Blog

Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać?

Czas czytania: ok. 8 minut

Oświetlenie ogrodzenia to temat, którym coraz częściej interesują się właściciele nieruchomości. Dzięki niemu możemy zwiększyć atrakcyjność wizualną swojej posesji. To także dobry sposób na poprawę bezpieczeństwa własnego oraz naszej rodziny. Sprawdźmy, jakie lampy wybrać, aby dobrze oświetlić swoje ogrodzenie!

Artykuł w skrócie:

  1. Oświetlenie ogrodzenia – czy warto?
  2. Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać?
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia ogrodzenia?
  4. Podsumowanie

Oświetlenie ogrodzenia – czy warto?

Kiedy urządzamy swój nowy dom lub remontujemy już istniejący, bardzo często zwracamy uwagę na oświetlenie. Wybieramy lampy, żyrandole, kinkiety, dzięki którym w budynku będzie jasno. Oświetlenie montujemy również przed domem. Głównie w okolicach podjazdu, aby możliwe było komfortowe wjeżdżanie na posesję i do garażu. Lampy pojawiają się również przy ścieżkach ogrodowych oraz na samym budynku. To jednak nie koniec. Coraz chętniej montujemy również oświetlenie ogrodzenia. Ale czy warto to robić?

Przeczytaj także: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Okazuje się, że oświetlenie ogrodzenia jest bagatelizowane, ale niepotrzebnie. Kiedy już zostanie zamontowane, dostrzegamy jego zalety. Pierwszą z nich jest doświetlanie większego obszaru naszej nieruchomości. Jeśli więc lubimy przebywać wieczorem na świeżym powietrzu, ale w okolicy domu, to dzięki oświetleniu będziemy się czuć bardziej komfortowo. Docenimy to zwłaszcza, kiedy zaprosimy znajomych na jakąś uroczystość w ogrodzie. Dzieci, które zazwyczaj boją się nocy lub mało oświetlonych miejsc, także poczują się lepiej.

Drugą zaletą oświetlenia ogrodzenia jest zwiększanie bezpieczeństwa. Zlokalizowane na płocie lub w jego okolicy lampy odstraszą potencjalnych złodziei. Można ich bowiem znacznie łatwiej dostrzec. Zamontowanie oświetlenia na ogrodzeniu to również sposób na zniechęcenie ewentualnych wandali do niszczenia płotu.

Trzecią zaletą oświetlenia ogrodzenia są względy wizualne. Światło rozchodzące się po płocie tworzy przyjemny klimat. Ponadto zwiększa atrakcyjność całej nieruchomości. Oświetlenie sprawia, że ogrodzenie, jak i cała posesja, stają się eleganckie.

Oświetlenie ogrodzenia – jakie lampy wybrać?

Mogłoby się wydawać, że w przypadku oświetlenia ogrodzenia wybór będzie dość ubogi. Jednak w rzeczywistości producenci lamp już od dłuższego czasu dostarczają na rynek wiele ciekawych rozwiązań. Przyjrzyjmy się im.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Maty maskujące na ogrodzenie – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Lampy na słupkach

Pierwszym bardzo ciekawym rozwiązaniem są lampy montowane na słupkach ogrodzeniowych. Wyglądają one minimalistycznie, ale przy tym prestiżowo. Zamontowanie ich na słupkach ogrodzenia panelowego lub palisadowego oświetla przęsła oraz teren do nich przyległy. Producenci oferują lampy dopasowane do większości popularnych rozmiarów słupków. Są one wykonane z ocynkowanej stali, dlatego nie musimy się martwić o ich ewentualne uszkodzenie na skutek zmiennych warunków atmosferycznych. W praktyce lampy wyglądają niczym nakładki na słupki. Mogą być one zasilane prądem o napięciu 230 V jak i 12 V. Co ciekawe, producenci umożliwiają również ich podłączenie w ramach systemów inteligentnego domu. Sterowanie więc może odbywać się za pomocą smartfona, a także przygotowanych harmonogramów, które będą automatycznie włączać i wyłączać lampy.

Lampy montowane w słupkach

Innym interesującym oświetleniem ogrodzenia jest to montowane w słupkach. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku betonowych konstrukcji. Tutaj zwiększa się wachlarz możliwości. Lampy mogą bowiem znajdować się w dolnej części słupka, środkowej, jak i górnej. Wszystko zależy od wybranego przez nas rozwiązania i naszej wyobraźni. W przypadku słupków betonowych doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kinkiety. Mogą być one wpuszczane, czyli prawie w całości schowane w słupku – najczęściej montuje się je na dole konstrukcji, jak i wystające – zazwyczaj stosuje się je blisko wierzchołka. Producenci zadbali, abyśmy mieli do wyboru rozwiązania halogenowe, jak i LED-owe.

Przeczytaj także: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Lampy montowane na płocie

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są lampy, które możemy zamontować na płocie. Oświetlenie może wtedy przyjąć postać zewnętrznych kinkietów. Takich, które oświetlają jeden lub dwa kierunki (górę oraz dół). Mogą to być również rozwiązania wspominane już przy okazji omawiania słupków, czyli kinkiety wpuszczane. Bardzo ciekawym sposobem na oświetlenie ogrodzenia jest stosowanie ledowych neonów, czyli taśm, w których znajdują się diody SMB, zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Są one dość długie, a zatem pozwalają nam na rozproszenie światła wzdłuż całego płotu lub w wybranych jego fragmentach. Oprócz nich możemy również wykorzystać tradycyjne girlandy ogrodowe.

Oświetlenie ogrodzenia montowane poza nim

Jeśli chcemy oświetlić nasze ogrodzenie, to nie musimy w nim montować żadnych lamp. Możemy skorzystać z rozwiązań, które znajdą się przed nim. Popularnym oświetleniem tak stosowanym są lampy ogrodowe. Mowa o zewnętrznych reflektorach, kulach, słupkach, a nawet latarniach. Większość z nich zasilana może być prądem stałym, jak i pochodzącym z akumulatorów. Uznaniem cieszą się te modele, które dodatkowo posiadają panel solarny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia ogrodzenia?

Wybierając oświetlenie ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • sposób zasilania,
  • rodzaj lamp (halogenowe, ledowe),
  • dopasowanie do rodzaju ogrodzenia,
  • jakość materiału, z którego lampy zostały wykonane,
  • odporność na zmienne warunki atmosferyczne (odpowiednia klasa IP – 44 lub 65),
  • sposób montażu.

Zobacz także: Ogrodzenie działki – czy potrzebny jest geodeta?

Podsumowanie

Oświetlenie ogrodzenia jest doskonałym sposobem na zwiększenie atrakcyjności naszej nieruchomości, przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo. Lampy sprawiają, że czujemy się na naszej posesji bardziej komfortowo. Zniechęcić możemy również potencjalnych złodziei, którzy jednak wolą ciemność. Oświetlenie ogrodzenia możemy zamontować na słupkach oraz wewnątrz ich konstrukcji, a także na samym płocie. Wybierając lampy, musimy zwrócić uwagę na ich jakość oraz sposób zasilania. Istotny jest również stopień ochrony IP, który pozwoli na zabezpieczenie oświetlenia przed warunkami zewnętrznymi.