Blog

Kiedy wybrać ogrodzenia panelowe 2D, a kiedy 3D?

Czas czytania: ok. 5 minut

Artykuł w skrócie:

  1. Ogrodzenie panelowe 2D – nowoczesne i surowe
  2. Ogrodzenia panelowe 3D z delikatnymi zdobieniami
  3. Kiedy wybrać który typ ogrodzenia?

Wybór odpowiedniego ogrodzenia jest kluczowym elementem kształtowania estetyki i funkcjonalności każdej nieruchomości. Ogrodzenia panelowe wykonane z drutu stalowego ocynkowanego i malowanego proszkowo. Oferują nie tylko trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, ale także różnorodność w zakresie designu i zastosowania.

Jedną z podstawowych decyzji, przed którą stają właściciele domów, przedsiębiorcy oraz zarządcy obiektów publicznych, jest wybór pomiędzy ogrodzeniem panelowym 2D a 3D. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma typami ogrodzeń tkwi w układzie i formie drutów. Przekłada się to na ich estetykę, a co za tym następuje, także preferowane zastosowania.

Ogrodzenie panelowe 2D – nowoczesne i surowe

Ogrodzenia panelowe 2D charakteryzują się prostotą konstrukcji. W płotach panelowych tego typu, druty układamye całkowicie prosto, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ta minimalistyczna budowa paneli sprawia, że ogrodzenia 2D są często wybierane do zabezpieczania terenów o charakterze przemysłowym i komercyjnym. Są to między innymi firmy czy tereny przemysłowe. Prostota konstrukcji jest związana z kosztami. Płoty panelowe 2D są tańsze niż ich bardziej ozdobne odpowiedniki. Niższa cena, wraz z kolejną cechą charakterystyczną, czyli dyskretnym wyglądem, który nie dominuje nad otoczeniem, sprawia, że ogrodzenia panelowe 2D stosuje się zwłaszcza do wygradzania dużych terenów związanych z działalnością gospodarczą. Pod względem łatwości montażu oraz skuteczności przed niepowołanym dostępem, płoty panelowe 2D są tak samo skuteczne, jak panele 3D. Funkcjonalność i ekonomiczność ogrodzenia 2D czyni je idealnym wyborem dla obiektów wymagających solidnego ogrodzenia bez dodatkowych ozdobników.

Ogrodzenia panelowe 3D z delikatnymi zdobieniami

W przypadku ogrodzeń panelowych 3D, charakterystycznym elementem są wyprofilowane druty. Tworzą one wizualnie atrakcyjne przetłoczenia przypominające w przekroju poprzecznym ułożoną poziomo literę „V”. Ta dodatkowa trójwymiarowość dodaje ogrodzeniu subtelnej dekoracyjności. Przetłoczenia możemy umieścićw różnych odległościach od siebie w pionie, a ich lokalizacja zależy od wysokości ogrodzenia.

Ozdobniki wnoszą dodatkowy, estetyczny walor, który sprawia, że płot panelowy harmonijnie wpisuje się w przestrzenie zewnętrzne związane z miejscem zamieszkania, takie jak posesje domów jednorodzinnych czy tereny wspólnot mieszkaniowych. Ogrodzenia panelowe 3D znajdują zastosowanie także dla wygradzania obszarów przedszkoli, żłobków czy szkół oraz innych obiektów użyteczności publicznej. Ogrodzenia 3D, dzięki swojej estetyce i funkcjonalności, są preferowanym wyborem tam, gdzie ważna jest nie tylko ochrona, ale i walory wizualne ogrodzenia. Współgrają one z współgrające z architekturą i krajobrazem.

Kiedy wybrać który typ ogrodzenia?

Ogrodzenia panelowe 2D polecamy w sytuacji, gdy priorytetem jest funkcjonalność, ekonomiczność oraz dyskretny wygląd. Ich prosta, ale przy tym solidna konstrukcja, doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie bezpieczeństwo i wygrodzenie terenu są kluczowe, a mniej istotne są aspekty zdobnicze. Z kolei płoty panelowe 3D stanowią doskonały wybór, gdy oprócz podstawowej funkcji ochronnej, ważne są także walory estetyczne ogrodzenia. Charakterystyczny design i możliwość integracji z różnorodną architekturą czynią je idealnymi dla domów jednorodzinnych. Sprawdzą się również do obiektów użyteczności publicznej oraz wszędzie tam, gdzie ogrodzenie ma być również elementem dekoracyjnym.