Blog

Ogrodzenie na budowę

Czas czytania: ok. 8 minut

Teren budowy musi być zabezpieczony. Prowadzone prace mogą zagrażać osobom, które znajdą się w jego pobliżu. Teren budowy przyciąga również potencjalnych złodziei, którzy interesują się materiałami oraz sprzętem. Sposobem na rozwiązanie takich problemów jest ogrodzenie na budowę. Sprawdźmy zatem, jaki płot może sprawdzić się najlepiej w takich sytuacjach.

Artykuł w skrócie:

  1. Ogrodzenie na budowę – czy jest potrzebne?
  2. Ogrodzenie działki budowlanej – co wybrać?

Ogrodzenie na budowę – czy jest potrzebne?

Poruszone we wstępie kwestie nakłaniają nas do montażu ogrodzenia na terenie budowy. Jednak nie tylko one. Ogrodzenie na budowę jest również wskazane przez aktualne przepisy, jako jeden ze środków zagospodarowania terenu. W paragrafie 8 rozdziału 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401) jest mowa, że:

„Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

  1. ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych (…)”

Paragraf 9 tego samego dokumentu wskazuje, że:

”Teren budowy lub robót należy odgrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym”.

Oznacza to, że teren naszej budowy powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony. Najlepiej ten cel zrealizować za pomocą ogrodzenia, które jest również preferowanym przez przepisy rozwiązaniem.

Przeczytaj także: Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Ogrodzenie działki budowlanej – co wybrać?

Kwestia płotu na teren budowy jest bardzo ważna i powinniśmy o niej pomyśleć, zanim ruszą jakiekolwiek prace. Niezabezpieczona działka, na której znajdują się materiały budowlane, sprzęt oraz narzędzia, to z jednej strony niebezpieczeństwo dla przypadkowych osób, zaś z drugiej zachęta dla potencjalnych złodziei. Musimy zatem przedsięwziąć odpowiednie środki, aby nikomu nic się nie stało, ale także nie doszło do kradzieży cennych przedmiotów. Tylko jakie ogrodzenie na budowę wybrać? Propozycji jest kilka, ale my przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad kwestiami ekonomicznymi. Czy lepiej wybrać rozwiązanie tymczasowe, czy może docelowe? Wybór ten jest zależny od środków finansowych oraz naszych planów na przyszłość.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – gotowa czy wylewana samemu?

Ogrodzenie na budowę – płot z siatki leśnej

Pierwszym płotem, na który zazwyczaj decydujemy się w przypadku terenu budowy, jest ogrodzenie z siatki leśnej. Jest to wariant najbardziej ekonomiczny. Cała konstrukcja ogrodzenia na budowę bazuje wtedy na siatce leśnej oraz drewnianych słupkach. Oczywiście nie zapominamy o bramie. Ona również jest stworzona z siaki leśnej i przeważnie drewnianej ramy – chociaż coraz częściej wybieramy także metalową.

Siatka leśna jest bardzo tania. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku druty są bardzo cienkie, więc istnieje możliwość ich szybkiego przecięcia. Wybierając siatkę, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość oraz ilość oczek.

Montaż siatki leśnej jako ogrodzenia na budowę nie jest zbytnio skomplikowany. Niezbędne jest najpierw wytyczenie miejsc na słupki oraz wykopanie do nich dołów. Nie musimy ich betonować – w końcu to rozwiązanie najtańsze oraz tymczasowe. Następnie musimy przymocować siatkę do słupków, a zrobimy to za pomocą skobli. Są one zazwyczaj dostępne w zestawie z siatką.

Zobacz także: Jak wysokie powinno być ogrodzenie?

Ogrodzenie na budowę – płot z tradycyjnej siatki

Drugą propozycją płotu na teren budowy jest ogrodzenie z tradycyjnej siatki. W jej przypadku mamy trochę większy stopień zabezpieczenia. Jest ona bowiem grubsza od leśnej, a w sprzedaży dostępna jest również jako wariant powlekany PCV. Tradycyjna siatka ma także mniejsze oczka od swojej tańszej alternatywy.

Montaż tradycyjnej siatki jest trochę trudniejszy z uwagi na grubość materiału. Zastosować do niej możemy słupki drewniane oraz metalowe. Takie ogrodzenie możemy również wykorzystywać po zakończeniu budowy.

Ogrodzenie na budowę – płot panelowy

Wybierając płot na teren naszej budowy, możemy też zdecydować się na rozwiązanie, które będzie docelowe. Ogrodzenie panelowe również należy do tanich, ale jest znacznie trwalsze niż poprzednie propozycje. Taki płot skutecznie będzie chronił teren budowy, jak i całą nieruchomość, kiedy dom będzie już gotowy. Zazwyczaj nie decydujemy się na ogrodzenia docelowe w takich sytuacjach, ponieważ obawiamy się ich zniszczenia. Jednak musimy zwrócić uwagę, że w przypadku płotu panelowego ewentualne straty materiału, nie spowodują znacznego zwiększenia kosztów. Uszkodzone przęsła można wymienić lub naprawić. My jednak nie stracimy funkcjonalnej, pewnej i bezpiecznej konstrukcji.

Przeczytaj także: Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem – o czym należy pamiętać grodząc działkę

Montaż ogrodzenia panelowego jest bardzo łatwy. Musimy na działce rozlokować stalowe słupki. Przęsła przykręcamy do nich za pośrednictwem obejm. Jeśli zastosujemy taki rodzaj ogrodzenia, to możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Po zakończeniu budowy nie będziemy musieli demontować tymczasowego rozwiązania i montować docelowego – ono już będzie obecne. To także wpłynie na wizerunek całej nieruchomości. Ogrodzenie z siatki leśnej lub tradycyjnej nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Płot panelowy jest za to minimalistyczny i estetyczny. Świetnie komponuje się z każdym stylem architektonicznym.

Podsumowanie

Ogrodzenie na budowę jest bardzo ważne, abyśmy mogli zadbać o bezpieczeństwo osób trzecich. Dzięki niemu osoby niepowołane nie będą narażone na ewentualne wypadki związane z prowadzonymi pracami. Płot to także sposób na ochronę mienia, czyli materiałów budowlanych, sprzętu oraz narzędzi. Możemy zdecydować się na wariant najtańszy, czyli siatkę leśną, ale także trochę droższą tradycyjną lub ogrodzenie panelowe. Te ostatnie najczęściej jest wybierane jako płot docelowy, zatem nie będziemy musieli dwa razy ponosić kosztów zabezpieczenia terenu oraz gotowego budynku.