Blog

Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego

Czas czytania: ok. 5 minut

Ogrodzenie panelowe jest rozwiązaniem systemowym. Oznacza to, że wszystkie elementy niezbędne do jego zbudowania są gotowe i należy je połączyć. Zanim przystąpimy do samodzielnego montażu warto, abyśmy wiedzieli, jaka powinna być odległość między słupkami ogrodzenia panelowego. Wtedy będziemy mogli we własnym zakresie stworzyć całą konstrukcję, która otoczy naszą nieruchomość. Tego, jaką zachować odległość między słupkami dowiesz się z niniejszego artykułu.

Charakterystyka ogrodzenia panelowego umożliwia samodzielny montaż

Ogrodzenia systemowe to świetne rozwiązania, które umożliwiają stworzenie kompletnego płotu w bardzo krótkim czasie. Składają się one w głównej mierze z gotowych elementów. Taki płot możemy zbudować sami, nawet bez doświadczenia w tego typu pracach.

Ogrodzenia panelowe, które są jednym z najpopularniejszych przedstawicieli rozwiązań systemowych, powstają ze stalowych słupków oraz przęseł. Łączymy je za pomocą specjalnie przygotowanych obejm. Różnią się one od siebie w zależności od miejsca, w którym je stosujemy. Obejmy początkowe wykorzystamy w miejscach, gdzie nasze ogrodzenie się rozpoczyna oraz kończy. Z kolei obejmy pośrednie zastosujemy pomiędzy kolejnymi przęsłami. Najważniejszą jednak kwestią podczas montażu, spędzającą nam sen z powiek, jest to, jaką odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinniśmy zachować.

Przeczytaj także: Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Odległość między słupkami ogrodzenia panelowego – jaka powinna być?

Kiedy chcemy samodzielnie zbudować ogrodzenie panelowe na naszej nieruchomości, musimy w odpowiednich miejscach rozmieścić słupki. Inaczej miejsca między nimi a panelami będzie zbyt dużo lub zbyt mało. To uniemożliwi nam prawidłowy montaż i wymusi ponowne rozmieszczanie słupków na działce. Jaka więc powinna być odległość między nimi?

Okazuje się, że w przypadku ogrodzenia panelowego w większości przypadków sprawa jest dosyć łatwa. Musimy bowiem pamiętać, że długość przęseł wynosi zazwyczaj 2500 mm. Jednak nie możemy słupków umieścić w takiej odległości od siebie. Będzie ona za mała, przez co nie da się zamontować paneli. Podczas ustawiania słupków na działce musimy uwzględnić jeszcze obejmy. Ich długość to zwykle 20 mm. To jednak nie wszystko. Odległość pomiędzy słupkami musimy mierzyć od ich środka. Standardowy ich rozmiar to 60×40 mm. Uwzględnić musimy drugi parametr, czyli szerokość od strony nieruchomości lub od strony frontu – zależy, z jakiej perspektywy przeprowadzamy nasze prace montażowe. To wszystkie wymiary, jakie musimy uwzględnić, aby wiedzieć, jaka powinna być odległość między słupkami ogrodzenia panelowego. Czas więc na ich sumowanie:

  1. Do długości panela dodajemy rozmiar 2 obejm: 2500 + 40 = 2540 mm.
  2. Następnie do wyliczonej wartości dodajemy 40 mm, czyli połowę szerokości obydwu słupków: 2540 + 40 = 2580 mm.

Z naszych obliczeń wynika, że odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna wynosić 2580 mm. Musimy pamiętać, że jest ona liczona między środkami elementów, do których zamontujemy nasze przęsła.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

O czym pamiętać podczas samodzielnego montażu ogrodzenia panelowego?

Prosty montaż ogrodzenia panelowego wynika z jego modułowości. Konstrukcje płotu możemy zbudować nawet w przeciągu 1 dnia – w zależności od wielkości działki, a co za tym idzie ilości elementów. Musimy przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  1. Ogrodzenie panelowe może być zbudowane na równym terenie, jak i nierównym. W przypadku tego drugiego w grę wchodzi montaż równoległy oraz prostopadły.
  2. Głębokość dołów, w których umieścimy słupki, powinna się mieścić w przedziale 80 – 120 cm.
  3. Podmurówka pod ogrodzenie panelowe również może być wykonana z gotowych, czyli prefabrykowanych elementów. Jest ona łatwo dostępna, a jej wykorzystanie znacząco przyspiesza realizację całego płotu. Nie musimy bowiem tworzyć szalunków oraz czekać na zaschnięcie betonu.
  4. Podczas prac związanych z montażem musimy zaopatrzyć się w narzędzia, takie jak: poziomnica, miarka, wkrętarka, łopata.

Sprawdź także: Wyznaczenie granic działki

Podsumowanie

Montaż ogrodzenia panelowego możliwy jest do przeprowadzenia we własnym zakresie. Potrzebujemy wtedy umieścić słupki we właściwych odległościach. Żeby je wyliczyć, musimy uwzględnić długość paneli, rozmiar słupków oraz obejm. Po ich zsumowaniu otrzymamy odległość, która zazwyczaj wynosi 2580 mm.