Blog

Fundament pod ogrodzenie – najważniejsze informacje

Czas czytania: ok. 6 minut

Ogrodzenie nieruchomości powinno charakteryzować się atrakcyjnym wyglądem, a także stabilnością. Ta druga cecha wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji, a co za tym idzie – również nasze. Fundament pod ogrodzenie to rozwiązanie, które jest stosowane bardzo często. Pomaga ono zwiększyć stabilność płotu oraz jego solidność. Sprawdź, jaki powinien być fundament pod ogrodzeniem oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wykonywania.

Artykuł w skrócie:

 1. Czy stosować fundament pod ogrodzenie?
 2. Fundament pod ogrodzenie – na jaką głębokość kopać doły?
 3. Fundament pod ogrodzenie – szalować, czy nie?
 4. Fundament pod ogrodzenie – czy potrzebna jest dylatacja?
 5. Fundament pod ogrodzenie – jak go wzmocnić i dodatkowo zabezpieczyć?
 6. Fundament pod ogrodzenie – jaki beton wykorzystać?
 7. Podsumowanie

Czy stosować fundament pod ogrodzenie?

Fundament pod ogrodzenie to kwestia, którą zawsze warto przemyśleć – bez względu na to, jaki rodzaj płotu będziemy budować. Mogłoby się nam wydawać, że przymocowanie do słupków zapobiega przed wszystkimi możliwymi obciążeniami, na jakie jest narażona konstrukcja otaczająca nasz dom. Rzeczywistość pokazuje, że nawet podmuchy wiatru są w stanie naruszyć płot. Ponadto, w zależności od tego, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzemy, będzie ono na któryś z elementów konstrukcyjnych przenosić swój ciężar. Zatem, żeby płot był stabilny, a tym samym bezpieczny, potrzebuje wsparcia, czyli podstawy. Jest nią fundament pod ogrodzenie. Po zastosowaniu takiego rozwiązania zauważymy, że nasza konstrukcja będzie stabilniejsza.

Przeczytaj także: Ogrodzenie na starym fundamencie – czy warto je zbudować?

Fundament pod ogrodzenie – na jaką głębokość kopać doły?

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie fundamentu pod ogrodzenie, musimy wykopać odpowiednio głębokie doły. Ich wielkość jest zależna od miejsca, w którym mieszkamy. Istotna jest bowiem strefa przemarzania gruntu, czyli głębokość, na której zamarza woda w ziemi. Fundamenty pod naszym ogrodzeniem powinny znajdować się poniżej tego poziomu. Strefy przemarzania gruntu zależą od rejonu Polski, który zamieszkujemy:

 • I strefa klimatyczna to tereny zachodniej oraz północno-zachodniej Polski – w ich przypadku strefa przemarzania znajduje się na głębokości 80 cm,
 • II strefa klimatyczna to środkowa i północna część kraju – tutaj strefa przemarzania znajduje się na poziomie 100 cm,
 • III strefą klimatyczną objęte są tereny południowej i południowo-wschodniej Polski – strefa przemarzania w nich znajduje się na głębokości 100 cm,
 • IV strefa klimatyczna to wschodnie i północno-wschodnie tereny Polski – w nich strefa przemarzania znajduje się na poziomie 140 cm.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?

Fundament pod ogrodzenie – szalować, czy nie?

Po wykopaniu dołów przychodzi czas na ich przygotowanie na przyjęcie betonu. W takich sytuacjach zastanawiamy się, czy musimy wykonywać szalunek, czy nie. Na terenach, gdzie grunt jest niestabilny, warto wykonać szalowanie. Będzie ono zapobiegać osuwaniu się ziemi. Ponadto szalunek nada właściwy kształt fundamentom.

Jeśli na terenie, na którym zamieszkujemy, grunt jest gliniasty i stabilny, nie musimy wykonywać szalunku. Wystarczy, że wykopany dół wyłożymy folią. Skrócimy tym samym czas budowy fundamentów pod nasze ogrodzenie.

Przeczytaj również: Montaż ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Fundament pod ogrodzenie – czy potrzebna jest dylatacja?

Kiedy wykonujemy fundamenty pod płot oraz słupki, musimy pamiętać o dylatacji. To przestrzeń, która oddziela kolejne części betonu. Jeśli zastosujemy dylatację pionową, nasz fundament będzie lepiej znosił osiadanie gruntu. Ponadto zabezpieczymy go przed pęknięciami spowodowanymi nadmiernymi naprężeniami.

Dylatację w postaci szczelin powinniśmy wykonać średnio co 10 – 15 m. Zazwyczaj to miejsca łączenia się fundamentów pod ogrodzeniem oraz słupkami.

Fundament pod ogrodzenie – jak go wzmocnić i dodatkowo zabezpieczyć?

Podobnie, jak w przypadku budowy domu, tak samo fundament pod ogrodzenie powinniśmy dodatkowo wzmocnić. W tym celu wykorzystamy stalowe pręty, które posłużą nam za zbrojenie. Stworzoną z nich konstrukcję umieszczamy w wykopanym wcześniej dole, a następnie zalewamy betonem.

Nasz fundament narażony jest na wiele czynników. Wśród nich znajduje się wilgoć. Dlatego musimy go dodatkowo zabezpieczyć. Możemy to zrobić, wykorzystując papę, masę bitumiczną lub fiolę izolacyjną (tzw. izolację poziomą).

Zobacz także: Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – gotowa czy wylewana samemu?

Fundament pod ogrodzenie – jaki beton wykorzystać?

Do wykonania fundamentu potrzebujemy odpowiedniego betonu. W zależności od tego, jaki rodzaj ogrodzenia będziemy stosować, możemy wykorzystać różne jego rodzaje. Najczęściej wybierany jest beton C12/15 (B15). Sprawdza się on w większości rodzajów płotów. Jeśli jednak chcemy, aby nasz fundament pod ogrodzenie był trwalszy, możemy zastosować beton C20/25 (B25).

Podsumowanie

Wybierając ogrodzenie nieruchomości, warto, abyśmy rozważyli stworzenie fundamentu pod taką konstrukcję. Dzięki odpowiedniej podstawie płot będzie stabilniejszy. Ogrodzenie będzie lepiej znosić obciążenia wywołane własną wagą, a także działaniem silnego wiatru lub uderzeń. Musimy pamiętać, aby fundament wykonywać na odpowiedniej głębokości oraz wykorzystując właściwy beton. Wtedy nasze ogrodzenie będzie trwalsze i w pełni funkcjonalne przez wiele lat.