lepsze.

Artykuł w skrócie:

  1. Budowa ogrodzenia zgodnie z przepisami
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?
  3. Co wybrać: ogrodzenie panelowe czy siatkę?
  4. Podsumowanie

Sama budowa domu jest dość kosztowna. Nic więc dziwnego, że inwestorzy, szukając oszczędności, decydują się na ogrodzenia, które nie nadwyrężą portfela. Robiąc rozeznanie rynku, najczęściej trafiają na dwa typy płotów: z siatki oraz panelowy. Wtedy warto wiedzieć, który z nich, czy ogrodzenie panelowe, czy siatka będą najlepszym rozwiązaniem. Różnią się one między sobą w wielu kwestiach. Dlatego też poświęcenie czasu na zapoznanie się z ich specyfikacją przełoży się na podjęcie właściwej decyzji. Każde z nich ma bowiem swoje zalety, ale warto pamiętać, że ogrodzenie wybiera się raz na bardzo długie lata. Przekonajmy się zatem, które z nich będzie jednocześnie tanie, trwałe i najlepiej wyglądające. 

Budowa ogrodzenia zgodnie z przepisami

Zanim jednak przejdziemy do właściwego porównania ogrodzenia panelowego z siatką, wskażemy, jak zbudować płot zgodnie z przepisami. Te informacje również stanowią podstawę do wyboru najlepszego rozwiązania. Przede wszystkim musimy pamiętać, że budowa ogrodzenia nie zawsze wymaga od nas procedur przed organem administracyjnym. Wyznacznikiem są w tym przypadku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz wysokość płotu. W przypadku MPZP musimy zapoznać się z jego treścią, aby wiedzieć, czy nie zawiera ewentualnych obostrzeń dotyczących ogrodzenia. Z kolei art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późn. zm.) mówi, że zgłoszenia zamiaru budowy musimy dokonać, jeśli chcemy postawić konstrukcję wyższą niż 2,20 m. Wtedy też, nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem prac, musimy poinformować organ administracyjny o naszym zamiarze. Jeśli w ciągu tego terminu nie otrzymamy sprzeciwu, oznaczać to będzie tzw. “milczącą zgodę”. Kiedy jednak chcemy wybudować niższy niż 2,20 m płot, to nie musimy dokonywać takich formalności. 

Inne przepisy, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690) określają, że płot nie powinien zagrażać bezpieczeństwu ludzi, a także zwierząt. Nie można także na niższej niż 1,80 m konstrukcji umieszczać ostro zakończonych elementów, tłuczonego szkła, drutu kolczastego oraz innych tego typu materiałów. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Wybór ogrodzenia nie należy do najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, które kuszą ceną, a także wyglądem. Dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim płot powinien być trwały. Nie powinno dochodzić do sytuacji, kiedy po jego wybudowaniu i krótkim odstępie czasu, ulega on zniszczeniu z przyczyn od nas niezależnych. Jakość oraz wytrzymałość ogrodzenia jest zatem kluczową sprawą. Inną, równie ważną, jest sposób montażu. Powinien być on łatwy do tego stopnia, abyśmy sami mogli poradzić sobie z jego wykonaniem, a także ewentualnym demontażem. Nie możemy także zapominać o odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Mieszkamy w kraju, gdzie przez pół roku mamy do czynienia z ciepłymi, a czasami nawet wysokimi temperaturami, a przez drugie pół z zimnymi, minusowymi. To nie wpływa dobrze na płot, który okala naszą nieruchomość. Dlatego też trzeba wybierać rozwiązania, które będą odpowiednio zabezpieczone zarówno przed zimą, jak i przed wysokimi temperaturami letnimi. Ostatnim aspektem, ale równie ważnym, co pozostałe, jest wygląd płotu. Z jednej strony, budujemy domy nowoczesne, o ciekawej konstrukcji. Z drugiej, podążamy w kierunku tradycyjnego wyglądu. Ta różnorodność wymaga także interwencji ze strony producentów ogrodzeń. Dzięki temu na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, które sprawdzą się w otoczeniu domu w każdym stylu. 

Co wybrać: ogrodzenie panelowe czy siatkę?

Mając wiedzę na temat przepisów dotyczących budowania płotów, a także, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, łatwiej zdecydować się na odpowiednie dla nas rozwiązanie. Na rynku od pewnego czasu najpopularniejsze są dwa typy: ogrodzenie panelowe oraz siatka. Sprawdźmy zatem, jakie są ich cechy i które jest lepsze

Trwałość

W pierwszej kolejności zajmiemy się trwałością obydwu propozycji. Jest to bowiem cecha, przy której nie powinniśmy iść na kompromisy. 

Siatka ogrodzeniowa dostępna jest w dwóch wariantach: jako pleciona oraz zgrzewana. Siatka pleciona jest najczęściej spotykaną. Przechowywana jest ona jako zwinięta w bele, co powodować może jej odkształcenia. Nie jest to również skomplikowana konstrukcja. Druty nie są połączone ze sobą na stałe, ich ogniwa bowiem stykają się ze sobą. W ten sposób powstają charakterystyczne romby widoczne w konstrukcji siatki. Najczęściej druty są ocynkowane, a niekiedy dodatkowo otulone powłoką PVC. Nie jest to niestety trwałe rozwiązanie. Powłoka PVC szybko się wykrusza. Jeśli dzieje się to w miejscach styku drutów, to pojawia się w nich korozja. Ponadto siatka pleciona nie jest sztywna. Wszelkie uderzenia w nią powołują liczne zniekształcenia. 

Z kolei siatka zgrzewana jest solidniejsza. Połączone druty ułożone pionowo i poziomo tworzą kwadraty. Nie są jednak one dostatecznie odporne na korozję. Przeważnie są dosyć cienkie. Podobnie, jak w przypadku plecionej, siatka zgrzewana często pokryta jest dodatkową warstwą powłoki PVC. Jednak tutaj też ulega wykruszeniu, co przekłada się na powstawanie korozji na drutach. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ogrodzenia panelowego. Przęsła zanurzane są w ciekłym cynku, który osiąga temperaturę ok. 450 stopni Celsjusza. Całe druty, a także miejsca ich łączenia, pokryte zostają odpowiednio grubą warstwą ocynku. Dzięki temu panele są zabezpieczone przed korozją i mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez bardzo długie lata. Cynk bowiem uniemożliwia kontakt wody z metalem. Dlatego też ogrodzenie panelowe jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Trwałość jest dodatkowo wzmocniona warstwą farby, która jest nakładana na druty w trakcie malowania proszkowego. 

Montaż

Zwróciliśmy już uwagę, że montaż płotu jest jednym z czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze. Przekonajmy się zatem, które rozwiązanie, ogrodzenie panelowe czy siatka, są łatwiejsze do zamontowania. 

Siatka pleciona przechowywana jest najczęściej w formie rolki. Niestety jej montaż nie należy do najłatwiejszych, a na pewno nie poradzi z nim sobie jedna osoba. Dostarczoną na działkę siatkę należy najpierw rozwinąć, zwracając uwagę, aby jej nie uszkodzić. Potrzebna będzie do tego dodatkowa para rąk, a także elementy, które będziemy mogli położyć na siatce, aby ją trochę wyprostować, ale jednocześnie nie pozostawiać odkształceń. Po przyłożeniu jej do słupków konieczne będzie mocne naciągnięcie. Utrudnieniem może być również konieczność cięcia w miejscach połączenia drutów. Należy pamiętać także o wykorzystania do montażu odpowiednich odkosów, które umieszczone zostaną w punktach narożnych działki. Łatwiejszy z kolei jest montaż siatki zgrzewanej. Nie wymaga ona aż takiego zaangażowania jak w przypadku popularnej “plecionki”. 

Montaż ogrodzenia panelowego należy do jednego z najłatwiejszych. Mamy tutaj do czynienia z przęsłami, które tworzą całą konstrukcję, okalającą naszą działkę. Montaż polega na przymocowaniu paneli do stalowych słupków. Przykręca się je specjalnymi obejmami. Jako bazę możemy zdecydować się na zastosowanie betonowej podmurówki prefabrykowanej lub wykonanej samemu. Przy czym najczęściej stosuje się gotowe rozwiązanie, którego montaż jest o wiele szybszy. Nie trzeba także tracić czasu na jego stworzenie. Montaż panelowego ogrodzenia, dzięki wykorzystaniu modułów, możemy przeprowadzić o każdej porze roku. 

Wygląd

W budownictwie domów jednorodzinnych możemy zauważyć kilka trendów dotyczących architektury. Popularne jest stawianie budynków tradycyjnych, nowoczesnych, a także na styl skandynawski. Do nich trzeba dopasować odpowiednie ogrodzenie. 

Siatka ogrodzeniowa nie wyróżnia się niczym szczególnym, jeśli chodzi o jej wygląd. To rozwiązanie znane od bardzo dawna. Stosowanie siatki do nowoczesnego budownictwa jest raczej zabiegiem negatywnie wpływającym na całokształt nieruchomości. Podobnie w przypadku tradycyjnych domów oraz skandynawskich. Siatka niestety nie budzi skojarzeń z elegancją, ani awangardą. Przysparza ona problemów także, kiedy dojdzie do uszkodzenia fragmentu płotu. Wtedy możemy wyciąć jej fragment i założyć nowy kawałek siatki, ale efekt takiego zabiegu będzie źle się prezentować. Możliwe będzie również ponowne rozciągnięcie siatki na całej długości, co niestety wiąże się z ponowną inwestycją. 

Panele ogrodzeniowe dostępne są w dwóch modelach: 2D oraz 3D. Cechą charakterystyczną przęseł 2D są proste druty w układzie poziomym oraz pionowym. Zaś w panelach 3D zauważyć można przetłoczenia. W obydwu przypadkach druty tworzą regularne oczka. To przekłada się pozytywnie na estetykę całej konstrukcji. Idealnym połączeniem jest zastosowanie także bramy wjazdowej oraz furtki, które będą zbudowane z paneli. Dzięki temu cała nieruchomość nabiera nowego charakteru. Dodatkowo przęsła mogą być dopasowane kolorem do elewacji budynku. Pozwala na to malowanie proszkowe oraz dostępność barw z palety RAL. Ogrodzenie panelowe będzie zatem pasować do większości stylów architektonicznych domów, wokół których się pojawi. W razie jakiegokolwiek uszkodzenia, jeśli zajdzie konieczność zmiany przęsła, wystarczy je odkręcić, a w jego miejsce wstawić nowe, które nie będzie się różnić od pozostałych. 

Podsumowanie

Wielu inwestorów trapi problem, jaki płot będzie lepszy, ogrodzenie panelowe czy siatka. Należy tutaj zwrócić uwagę na trwałość rozwiązania, a także jego odporność na czynniki fizyczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto ważny będzie także sposób montażu, czy da się go przeprowadzić samodzielnie oraz jakie zaangażowanie będzie potrzebne do wybudowania płotu. Przyjrzeć się należy również kwestiom wyglądu, czy płot jest estetyczny, czy będzie dobrze komponował się ze stylem budynku. Biorąc pod uwagę te kwestie, śmiało można stwierdzić, że ogrodzenie panelowe jest rozwiązaniem lepszym. Przemawia za nim zarówno wygląd, jak i odporność, a przecież chcemy, aby nasz płot przetrwał długie lata. Siatka to z kolei najtańszy wariant, ale nie gwarantuje ona trwałości, a ponadto negatywnie wpływa na estetykę domu, który okala.