Blog

Śmietnik w ogrodzeniu panelowym – za i przeciw

Czas czytania: ok. 5 minut

Artykuł w skrócie:

  1. Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu – zalety rozwiązania
  2. Estetyka i porządek
  3. Łatwość dostosowania
  4. Bezpieczeństwo i higiena
  5. Śmietnik w ogrodzeniu panelowym – wady integracji

Dzięki swojej modułowej budowie, ogrodzenie panelowe oferuje szerokie możliwości adaptacyjne, które można wykorzystać na różne sposoby. Jednym z nich jest integracja miejsca na śmietnik w obrębie ogrodzenia. To rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy poszukują sposobów na uporządkowanie przestrzeni wokół swojej nieruchomości, jednocześnie zachowując jej estetyczny wygląd. 

Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu – zalety rozwiązania

Płot panelowy świetnie nadaje się do wygospodarowania miejsca na śmietnik przy ogrodzeniu. Jest on w postaci ściśle wydzielonego obszaru przeznaczonego nie tylko do składowania odpadów zmieszanych, ale także tworzywa sztucznego, szkła czy papieru. Oto najważniejsze zalety rozwiązania.

Estetyka i porządek

Umieszczenie śmietnika w wydzielonym obszarze ogrodzonym płotem panelowym, pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu posesji. Dzieje się tak, ponieważ kontenery na odpady są gromadzimy w jednym miejscu, ściśle wyznaczonym do tego celu. Panele, choć nie stanowią same w sobie osłony, można dzięki roślinności lub rozmaitym matom i przesłonom, zaadaptować w taki sposób, żeby dyskretnie ukryć przed wzrokiem wydzielone miejsce na śmietniki

Łatwość dostosowania

System ogrodzeń panelowych umożliwia łatwą adaptację i modyfikację istniejącej konstrukcji, nawet już w trakcie użytkowania budynku mieszkalnego i posesji. Oznacza to, że wnęka na śmietnik może zostać wykonana w dowolnym momencie, bez konieczności przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych prac. Projektowanie wnęki na śmietnik w trakcie użytkowania domu i działki nie stanowi problemu. Systemowość ogrodzenia panelowego pozwala na łatwe dostosowanie istniejącej konstrukcji. Ważne jest, żeby tak zaplanować tę przestrzeń, by zawierała dwie furtki. Jedną od strony ulicy dla wygody wywozu odpadów i drugą od strony posesji, co zapewni łatwy dostęp dla mieszkańców.

Bezpieczeństwo i higiena

Umieszczenie śmietnika w specjalnie zaprojektowanej wnęce w ogrodzeniu zapewnia lepszą ochronę przed dostępem do śmieci. Warto rozważyć takie rozwiązanie zwłaszcza, jeśli w domu są małe dzieci. Należy pamiętać, że niekontrolowany kontakt ze śmieciami może prowadzić do zatruć pokarmowych i zakażeń. Dodatkowo, w okresie letnim w pobliżu śmietników gromadzą się owady, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla malucha. Poza tym, wypełnione odpadkami śmietniki stanowią zagrożenie wypadkowe ze względu na ich ciężar.

Śmietnik w ogrodzeniu panelowym – wady integracji

Choć śmietnik w ogrodzeniu to rozwiązanie posiadające szereg zalet, ma także wady. Związane są głównie z ograniczeniem przestrzeni oraz kosztami. Wydzielenie śmietnika za pomocą płotu panelowego wymaga dokupienia paneli, dwóch furtek, odpowiedniej liczby słupków, a także akcesoriów niezbędnych dla realizacji projektu. Często przeszkodą dla wydzielenia określonego miejsca dla pojemników na odpady jest ograniczona przestrzeń. Na małej działce niekiedy lepiej zrezygnować ze śmietnika w ogrodzeniu. Wymiary takiej wydzielonej powierzchni muszą zapewnić nie tylko miejsce na pojemniki, ale także umożliwić ich swobodne przestawianie oraz dojście do każdego z nich.

Wygrodzenie miejsca na śmietnik za pomocą ogrodzenia panelowego to rozwiązanie, które oferuje szereg zalet. Jest przy tym stosunkowo tanie, w porównaniu z tradycyjnymi technologiami ogrodzeniowymi. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję, rozważ jej potencjalne wady. Zwłaszcza ograniczenia przestrzenne oraz konieczność wygospodarowania dodatkowych środków finansowych.