Blog

Zabezpieczenie ogrodzenia panelowego przed kradzieżą

Czas czytania: ok. 7 minut

Wykonanie kompletnego płotu na nieruchomości to istotne koszty, jakie ponosi inwestor. Dlatego też wielu decyduje się na sprawdzone rozwiązania, czyli estetyczne, a zarazem tanie ogrodzenie panelowe. To jednak bardzo częsty przedmiot zainteresowań złodziei. Czy jest jakiś sposób zwiększający zabezpieczenie ogrodzenia panelowego przed kradzieżą? Sprawdź w poniższym artykule!

Artykuł w skrócie:

  1. Czym jest ogrodzenie panelowe?
  2. Jak zabezpieczyć ogrodzenie panelowe przed kradzieżą?
  3. Podsumowanie

Budowa domu, a następnie zagospodarowanie jego otoczenia wymaga czasu oraz pieniędzy. Każdy, kto podejmuje się realizacji takiego celu, nie chce stać się potem ofiarą złodziei. Niestety bardzo często czyhają oni na dogodny moment, aby okraść teren budowy, czy też już gotowy dom. Mowa nie tylko o materiałach budowlanych, czy sprzętach. Coraz częściej łupem pada ogrodzenie. Zwłaszcza te, które można łatwo zamontować i zdemontować. Jak zatem zabezpieczyć ogrodzenie panelowe przed kradzieżą? Okazuje się, że to możliwe, a warto zwrócić uwagę na ten aspekt, zarówno podczas wyboru miejsca zakupu takiego płotu oraz sposobu jego montażu.

Przeczytaj także: Maty maskujące na ogrodzenie – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Czym jest ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to płot, który jest aktualnie najatrakcyjniejszy pod kilkoma względami:

  • wizualnym,
  • cenowym,
  • montażowym.

Płot zbudowany ze stalowych paneli wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań minimalistycznym, aczkolwiek subtelnym wyglądem. Na taki płot patrzy się z przyjemnością, zwłaszcza że nie przytłacza domu, a wręcz świetnie komponuje się z nim oraz jego otoczeniem. To zasługa połączenia drutów w układzie pionowym oraz poziomym, które w zależności od modelu tworzą prosty panel (2D) lub z przetłoczeniami (3D).

Ogrodzenie panelowe jest bardzo funkcjonalne. Tworzy skuteczną barierę między sąsiednimi nieruchomościami, którą można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich mat. Jednocześnie uniemożliwia przedostanie się dzikim zwierzętom pod dom, a także wydostanie psów oraz kotów na ruchliwą ulicę.

Jedną z wielu zalet ogrodzenia panelowego jest prosty sposób jego montażu. Opiera się on na wykorzystaniu obejm, które są mocowane do przęsła oraz słupka. To wszystko. Procedura montażu jest na tyle łatwa, że można ją przeprowadzić we własnym zakresie. Co ważne, czas trwania budowy ogrodzenia panelowego jest znacznie krótszy niż w przypadku innych rozwiązań. Jeśli dojdzie do uszkodzenia któregokolwiek przęsła, można je szybko zdemontować i wstawić nowe lub naprawione. To jednocześnie zaleta, jak i po części jego wada.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak odnowić ogrodzenie panelowe?

Jak zabezpieczyć ogrodzenie panelowe przed kradzieżą?

To, że płot ze stalowych przęseł, przez łatwy montaż i demontaż, jest łakomym kąskiem dla złodziei, nie podlega dyskusji. Można jednak zabezpieczyć ogrodzenie panelowe przed kradzieżą i co ciekawe – to jeden z argumentów, który warto również wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca zakupu, producenta oraz ekipy montażowej.

Nakrętki zrywalne przyjacielem inwestora, nieprzyjacielem złodzieja

Pierwszym i zasadniczym sposobem zabezpieczenia ogrodzenia panelowego przed kradzieżą jest zastosowanie odpowiednich elementów montażowych. Mamy tu na myśli nakrętki zrywalne, które są sporym utrudnieniem dla złodziei. Polecamy je stosować zawsze, a szczególnie tam, gdzie nie ma monitoringu lub pojawia się wiele incydentów związanych z kradzieżą ogrodzenia panelowego.

Na pierwszy rzut oka nakrętka zrywka wygląda niepozornie. Wykonana jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, które mogą wywołać np. korozję. Ponadto nie szpeci ona całego ogrodzenia panelowego.

Tuż po zamontowaniu nakrętki zrywki można zauważyć pierwszy efekt jej działania. Dociska ona obejmę bardzo mocno, przez co panel jest niemożliwy do odkręcenia. Tu pojawia się jej druga zaleta. W razie próby kradzieży złodziej musiałby zerwać nakrętkę, a potrzebowałby do tego bardzo dużej siły. Bardzo często ona również nie wystarczy. Złodziej musiałby sięgnąć po zestaw narzędziowy, a to dodatkowo komplikuje kradzież oraz przeciąga ją w czasie.

Zobacz także: Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Jaka jest cena ogrodzenia panelowego z montażem?

Złączki typu security, czyli nawet narzędzia nie pomogą

Istnieje jeszcze jeden sposób na zabezpieczenie ogrodzenia panelowego przed kradzieżą, korzystając z elementów montażowych. Możliwe jest bowiem zastosowanie złączek typu security. To specjalny rodzaj elementu montażowego, który pozwala na połączenie słupków i paneli, a także przęseł bezpośrednio ze sobą. Charakterystyczne w złączkach typu security są:

  • wystający kołnierz,
  • nakrętka, której nie da się odkręcić bez specjalnej przejściówki.

W przypadku takich złączek nawet narzędzia nie pomogą złodziejowi w zrabowaniu paneli ogrodzeniowych. Mimo takich zalet są to rozwiązania rzadko stosowane w przypadku płotów na nieruchomościach zabudowanych domami jednorodzinnymi. Najczęściej można je spotkać na placach budowy. Wynika to z mało estetycznego wyglądu złączek.

Podsumowanie

Kradzież ogrodzeń panelowych to częsty przypadek. Jednak można się przed nim skutecznie bronić. Najpopularniejszym sposobem jest zastosowanie nakrętki zrywki. W znacznym stopniu utrudnia ona złodziejowi demontaż paneli, do czego potrzebuje siły, a także specjalnych narzędzi. Inną możliwością, równie ciekawą, są złączki typu security. Jednak nie są one zbyt estetyczne, dlatego najczęściej inwestorzy decydują się na nakrętki zrywki.