Blog

Podmurówki betonowe tylko na froncie? Jak zaoszczędzić na budowie ogrodzenia modułowego

Czas czytania: ok. 5 minut

Artykuł w skrócie:

  1. Dlaczego podmurówki betonowe?
  2. Kiedy wystarczy podmurówka na froncie?
  3. Ogrodzenia modułowe a podmurówka
  4. Rodzaje podmurówki betonowej
  5. Podsumowanie

Budowa ogrodzenia to inwestycja, która wymaga podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest kwestia podmurówki, czyli elementu konstrukcyjnego ogrodzenia. Tradycyjnie, podmurówki betonowe stosowane są na całej długości ogrodzenia, jednak współczesne rozwiązania pozwalają na bardziej elastyczne rozwiązania, co pozwala zaoszczędzić środki finansowe. Z poniższego tekstu dowiesz się, kiedy warto zastosować podmurówkę tylko na froncie, redukując koszty budowy ogrodzenia modułowego.

Dlaczego podmurówki betonowe?

Podmurówki betonowe pełnią kilka ważnych funkcji. Po pierwsze, stabilizuje ogrodzenie, zabezpieczając je przed przewróceniem się w wyniku silnych wiatrów czy nacisku mechanicznego. Po drugie, chroni przed podkopami i zniszczeniami wywołanymi przez zwierzęta oraz ogranicza roślinność, utrudniając jej przedostawanie się przez dolną część ogrodzenia z zewnątrz na teren posesji i odwrotnie. Wreszcie, pozwala na estetyczne wykończenie ogrodzenia, nadając mu solidny wygląd.

Kiedy wystarczy podmurówka na froncie?

Nie zawsze konieczne jest stosowanie podmurówki na całej długości ogrodzenia. W wielu przypadkach wystarczy zastosować ją jedynie na froncie posesji. Oto kilka sytuacji, kiedy warto zastosować podmurówkę, choćby jedynie na froncie:

  • estetyka – front jest najbardziej widoczną częścią ogrodzenia posesji. Jeśli musisz wybierać między zastosowaniem podmurówki na froncie lub całkowitą rezygnacją z niej. Zastanów się nad montażem, choćby w ograniczonym zakresie. Podmurówka nadaje ogrodzeniu elegancki i solidny wygląd, co poprawia ogólną prezencję nieruchomości,
  • oszczędności finansowe – wykonanie podmurówki na całej długości ogrodzenia wymaga poniesienia większych kosztów niż wydatek na montaż podmurówki instalowanej wyłącznie na froncie,
  • tereny o różnej stabilności gruntu – na niektórych działkach grunt może być mniej stabilny na froncie, a bardziej w pozostałej części – wtedy użycie podmurówki ma dodatkowe, techniczne uzasadnienie.

Jeśli masz psa, który porusza się swobodnie po terenie posesji, podmurówka utrudnia zwierzęciu podkop i wydostanie się na zewnątrz. W tej sytuacji, chcąc ograniczyć montaż podmurówki wyłącznie do części frontowej, musisz pomyśleć nad zabezpieczeniem pozostałej części płotu w inny sposób.

Ogrodzenia modułowe a podmurówka

Modułowe ogrodzenia panelowe, palisadowe czy żaluzjowe, cieszą się popularnością ze względu na swoją funkcjonalność i estetykę. Są łatwe w montażu i mogą być dostosowane do różnych warunków terenowych. Płoty panelowe odznaczają się znaczną transparentnością i nie ograniczają widoczności. Z kolei płot palisadowy daje nieco więcej prywatności, nie zapewniając jednak jej w pełni, w przeciwieństwie do jego żaluzjowego odpowiednika. 

Niezależnie od wyboru, ogrodzenia systemowe można stosować zarówno z podmurówką, jak i bez niej. Co daje swobodę wyboru w przypadku każdego z rozwiązań.

Rodzaje podmurówki betonowej

Podmurówki betonowe mogą być wykonane na dwa sposoby: metodami tradycyjnymi lub prefabrykowana. Tradycyjne metody obejmują wylewanie betonu na miejscu budowy. Jest to czasochłonne i wymaga więcej pracy, ale pozwala na pełne dostosowanie fundamentu do specyficznych warunków terenowych, podobnie jak budowa podmurówki z cegły, kamienia czy bloczków. Podmurówka prefabrykowana z kolei umożliwia łatwy, szybki i „czysty” montaż. Składają się na nią gotowe elementy: płyty cokołowe oraz betonowe łączniki lub stalowe ceowniki, w które wsuwa się płyty, unieruchamiając je w miejscu wbudowania.

Podsumowanie

Podmurówki betonowe jest ważnym elementem ogrodzenia, ale nie zawsze musi być stosowana na całej jego długości. Ograniczenie jej do frontowej części posesji może być praktycznym i oszczędnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w przypadku ogrodzeń modułowych palisadowych, panelowych czy żaluzjowych. Wybierając między tradycyjnymi metodami a elementami prefabrykowanymi, warto uwzględnić specyficzne potrzeby i warunki terenowe posesji. Dzięki temu można zbudować estetyczne i trwałe ogrodzenie, zmniejszając koszty.