Blog

Ogrodzenie domu – jakie wybrać by pasowało do budynku

Czas czytania: ok. 7 minut

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem ogrodzenia domu, istotny jest dla nas jego wygląd. Zależy nam, aby płot pasował do budynku, a także jego poszczególnych elementów. W ten sposób chcemy uzyskać harmonię, która stanie się wizytówką nieruchomości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia, aby pasowało ono do budynku? Sprawdź!

Walor estetyczny ogrodzenia okazuje się tak samo ważny, jak budynku. Wszystko dlatego, że chcemy mieć reprezentatywną nieruchomość. Staramy się zatem dbać nie tylko o sam dom, ogród, ale także o płot, który otacza działkę. Kiedy zastanawiamy się, jakie rozwiązanie wybrać, często mamy z tym problem. Podobają nam się różne modele płotów, tylko czy będą one pasować do naszego domu? To ważna kwestia, którą trzeba rozważyć. Nie chcemy przecież, aby ogrodzenie domu kompletnie do niego nie pasowało, albo za mocno kontrastowało. Wtedy cała nieruchomość będzie wyglądać mało atrakcyjnie, a po pewnym czasie podejmiemy decyzję o montażu innego płotu. Zamiast robić to dwa lub więcej razy, można tylko jeden. Zaoszczędzimy sobie ewentualnych nerwów, czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Prześledźmy więc kilka rad, które pomogą nam w wyborze odpowiedniego ogrodzenia.

Jak dopasować ogrodzenie do budynku?

Dobranie płotu pasującego do budynku jest nie lada wyzwaniem. Musimy bowiem rozważyć wiele ewentualności, które mogą zaważyć na wyglądzie całej nieruchomości.

Zacznij od stylu budynku

Na początek najlepiej zacząć od tego, co już mamy, czyli od budynku. Żeby było nam łatwiej dopasować ogrodzenie, dobrze jest określić, w jakim stylu został wybudowany dom. Czy jest on tradycyjny? Może nowoczesny? Ten zasadniczy podział jest w pewnym stopniu uproszczeniem, ale za to bardzo pomocnym. Dzięki przyporządkowaniu stylu architektonicznego do naszego domu będziemy mogli rozejrzeć się za najbardziej pasującym ogrodzeniem. Ograniczymy sobie w ten sposób także wybór. Inne bowiem rodzaje będą pasować do domu nowoczesnego, odmienne do tradycyjnego. Chociaż w tym wszystkim znajdzie się jeden model, który jest uniwersalny. Mowa o ogrodzeniu panelowym. Można by je przypisać do nowoczesnego budownictwa, podobnie, jak inne płoty metalowe. Jednak bardzo często przęsła panelowe można spotkać w otoczeniu także tradycyjnych budynków, gdzie wyglądają równie dobrze. Wśród nowoczesnych domów sprawdzą się jeszcze gabiony wypełnione kamieniami oraz płoty powstałe z metalowych kształtowników, czyli palisadowe. Budynki tradycyjne zaś dobrze komponują się z ogrodzeniem betonowym (zarówno stworzonym z paneli, jak i z bloczków), drewnianym, a nawet żeliwnym, które może mieć różne dekoracyjne wzory.

Jaki efekt chcesz uzyskać?

Oprócz stylu budynku ważne jest także to, jaki efekt chcemy uzyskać, zestawiając z nim płot. Możemy ogrodzeniem domu nadać lekkości całej nieruchomości. Pokusimy się wtedy o płot panelowy. Z drugiej strony wyglądem ogrodzenia uzyskamy także stonowany charakter, nierzucający się zbytnio w oczy. Niektórym może także odpowiadać bardziej zamknięta forma, mająca na celu zachowanie całkowitej prywatności, czy też kompletne odseparowanie się od otoczenia. Pomoże nam w tym ogrodzenie betonowe. Efekt, który chcemy uzyskać, niekoniecznie musi być harmonijny. Może w pewnym stopniu kontrastować, ale też nie za mocno, aby nie przesadzić w złą stronę. Dlatego też najlepszym wyjściem z takiej sytuacji są połączenia różnych rodzajów ogrodzeń – innego na froncie oraz w pozostałej części działki, np. gabiony zestawione ze stalowymi panelami. Wtedy umiejętne dobranie rozmaitych płotów, które jednocześnie będą współgrać ze stylem domu na różnych płaszczyznach, da nam niepowtarzalny efekt, cieszący oko i będący wizytówką nieruchomości.

Co chcesz uwypuklić?

Z tym, jak wygląda nasz budynek, łączą się także charakterystyczne jego elementy. Do nich również możemy dopasować ogrodzenie domu. Chodzi o stolarkę okienną, elewację, a także dach. Jeśli nasze okna będą sprawiały wrażenie ciężkich z uwagi na ich konstrukcję oraz kolor, możemy wzmocnić taki wydźwięk płotem betonowym lub kutym, a także skontrastować ze stalowymi panelami. Podobnie postąpimy w przypadku dopasowania do elewacji oraz dachu. Jeśli prezentują się one jako lekkie, łatwiej będzie nam skorzystać z ogrodzenia metalowego, które podkreśli taki charakter.

Nie zapominajmy o kolorze ogrodzenia

W dobieraniu ogrodzenia domu do jego charakterystyki nie możemy pominąć kwestii koloru. On również, oprócz rodzaju płotu, powinien współgrać z budynkiem. Tutaj także punktem wyjściowym jest określenie stylu naszego domu. Następnie możemy dopasować kolor ogrodzenia do elewacji, stolarki okiennej, a nawet ogrodu. O tym, jak to zrobić, czy warto tworzyć harmonię, czy kontrastować, pisaliśmy już na naszym blogu we wpisie: Jak dobrać kolor ogrodzenia panelowego?

Podsumowanie

Najłatwiejszą drogą dopasowania ogrodzenia do naszego domu, jest określenie jego stylu. Wtedy też zawęzimy sobie wybór do kilku rodzajów, a nie całej dostępnej na rynku oferty. W przypadku nowoczesnego stylu sięgniemy raczej po rozwiązania metalowe, jak ogrodzenia panelowe, gabionowe, palisadowe. Jeśli zaś nasz dom jest tradycyjny, pasować do niego będzie płot betonowy, kuty, a także drewniany. Możemy wtedy też skusić się na rozwiązanie uniwersalne, czyli ogrodzenie panelowe.