Blog

Brama przesuwna i wąski front działki – czy to możliwe?

Czas czytania: ok. 5 minut

Artykuł w skrócie:

  1. Oczekiwania inwestora kontra rzeczywistość
  2. Skuteczne rozwiązanie: dwie bramy przesuwne zamiast jednej
  3. Automatyka – dodatkowe udogodnienie w obsłudze bram

Stojąc przed wyzwaniem zaprojektowania ogrodzenia frontowego o niewielkiej szerokości i centralnie usytuowanym wjeździe na posesję, część inwestorów może doznać poczucia ograniczenia z powodu konieczności wyboru typowych rozwiązań. Na szczęście brama skrzydłowa to nie jedyne wyjście w tej sytuacji. Jak pokazuje praktyka, nawet w niestandardowych warunkach można znaleźć eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie, które nie wymaga indywidualnych zamówień. W tym artykule przyjrzymy się, jak nowoczesna brama przesuwna może sprostać pozornie niemożliwym do realizacji wyzwaniu.

Oczekiwania inwestora kontra rzeczywistość

Przeciętna działka budowlana przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego zwykle prezentuje szeroki front. Umożliwia to łatwe zaprojektowanie furtki jak i szerokiego wjazdu z wygodną bramą. Rzeczywistość nie zawsze odpowiada temu standardowi. W przypadku, który opisujemy, front to jedynie trochę więcej niż 11 metrów szerokości, z centralnie usytuowanym wjazdem. W takich okolicznościach, najprostszym rozwiązaniem jest z pewnością brama skrzydłowa. Jednak inwestorowi bardzo zależało na ogrodzeniu panelowym i szerokim, 5 metrowym wjeździe. Jednocześnie brama wykonana z paneli koniecznie miała być przesuwna. Pozwoli to na swobodne zaparkowanie samochodu tuż za linią płotu. Choć życzenia inwestora w konfrontacji z rzeczywistością wydawały się nie do pogodzenia, to jednak ostatecznie udało się je zrealizować.

Skuteczne rozwiązanie: dwie bramy przesuwne zamiast jednej

Przesuwna brama wjazdowa jest obecnie uznawana za optymalne rozwiązanie w większości ogrodzeń, dzięki nowoczesnemu designowi oraz oszczędności miejsca na terenie działki. Wymaga ona jednak sporej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia – po odsłonięciu otworu wjazdowego, wzdłuż płotu musi zmieścić się otwarte skrzydło i przeciwwaga. W przypadku naszego inwestora, typowa brama przesuwna nie mogła być brana pod uwagę. Nie była dobrym rozwiązaniem z powodu centralnie położonej drogi wewnętrznej.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie dwóch przesuwnych bram umiejscowionych przeciwstawnie. Takie niestandardowe podejście zapewniło komfortowy, szeroki wjazd na posesję oraz oszczędność miejsca na podjeździe. Zapewniło również brak ograniczeń, które zwykle towarzyszą zamykaniu i otwieraniu bram skrzydłowych. Dodatkowo, udało się uzyskać estetyczny wygląd posesji od strony ulicy przez symetryczne podzielenie frontu działki. Dzięki zastosowanemu zabiegowi, nawet wąski front działki nie stanowił przeszkody w realizacji praktycznego i atrakcyjnego wizualnie wjazdu.

Automatyka – dodatkowe udogodnienie w obsłudze bram

Choć w opisywanym przypadku kluczowe było rozwiązanie w postaci bram przesuwnych i możliwości ich adaptacji do nietypowych warunków. To jednak rozpatrując zakup bramy wjazdowej nie można zapomnieć o automatyce. Zsynchronizowane sterowanie bramami przesuwnymi to kolejny z warunków stawianych przez inwestora i kolejny, który udało się w pełni zrealizować. Mimo, że innowacyjność i funkcjonalność można osiągnąć już na etapie wyboru samej konstrukcji bramy, wysokiej jakości automatyka bramy ułatwia codzienne życie.

Jak nietrudno zauważyć na podstawie opisanego case study, wąski front działki nie musi stanowić problemu dla właścicieli oczekujących estetycznego i funkcjonalnego wjazdu na posesję. Nowoczesne bramy przesuwne, również w wariancie podwójnym, oferują eleganckie rozwiązanie, które może być łatwo dostosowane nawet do dość ograniczających warunków. Dzięki niestandardowemu podejściu do problemu możliwe jest osiągnięcie pożądanej szerokości wjazdu. Możliwe jest też osiągnięcie estetycznego wyglądu posesji, bez konieczności rezygnacji z oczekiwań inwestora.