Blog

Ogrodzenie panelowe, czy betonowe? Które wybrać?

Czas czytania: ok. 9 minut

Wybór ogrodzenia to konieczność dopasowania go do wyglądu nieruchomości. Poza tym płot musi być bardzo trwały, aby w przeciągu najbliższych lat nie trzeba było go zmieniać. Dlatego też klienci bardzo często zastanawiają się nad dwoma propozycjami. Które z nich, ogrodzenie panelowe, czy betonowe, będzie najbardziej odpowiednie? Postaramy się przekazać kilka wskazówek, które mogą pomóc w rozstrzygnięciu tego problemu.

Inwestorzy, budujący dom lub przeprowadzający jego gruntowny remont, stoją przed wieloma wyborami. Jakich materiałów użyć do zbudowania wymarzonych czterech kątów? Jaki kolor ścian? Jaki sposób ogrzewania? Pytania tylko się mnożą, aż w końcu dotrą do tego, dotyczącego ogrodzenia. Które wybrać? Szybki research w sieci, spacer po okolicy, żeby sprawdzić, jakie konstrukcje mają sąsiedzi i można rzec, że problem w części jest rozwiązany. Wybór wtedy przeważnie zostaje ograniczony do dwóch typów. Ogrodzenie panelowe, czy betonowe? Jakie będzie najbardziej odpowiednie? Z takimi rozważaniami nie zostawimy Was samych. Przyjrzymy się obydwu typom i spróbujemy pomóc.

Jakie funkcje pełni ogrodzenie?

Nim wybierzemy odpowiednie ogrodzenie dla siebie, musimy sobie uświadomić, jakie funkcje będzie pełnić na naszej działce. Niektóre z nich wydawać się mogą oczywiste. Płot przede wszystkim wskazuje, gdzie rozpoczyna się i kończy nasza nieruchomość. Chroni ją przed wstępem nieproszonych gości, jak np. złodziei. Sprawia, że dzikie zwierzęta nie mogą przedostać się pod nasz dom. Podobnie z roślinami, które rosną wokół płotu, zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej jego stronie. Ogrodzenie daje nam poczucie bezpieczeństwa, a także prywatności. Bardzo ważny w tym wszystkim jest również wygląd płotu. Inwestorzy starają się, aby współgrał on z elewacją budynku lub ogrodem. To drugie rozwiązanie obarczone jest pewnym ryzykiem, ponieważ zimą płot może bardzo się wyróżniać na tle nieruchomości. Najwygodniejsze jest dobranie koloru płotu do stylu domu. Część osób decyduje się także na dopasowanie ogrodzenia do stolarki okiennej, co nie jest złym pomysłem.

Ogrodzenie panelowe, czy betonowe?

Pośród wielu propozycji dostępnych na rynku, inwestorzy zastanawiają się, czy ogrodzenie panelowe, czy betonowe będzie najlepszym wyborem. Obydwa rozwiązania pasują jednocześnie do domów wykonanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Wygląd

Ogrodzenie panelowe

Porównanie zacznijmy właśnie od wyglądu, ponieważ jest to często pierwszy aspekt, który rozpatrujemy, wybierając rodzaj płotu. Ogrodzenia panelowe to konstrukcja zbudowana ze stalowych przęseł. One z kolei składają się z przecinających się drutów podwójnych poziomych oraz pojedynczych pionowych. Do wyboru mamy dwa modele – 2D oraz 3D. Zasadnicza różnica wynika z wewnętrznych prętów, które w przypadku pierwszego rodzaju są całkowicie proste, natomiast w drugim mają przetłoczenia. Połączenia drutów tworzą równe oczka. Ich wymiar w przypadku modelu 2D oraz pionowych w 3D wynosi 50 x 200 mm, zaś w przetłoczeniach 50 x 50 mm. Taka konstrukcja sprawia, że przęsła są minimalistyczne i lekkie. Nie przytłaczają swoim wyglądem domu, a także jego otoczenia.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenia betonowe bardzo ewoluowały. Coraz częściej można spotkać w ofertach rozwiązania modułowe, które wyparły tradycyjne płoty z wylewki. Można zatem skorzystać z ogrodzeń betonowych jednostronnych i dwustronnych. Czym się różnią? Ilością stron, na których są umieszczone elementy ozdobne. Kiedy przyjrzymy się bliżej takiemu rozwiązaniu, zauważymy, że to prefabrykowane płyty betonowe. Przy czym od słupka do słupka możemy mieć ułożonych ich kilka sztuk – w zależności od ostatecznego wzoru, który chcemy uzyskać. Oprócz tego, że dostępne są modele jednostronne i dwustronne, to również są ażurowe oraz pełne. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal mamy do czynienia z betonem, który wygląda bardzo surowo. Sprawiają wrażenie bardzo zamkniętego terenu, do którego nikt nie powinien mieć dostępu. Tego typu ogrodzenia wydają się dość toporne, ciężkie, chociaż mają swoich wiernych fanów.

Trwałość

Ogrodzenie panelowe, czy betonowe, to wyrównane starcie dwóch rodzajów płotów w zakresie ich wytrzymałości. W obydwu przypadkach nie możemy narzekać na ten aspekt. Ogrodzenie betonowe powstaje z jednego z najtrwalszych materiałów, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Taki płot jest odporny na różnorakie warunki, czy to zmienne atmosferyczne, czy też mechaniczne.

Ogrodzenie panelowe również cechuje się wysokim poziomem trwałości. Przetrwanie wielu długich lat możliwe jest dzięki poddawaniu przęseł kąpieli w rozgrzanym cynku. Istotne jest, kiedy ten proces następuje. Jest on bowiem wykonywany po stworzeniu całej konstrukcji panela. Zatem ocynkowane zostają wszystkie elementy przęsła, łącznie z połączeniami drutów. Na taką warstwę nakłada się jeszcze jedną, ale tym razem farby. Malowanie proszkowe sprawia, że kolor nadawany jest w bardzo dokładny sposób, nie pomijając żadnych fragmentów ogrodzenia. To sprawia, że przęsła są bardzo odporne na wysokie letnie temperatury, a także niskie zimowe. Nie straszne mu opady deszczu oraz śniegu. Płot panelowy dzięki tym dwóm omówionym procesom jest także wytrzymały na negatywne aspekty mechaniczne.

Montaż

Montaż ogrodzenia panelowego - przewodnik

Montaż płotu to kwestia, która wielu osobom spędza sen z powiek. W przypadku ogrodzenia panelowego tak być nie musi. Jego montaż jest bardzo łatwy, a niektórym może przypominać klocki konstrukcyjne znane z dzieciństwa. Przęsła są bowiem przykręcane za pomocą obejm do stalowych słupków. Oczywiście, te trzeba wcześniej umieścić na działce w dołkach i zalać betonem, aby były stabilne. Brak skomplikowanych elementów pozwala na szybkie zbudowanie płotu bez żadnych opóźnień oraz oczekiwań, aż coś wyschnie. Gdyby nawet doszło do ewentualnego uszkodzenia, panel można odkręcić, a na jego miejsce wstawić zupełnie nowy.

Ogrodzenie betonowe jest trochę bardziej skomplikowane w montażu. Można skorzystać z modułowych rozwiązań, o których była mowa. Jednak proces ten i tak jest dłuższy, niż w przypadku płotu panelowego. Słupki wykorzystane do montażu również trzeba zalać betonem. Są one dość charakterystyczne, pozwalają bowiem na wsuwanie płyt w podłużne wyżłobienia. Zanim jednak położymy kolejny prefabrykowany element, musimy na poprzedni nanieść warstwę kleju. Po wszystkim konieczne jest odczekanie, aż elementy się ze sobą zwiążą. To niestety sprawia, że zbudowanie płotu wokół całej nieruchomości jest czasochłonne. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia którejś z płyt, konieczny jest często demontaż wszystkich lub większości.

Podsumowanie

Zagospodarowanie terenu wokół domu to jeden z ciekawszych, ale zarazem wymagających etapów budowy. Trzeba bowiem zdecydować, jaki płot wybrać – czy ogrodzenie panelowe, czy betonowe. Są one bardzo popularne, a także opierają się na zasadzie modułowości. Ogrodzenie betonowe wydawać się może bardzo ciężkie i oddzielające całkowicie nieruchomość od okolicy. Jest ono trwałe, ale montaż bardziej czasochłonny i wymagający zaangażowania. Ogrodzenie panelowe charakteryzuje się lekkością oraz nadawaniem nieruchomości subtelnego minimalizmu. Montaż takiego płotu można przeprowadzić bardzo szybko. W krótkim terminie można uzyskać trwałą konstrukcję cieszącą oko przez długie lata.